Czujesz się samotna i nie masz z kim porozmawiać? Przysiądź na Gaduławce

Jej celem jest „walka z samotnością oraz odbudowanie poczucia wspólnoty wśród ludzi”.
Czujesz się samotna i nie masz z kim porozmawiać? Przysiądź na Gaduławce
Fot. Instagram.com (@gadulawka)
01.12.2021

Mimo że nawiązywanie nowych znajomości teoretycznie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, samotność przybrała rozmiary prawdziwej plagi. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego już 26 proc. polskich domów to gospodarstwa jednoosobowe, a ich liczba szybko rośnie. W samym województwie mazowieckim przez jedną osobę zamieszkiwane jest dziś co trzecie gospodarstwo. Eurostat podaje też, że ponad 1,5 mln Polaków nie ma nikogo, kogo mogliby poprosić o pomoc, ani z kim mogliby porozmawiać o sprawach osobistych.  

Zobacz również: Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej

Problem jest na tyle poważny, że powstaje coraz więcej inicjatyw, które mają na celu zminimalizowanie samotności wśród społeczeństw. Jedną z najnowszych jest tzw. Gaduławka, której celem jest zbliżenie do siebie osób pragnących porozmawiać z drugim człowiekiem. Pierwsza z nich już pojawiła się w Krakowie. 

Gaduławka. Ławka, która zachęca do rozmowy i walczy z samotnością 

Pierwsza Gaduławka stanęła w Krakowie 22 września tego roku. Można na niej usiąść przy ulicy Miodowej 24, w dzielnicy Kazimierz. Polski projekt został zainspirowany pomysłem Brytyjczyków. 

Gaduławka, czyli odpowiednik brytyjskiego Happy to Chat Benches zapoczątkowanego przez Allison Owen Jones w Cardiff wreszcie zawita w Polsce!  

Czym jest Gaduławka? 

Gaduławka to ławka, która zachęca do rozmowy. Oznakowana specjalną tabliczką zaprasza do spoczęcia i oczekiwania na partnera_kę do dyskusji. Celem Gaduławki jest walka z samotnością oraz odbudowanie poczucia wspólnoty wśród ludzi 

- czytamy na stronie projektu na Facebooku. 

 

A jak narodził się pomysł na stworzenie pierwszej ławki Happy to Chat Bench? 

W trakcie wizyty w parku, Allison dostrzegła mężczyznę, który wyglądał na samotnego, jednak nie mogła do niego podejść, tak aby sytuacja nie stała się dla obu stron niezręczna. W tamtym momencie Allison dostrzegła jak problematyczne w dzisiejszych czasach jest zainicjowanie rozmowy z nieznajomym, dlatego postanowiła wziąć sprawę w swoje ręce. W ramach swojego pomysłu wkrótce stworzyła tabliczki z zaproszeniem do rozmowy i rozwiesiła je na ławkach w Cardiff. Jej pomysł okazał się wielkim sukcesem, dlatego wkrótce usłyszał o nim świat 

- informuje oficjalna strona internetowa Gaduławki. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez GADUŁAWKA (@gadulawka)

Co więcej, każdy może dołączyć do tej wyjątkowej akcji. Wystarczy wypełnić formularz dostępny online - można w nim określić, czy chce się zostać sponsorem Gaduławki, czy chce się ją zgłosić albo zgłosić miejsce, w którym powinna się ona pojawić. 

Co sądzicie o takim pomyśle na walkę z samotnością? 

Zobacz również: „Kasy z pogawędką”. To pomysł holenderskich supermarketów na walkę z samotnością

Polecane wideo

Znaki zodiaku, z którymi nikt nie chce się umawiać. Będą długo szukać miłości
Znaki zodiaku, z którymi nikt nie chce się umawiać. Będą długo szukać miłości - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.12.2021 00:14
Moim zdaniem głupi pomysł i może nie prowadzić do niczego dobrego jak np. siądzie na niej samotna młoda kobieta, a przysiądzie się do niej jakiś zbok. Nie będzie mogła się od niego uwolnić później.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2021 18:32
Jako drugi biegun proponuje Ławka Jak Makiem Zasiał, gdzie ludzie mogą siedzieć w ciszy i spokoju.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.12.2021 16:46
Mega pomysł!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2021 11:44
Jak ktos jezdzi autobusem to na kazdym przystanku sa gadulawki Wystarczy odkleic od reki telefon schowac go do plecaka i juz rozmowa sie klei
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2021 10:52
świetny, w Warszawie takie ławki by się przydały!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie