Obowiązek domowy, którym lepiej nie dzielić się z partnerem. Tę czynność warto wykonywać samemu

To ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne.
Obowiązek domowy, którym lepiej nie dzielić się z partnerem. Tę czynność warto wykonywać samemu
Fot. Pexels.com
01.11.2021

Szacuje się, że kobieta poświęca średnio 160 godzin miesięcznie na sprzątanie, prasowanie, gotowanie itp. Z tego względu zajmowanie się domem często jest nazywane “drugim etatem” - z tym że zupełnie nieodpłatnym. Mimo że w ostatnich latach zaczęto wreszcie rozliczać się z powszechnym przekonaniem, że dbanie o porządek jest wyłącznie domeną kobiet, nierówności w tej kwestii wciąż są widoczne gołym okiem.

Zobacz również: Jak Polacy dzielą się obowiązkami domowymi? Zaangażowanie mężczyzn wzrosło zwłaszcza w jednym aspekcie

Ale okazuje się, że pewnym obowiązkiem domowym nie warto dzielić się z partnerem, zwłaszcza jeśli chcemy poprawić swoje samopoczucie i zadbać o zdrowie psychiczne. Jaką czynność lepiej wykonywać samemu?

Zmywanie naczyń poprawia samopoczucie i zmniejsza stres

Fot. iStock

Zmywanie naczyń poprawia samopoczucie i zmniejsza stres

Tym obowiązkiem domowym jest zmywanie naczyń. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Florida State University w Tallahassee. W jaki sposób mycie naczyń przekłada się pozytywnie na nasz nastrój i równowagę psychiczną?

Jak informuje huffpost.com, uważne mycie naczyń, czyli wykonywanie tej czynności w duchu tzw. mindfulness, może mieć korzyści terapeutyczne – poprawia samopoczucie oraz zmniejsza poziom stresu. Na czym polega takie uważne zmywanie? Chodzi o całkowite skupienie się na tym zajęciu i zwrócenie uwagi na takie elementy jak temperatura wody, zapach używanego detergentu czy tekstura naczyń, które bierzemy do ręki.

Badacze doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu eksperymentu na dwóch grupach studentów. Każda z nich zmywała 18 różnych naczyń. Różnica polegała na tym, że pierwsza grupa wykonywała tę czynność zgodnie z instrukcjami nawiązującymi do mindfulness, natomiast druga otrzymała wytyczne mówiące o tym, jak poprawnie umyć naczynia. Członkowie pierwszej grupy zgłosili zmniejszony poziom stresu i poprawę nastroju, podczas gdy pozostali uczestnicy eksperymentu nie poinformowali o żadnej zmianie.

Co sądzicie o takich wynikach badania? Czy od teraz będziecie chętniej zabierać się za zmywanie naczyń?

Zobacz również: Pokazała, co stało się z domem, gdy przestała wyręczać rodzinę w sprzątaniu. „Kto pęknie pierwszy? Nie ja”

Polecane wideo

Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały?
Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały? - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 4.81 / 5
gość (Ocena: 5) 09.11.2021 11:29
Do zmywania naczyń to ja mam zmywarkę, do odkurzania irobota. Sprzątać za bardzo nie lubię, ale piec ciasta albo gotować obiady już bardziej. :)
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 03.11.2021 18:30
Każda czynność co trzeba ja zrobić nie sprawia radości. I skąd to gadanie, ze kobiety do garów. Może zaraz napiszecie, ze kobieta ma się całym sprzątaniem zająć to będzie wielce szczesliwa🤦🏼‍♀️
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.11.2021 09:55
Chyba was pogięło... Zmywanie naczyń odstresowuje, dla mnie to przykry obowiązek który jest strata czasu tylko. Dobrze że mam zmywarkę to godzine dziennie mam dla siebie i innych prac np.w ogrodzie.
zobacz odpowiedzi (1)
Gość (Ocena: 5) 01.11.2021 09:15
Ale ktoś tu popłynął…
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.11.2021 08:22
Teraz już każdy powinien mieć w domu zmywarkę
zobacz odpowiedzi (15)

Polecane dla Ciebie