Polacy spędzają w Sieci 23 lata, 5 miesięcy i 16 dni swojego życia

Ile czasu dokładnie pochłaniają im zakupy online, oglądanie seriali, czy videorozmowy?
Polacy spędzają w Sieci 23 lata, 5 miesięcy i 16 dni swojego życia
Fot. Unsplash (Georgia de Lotz)
27.10.2021

Nowe badanie przeprowadzone przez przodującego dostawcę wirtualnych sieci prywatnych NordVPN ujawniło, że Polacy spędzają w Internecie 23 lata, 5 miesięcy i 16 dni swojego życia. W porównaniu ze średnią długością życia, która w Polsce wynosi 77,8 lat, jest to prawie jedna trzecia.

W typowym tygodniu Polacy korzystają z Internetu przez prawie 51 godzin, co odpowiada ponad dwóm dniom. Łącznie daje to 110 dni w roku oraz więcej niż 23 lata życia.

Z tych 51 godzin tygodniowo, prawie 16 godzin spędza się na pracy, a pozostałe niecałe 35 godzin – na różnych działaniach online.

Przeciętna godzina, w której Polacy zaczynają przeglądać Internet każdego dnia to 9:01. Wylogowują się dopiero o 21:49.

Zobacz także: Facebook zmieni nazwę?

Czego Polacy szukają w Internecie?

Największa ilość czasu – media społecznościowe

Największą ilość czasu tygodniowo – 7 godzin i 4 minuty – Polacy spędzają na przeglądaniu platform społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Tylko godzinę mniej – 6 godzin i 2 minuty – spędzają na oglądaniu filmów, na przykład na YouTube.

Kolejne 4 godziny i 38 minut tygodniowo przeznaczane są na oglądanie programów telewizyjnych i filmów, np. na Netflix czy HBO, podczas gdy 3 godziny i 20 minut spędza się, słuchając muzyki na Spotify, Amazon Music, Deezer i innych podobnych platformach.

Poza tym, 3 godziny i 18 minut tygodniowo są przeznaczane na zadania życia codziennego, takie jak bankowość internetową, 2 godziny i 49 minut na szukanie informacji, a pozostałą 1 godzinę i 44 minuty przeznacza się na zakupy online.

„Większość z nas stara się ułatwić i wzbogacić swoje codzienne życie o kilka różnych platform i usług internetowych, jednak prawie nikt nie myśli o swoim bezpieczeństwie online i prywatności danych dostarczanych aplikacjom i stronom internetowym.

Długie godziny spędzone w Internecie sygnalizują jedynie zwiększone ryzyko stania się kolejną ofiarą cyberprzestępców – obecne globalne okoliczności sprawiają, że są oni jeszcze bardziej aktywni” – komentuje Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN.

Polacy aktywnie podają swoje dane osobowe

Z badania wynika, że co trzeci Polak (35,3%) nie wyobraża sobie dnia bez Internetu lub polega na Internecie, zajmując się większością swoich hobby (29,4%), a taka zależność zmusza go do dzielenia się wieloma poufnymi informacjami.

Do najczęściej ujawnianych publicznie danych należą: imię i nazwisko (82,2%), data urodzenia (74,9%), pełny adres (62,9%), zawód (36,8%), status związku (33,3%), a także rozmiar odzieży (28,1%) oraz to, co lubią i to, czego nie lubią internauci (26,3%).

Dodatkowo co czwarta osoba z Polski publicznie ujawniła swój numer PESEL (24,5%) oraz dane konta bankowego (22,4%).

Po zapytaniu, z czego mogliby zrezygnować, by ich dane osobowe zostały trwale usunięte
z Internetu, Polacy zidentyfikowali gry wideo (27,6%), marihuanę (27,3%) i alkohol (24,7%).

„Dzisiaj większość naszego życia może być prowadzona online: od dokonywania płatności po zapewnianie sobie rozrywki za pomocą programów telewizyjnych i gier. I dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia online. Spersonalizowane wiadomości tworzące poczucie nagłości, podejrzany lub nieznany nadawca, używanie niepoprawnego języka, niepewne załączniki i linki – to pierwsze oznaki oszustwa, na które należy uważać. Otwieraj tylko załączniki od osób, którym ufasz, a jeśli masz jakieś wątpliwości – nie wahaj się omówić sprawy ze swoimi kolegami i przyjaciółmi” – ostrzega Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN.

Metodologia: Badanie zostało zlecone przez NordVPN i przeprowadzone przez zewnętrzną firmę Norstat w dniach 23-30 sierpnia 2021 r. Grupą docelową badania byli mieszkańcy Polski w wieku 18-74 lat, a próba została pobrana od krajowych internautów. Kwoty zostały określone na podstawie wieku, płci i miejsca zamieszkania.

Zobacz także: VIVE FLOW: Okulary, które są prywatnym kinem i… miejscem spotkań z przyjaciółmi

Czas spędzony online w typowym tygodniu:

Zakupy online – 1 godzina 44 minuty
Oglądanie seriali/filmów – 4 godziny 38 minut
Korzystanie z mediów społecznościowych – 7 godzin 4 minuty
Słuchanie muzyki – 3 godziny 20 minut
Oglądanie filmików – 6 godzin 2 minuty
Życie codzienne – 3 godziny 18 minut
Szukanie informacji – 2 godziny 49 minut
Wideorozmowy – 1 godzina 30 minut
Granie – 1 godzina 39 minut
Zajęcia/poradniki online – 1 godzina 28 minut
Wyszukiwanie przepisów – 1 godzina 45 minut
Praca – 15 godzin 56 minut

Łącznie: 50 godzin 39 minut.

O NORDVPN

NordVPN jest najbardziej zaawansowanym na świecie dostawcą usług VPN, z których korzysta ponad 14 milionów użytkowników Internetu na całym świecie. NordVPN zapewnia podwójne szyfrowanie VPN, blokowanie złośliwego oprogramowania oraz funkcję Onion Over VPN. Produkt jest bardzo łatwy w obsłudze, oferuje jedną z najlepszych cen na rynku, wykorzystuje ponad 5000 serwerów w 60 krajach na całym świecie i jest przyjazny dla modelu komunikacji P2P. Jedną z kluczowych cech NordVPN jest stuprocentowa anonimowość („0 log policy”). Więcej informacji: nordvpn.com/pl/

Mat. prasowe

Polecane wideo

Serial „Ty” powrócił z trzecim sezonem i... nowym przystojniakiem. Poznajcie Dylana Arnolda
Serial „Ty” powrócił z trzecim sezonem i... nowym przystojniakiem. Poznajcie Dylana Arnolda - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.10.2021 10:14
Sporo, ja staram się nie przesiadywać nie wiadomo ile przed kompem, wolę coś innego porobić. Na przykłada wybrać się paczką by polatać w Lesznie w tunelu aerodynamicznym czy po prostu umówić się na drinka czy na pizzę.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie