To niesamowite, co dzieje się z naszym mózgiem, gdy uczymy się języka obcego!

Szczególnie, gdy uczymy się go w dojrzałym wieku.
To niesamowite, co dzieje się z naszym mózgiem, gdy uczymy się języka obcego!
Zdjęcie autorstwa Olya Kobruseva z Pexels
02.11.2021

O tym, że nauka języka obcego niesie same korzyści wie pewnie każdy. I nie chodzi wyłącznie o możliwość porozumiewania się z większym gronem ludzi, lecz także o wsparcie prawidłowej pracy mózgu. Zresztą już dawno udowodniono, że u osób dwujęzycznych demencja rozwija się później. Teraz jednak postanowiono sprawdzić, jak nauka języka obcego w dojrzalszym wieku działa na nas. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Przeczytaj też: 5 powodów, dlaczego przynajmniej raz w życiu warto spotykać się z obcokrajowcem

Jak nauka języka obcego wpływa na zdrowie mózgu w dojrzałym wieku?

Badacze z Baycrest i York University sprawdzili, jak nauka języka obcego wpływa na zdrowie mózgu. Naukowcy do swojego eksperymentu zaprosili 76 starszych osób w wieku 65-75 lat. Co ważne - uczestnicy mówili tylko jednym językiem, byli sprawni umysłowo i nie uczyli się żadnego innego języka na przestrzeni dekady. Respondentów przydzielono losowo do jednej z trzech grup: nauki języka hiszpańskiego (którego wcześniej nie znali), treningu mózgu grupy kontrolnej, która nie miała kontaktu z żadnym nowym językiem.

Jak przebiegało badanie? Przez 4 miesiące osoby, które uczyły się hiszpańskiego, spędzały 30 minut dziennie z aplikacją Duolingo (nauka online). Osoby z grupy treningowej mózgu spędziły tyle samo czasu, ale z BrainHQ firmy Posit Science.

Co się okazało po upływie 16 tygodni? Osoby, które uczyły się hiszpańskiego oraz ci, którzy ćwiczyli mózg wykazali podobną poprawę w dwóch obszarach poznawczych: pamięci roboczej i funkcji wykonawczych. Są to funkcje, które pomagają nam na przykład pozostać skupionymi czy zarządzać sprzecznymi informacjami. Grupa trenująca mózg wykazała również poprawę szybkości przetwarzania. Uczący się języka odnieśli natomiast większą przyjemność z tego procesu.

Polecane wideo

Mówią o niej „Legalna blondynka”. Atrakcyjna studentka prawa musi wciąż udowadniać swoje IQ
Mówią o niej „Legalna blondynka”. Atrakcyjna studentka prawa musi wciąż udowadniać swoje IQ - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
CD (Ocena: 5) 03.11.2021 22:25
Ciekawy artykuł ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie