Brązowa czy zielona? Ta magiczna czapka z TikToka zmienia kolor

Jak to możliwe?
Brązowa czy zielona? Ta magiczna czapka z TikToka zmienia kolor
Fot. TikTok.com (@oteliacarmen)
28.11.2021

Pamiętacie słynną sprawę granatowo-czarnej lub też biało-złotej sukienki? W 2015 roku jej zdjęcie wywołało prawdziwą burzę w Internecie. Wszystko dlatego, że nikt nie potrafił jednoznacznie stwierdzić, jakiego koloru kreacja jest w rzeczywistości. Jedni widzieli ją w wersji czarno-granatowej, a inni jako biało-złotą. Każdy z uporem obstawał przy swoim zdaniu.  

Zobacz również: Internauci nie mogą dojść do porozumienia: Jakiego koloru jest ta sukienka?

Teraz furorę w Sieci robi nie sukienka, ale czapka. Pewna TikTokerka w viralowym nagraniu zaprezentowała, jak zakupione przez nią nakrycie głowy zmienia kolor z brązowego na zielony. Jak to możliwe? 

Brązowa czy zielona? Ta magiczna czapka z TikToka zmienia kolor 

TikTokerka o pseudonimie @oteliacarmen pochwaliła się w Internecie swoim najnowszym zakupem, czyli zimową czapką. Dziewczyna była przekonana, że wybrane przez nią nakrycie głowy jest zielone.  

Jednak ku zdumieniu TikTokerki po powrocie do domu jej czapka okazała się być... brązowa. Co więcej, dziewczyna odkryła, że czapka zmienia kolor w zależności od rodzaju światła. Zaprezentowała to na nagraniu, które zostało obejrzane już ponad 4 mln razy. 

@oteliacarmen

Why lighting should be just as important as color/material selections!! ##interiordesign ##learnontiktok ##designertips ##colortheory ##shopwithme

♬ Do It To It - ACRAZE

Niektórzy komentujący oskarżyli TikTokerkę o edytowanie filmiku. W odpowiedzi internautka zamieściła kolejne nagranie, które jasno pokazuje, że w żaden sposób nie ingerowała w wygląd czapki. 

@oteliacarmen

Reply to @nb_1776 Room by room, no filters, mirror reflections for extra credit 😅 ##colortheory ##metamerism ##interiordesign ##STEMtok

♬ One Right Now - Post Malone & The Weeknd

@oteliacarmen

Reply to @koko.t_ Do you believe it now!? Brought the hat to my parents house to test it out with witnesses! ##metamerism ##colortheory ##physics ##stemtok

♬ original sound - Art + Design

Dlaczego czapka zmienia kolor? Odpowiada za to zjawisko znane jako metameryzm. Jak podaje wikipedia.pl, polega ono na różnym odbiorze barwy tej samej substancji barwiącej (np. zawartej w farbie) w uzależnieniu od rodzaju światła, w którym dana substancja barwiąca jest obserwowana.

Substancja barwiąca o silnym metameryzmie to substancja silnie zmieniająca barwę pod wpływem zmian widma światła oświetlenia. Zjawisko metameryzmu spektakularnie ujawnia się wówczas, gdy dwie substancje barwiące oglądane w tym samym oświetleniu (np. dziennym) odczytywane są jako zbliżone barwą do siebie, natomiast w innym oświetleniu (np. żarówki), z powodu ich różnego metameryzmu, jako różniące się między sobą.

Jak podoba wam się taka magiczna czapka z TikToka? 

Zobacz również: Dziewczyny zwariowały na punkcie tej sukienki. Daje efekt „znikającej talii”

Polecane wideo

„Ja tylko prosiłam o grzywkę”. Dziewczyny pokazują ku przestrodze zdjęcia swoich metamorfoz
„Ja tylko prosiłam o grzywkę”. Dziewczyny pokazują ku przestrodze zdjęcia swoich metamorfoz - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie