Jak zmienia się klimat w Polsce? Naukowcy opracowali scenariusze dla naszego kraju

„Niezwykle ważna będzie nasza umiejętność adaptacji do tych zmian klimatu”.
Jak zmienia się klimat w Polsce? Naukowcy opracowali scenariusze dla naszego kraju
Fot. Unsplash
27.11.2021

Zmiany klimatyczne już są faktem. Świadczą o tym chociażby coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak błyskawiczne powodzie, gwałtowne burze, trąby powietrzne, susze czy wysokie temperatury utrzymujące się przez długi czas. Naukowcy poinformowali, że miniony rok był najgorętszym w historii pomiarów temperatury na świecie.  

Zobacz również: Po 2040 roku śmiertelność w Warszawie wzrośnie aż o 225 proc. Powód? Upały i zmiany klimatyczne

Jakie zmiany klimatyczne są charakterystyczne dla Polski? Ostatnio przeanalizowała to grupa ponad 30 klimatologów. Na tej podstawie opracowali oni różne scenariusze dla naszego kraju. Co ich zdaniem czeka nas w najbliższym czasie? 

Fot. Unsplash 

Jak zmienia się klimat w Polsce? Naukowcy opracowali scenariusze

Klimatolodzy opracowali monografię o nazwie “Climate Change in Poland”. Z ich badań dowiadujemy się m.in. jak klimat na terenie dzisiejszej Polski zmieniał się przez ostatnie tysiąc lat, oraz jak wyglądają przyszłe scenariusze klimatyczne dla obszaru, na którym żyjemy. 

Jak podaje serwis naukawpolsce.pap.pl, badacze analizowali m.in. takie kwestie jak zmiany temperatury powietrza, opady atmosferyczne, usłonecznienie, wiatr, pokrywa śnieżna czy zjawiska atmosferyczne. 

Niezwykle ważna będzie nasza umiejętność adaptacji do tych zmian klimatu 

- komentowała dla PAP klimatolog prof. Małgorzata Falarz z Uniwersytetu Śląskiego, główna redaktorka monografii. 

Ekspertka wyjaśniała, że od połowy XX wieku, a szczególnie w ostatnich trzech dekadach, zmiany klimatu w Polsce następowały wyjątkowo szybko w relacji do zmian z wcześniejszych okresów. Stały za tym przede wszystkim naturalne zmiany w cyrkulacji atmosfery i promieniowaniu słonecznym, a także zmiany wywołane oddziaływaniem człowieka. 

Według badaczy zmiany klimatu w Polsce przebiegają mniej więcej w podobnym tempie i podobnym kierunku, jak w innych częściach Europy. Jak podaje serwis naukawpolsce.pap.pl, autorzy publikacji przeanalizowali też dwa scenariusze przyszłych zmian klimatu - w okresie do 2050 oraz do 2100 roku. 

Choć istnieją różne scenariusze zmian globalnych, które mogą dawać nieco rozbieżne wyniki, to zgodnie pokazują wzrost temperatury powietrza na obszarze Polski 

- mówiła prof. Falarz. 

Ze zmian zaobserwowanych na przestrzeni ostatnich 70 lat wynika, że w naszym kraju nieco częściej obserwuje się adwekcję powietrza z sektora zachodniego, zwłaszcza w okresie zimowym. Częściej napływa do nas w tej porze roku ciepłe, bardziej wilgotne powietrze znad Atlantyku, co sprawia, że zimy są zwykle łagodniejsze i rzadziej widujemy śnieg. 

Nasze badania potwierdzają też, że w Polsce następuje znaczący ubytek grubości pokrywy śnieżnej i czasu jej zalegania 

- dodaje badaczka. 

Czy w najbliższych latach powinniśmy spodziewać się więcej susz i mniej opadów? Prof. Falarz wyjaśniała: 

Jeśli chodzi o dane z ostatnich 70 lat, to w bardzo dużym uproszczeniu Polskę można podzielić na część południową, gdzie trendy opadów są raczej ujemne, a więc suma opadów maleje. I część północną, gdzie trendy są nieznacznie dodatnie (pada trochę więcej) lub brak jest znaczących zmian. Jeśli zaś chodzi o stepowienie (w kontekście suszy), to mówi się o nim zwłaszcza w odniesieniu do Wielkopolski. 

Te same dane wskazują na to, że w naszym kraju będzie pojawiać się więcej zjawisk ekstremalnych, takich jak burze, tornada czy grad. Będą one dotyczyć zwłaszcza południowo-wschodniej Polski. 

Zobacz również: Przerażające wnioski z raportu o zmianach klimatycznych. To „czerwony alarm dla ludzkości”

Polecane wideo

Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają
Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 27.11.2021 22:58
Yackoski wam przepowie. Badania torba.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie