Chcesz wyrzucić skórkę pomarańczy? Zanim to zrobisz, sprawdź, do czego może Ci się ona przydać

Kochamy rozwiązania zero waste.
Chcesz wyrzucić skórkę pomarańczy? Zanim to zrobisz, sprawdź, do czego może Ci się ona przydać
Fot. pexels (Toni Cuenca)
16.11.2021

Wiele z nas uwielbia owoce, ale niewiele wie, że skórki po nich można wykorzystać w bardzo kreatywny sposób. Przykład? Weźmy na tapet skórki pomarańczy. Co można z nimi zrobić? Przede wszystkim na pewno nie warto ich wyrzucać. Dlaczego? 3 kreatywne rozwiązania znajdziesz poniżej.

Przeczytaj też: Zostały Ci wyciśnięte cytryny? Sprawdź, co możesz z nimi zrobić, zanim wyrzucisz je do kosza!

Skórka pomarańczy – do czego można ją wykorzystać?

Skórkę pomarańczy możesz wykorzystać na kilka sposobów. Większość z nas, jeśli nie wyrzuci jej automatycznie do kosza, ściera ją na tarce, a uzyskane wiórki dodaje dla smaku do ciasta czy sosu. I jest to dobry pomysł, ale warto wiedzieć, że istnieje jeszcze kilka kreatywnych trików. Co więc zrobić z takim „odpadkiem” ?

Czy wiesz, że ze skórki pomarańczy możesz zrobić świeczkę? Wystarczy, że przekroisz owoc na pół, a następnie wydrążysz miąższ. Skórkę pozostaw i wlej do środka wosk. Dodaj jeszcze knot i… zapach gotowy! Rewelacyjna opcja na święta, prawda?

Poza tym skórkę pomarańczy możesz też wykorzystać do czyszczenia stali nierdzewnej. A wszystko to dzięki kwasowi cytrynowemu, który zawiera. Jak jej używać? Wystarczy, że kran czy jakiś element z tego tworzywa przetrzesz wewnętrzną stroną skórki. Warto też wiedzieć, że jeśli zalejesz skórki pomarańczy octem, uzyskasz naturalny środek czyszczący.

Ze skórki pomarańczy stworzysz też ekologiczny odstraszacz dla insektów. Wystarczy, że kilka skórek rozwiesić w miejscu, w którym chcesz przebywać. Gwarantujemy, że żaden komar nie odważy się do ciebie zbliżyć.

Polecane wideo

10 przystojniaków, którzy z TAKIM wyglądem mogliby zrobić karierę w Hollywood!
10 przystojniaków, którzy z TAKIM wyglądem mogliby zrobić karierę w Hollywood! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie