Rewolucja w LEGO. Koniec z podziałem na zestawy „dla chłopców” i „dla dziewczynek”

Badanie wykazało, że takie określenia mają negatywny wpływ na dzieci i ich wybory w późniejszym życiu.
Rewolucja w LEGO. Koniec z podziałem na zestawy „dla chłopców” i „dla dziewczynek”
Fot. Unsplash
19.10.2021

Podział na rzeczy stricte chłopięce i dziewczęce zaczyna się jeszcze przed narodzinami. Już na tzw. baby showers, czyli imprezach z okazji rychłego przyjścia dziecka na świat, kolorystyka przyjęcia zwyczajowo jest dostosowywana do jego płci. Z chłopcami kojarzony jest kolor niebieski, a o dziewczynce ma świadczyć wszechobecny róż.

Zobacz również: Ta sieciówka przestaje segregować ubrania dla dzieci na męskie i żeńskie

Ubranka, książeczki i zabawki w sklepach dziecięcych zazwyczaj są podzielone na te tylko dla chłopców i tylko dla dziewczynek. Na produktach dla tych pierwszych dominują atrybuty postrzegane jako “męskie”, takie jak samochody, narzędzia albo dzikie zwierzęta, podczas gdy te drugie wiążą się ze wszystkim, co bajkowe, łagodne i pastelowe.

Jednak taki podział zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Świadczy o tym chociażby decyzja producenta kultowych klocków LEGO. Duńska firma właśnie ogłosiła, że rezygnuje z oznaczania swoich zestawów według płci.

LEGO rezygnuje z podziału klocków ze względu na płeć

O takiej decyzji LEGO pisze m.in. portal irishexaminer.com. Ma ona związek z wynikami ankiety, z której dowiadujemy się, że określanie zabawek jako typowo dziewczęce i typowo chłopięce ma negatywne konsekwencje. Taki podział źle wpływa nie tylko na podejście dzieci do zabawy, ale także na ich wybory ścieżki zawodowej w późniejszym życiu.

Duński producent zlecił przeprowadzenie badania z okazji niedawnego Międzynarodowego Dnia Dziewcząt. W ankiecie wzięło udział prawie 7 tys. dzieci w wieku 6-14 lat oraz ich rodziców z takich krajów jak Chiny, Czechy, Japonia, Polska, Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Z badania wynika, że aż 71 proc. chłopców obawia się, że będą wyśmiewani jeżeli zdecydują się bawić “rzeczami dla dziewczyn”. Podobnego zdania są ich rodzice.

Rodzice boją się, że to ich synowie, a nie córki będą szykanowani z powodu bawienia się zabawkami utożsamianymi z płcią przeciwną

- mówiła Madelina Di Nonno z Geena David Institute, czyli firmy, która przeprowadziła ankietę.

Ale to nie wszystko. Eksperyment pokazał również, że zachowania utożsamiane z mężczyznami są bardziej cenione w naszym społeczeństwie.

Dopóki społeczeństwa nie zaczną rozumieć, że zachowania i działania powszechnie utożsamiane z kobietami są tak samo wartościowe i ważne, rodzice i dzieci będą sceptycznie nastawieni do ich kultywowania.

W związku z wynikami nowego badania producenci LEGO chcą sprawić, aby ich zabawki były “bardziej inkluzywne”. O tym, jak ważny jest ten krok świadczą chociażby statystyki udostępnione w 2020 roku przez organizację Fawcett Society, która prowadzi kampanię na rzecz praw kobiet i równości płci. Dowiadujemy się z nich, że podział zabawek ze względu na płeć przyczynia się do kryzysu w zdrowiu psychicznym wśród młodych ludzi oraz ograniczania tego, w jaki sposób postrzegają swoje możliwości jeśli chodzi o karierę zawodową.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez LEGO (@lego)

To przekłada się także na dorosłych. Z jednego z badań wynika, że zarówno rodzice dziewczynek, jak i chłopców postrzegają mężczyzn jako “bardziej kreatywnych”. Poproszeni o to, aby opisać naukowców albo atletów sześć razy częściej określali ich jako mężczyzn, a nie kobiety. Z kolei w roli inżynierów mężczyźni pojawiali się aż osiem razy częściej.

Co sądzicie o takiej decyzji producenta klocków LEGO?

Zobacz również: Dziś Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. Ta data przypomina, że wszyscy jesteśmy równi, bez względu na płeć

Polecane wideo

Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają
Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
miss love (Ocena: 5) 20.10.2021 03:01
Nie mogłem uwierzyć, że kiedykolwiek ponownie połączę się z moim byłym kochankiem, byłem tak traumatyczny, że zostałem sam, bez ciała, które mogłoby zostać przy mnie i być ze mną, ale pewnego dnia miałem szczęście, że to spotkałem potężny czarodziej dr Akhere, po opowiedzeniu mu o mojej sytuacji zrobił wszystko, co w ludzkiej mocy, aby mój kochanek wrócił do mnie,w rzeczywistości po rzuceniu zaklęcia mój były kochanek wrócił do mnie niecałe 48 godzin, mój były kochanek przyszedł z powrotem błagając mnie, że nigdy więcej mnie nie opuści, 3 miesiące później zaręczyliśmy się i pobraliśmy, jeśli masz taką samą sytuację, po prostu skontaktuj się z dr Akhere na jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com bardzo dziękuję za przywrócenie mi mojego byłego kochanka, jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com lub zadzwoń/whatsapp:+2349057261346
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.10.2021 01:11
Bardzo dobrze, niech dzieci bawią się tym co chcą a nie tym co powinny zgodnie ze sterotypani dotyczącymi ich płci. Sama jako dziecko lubiłam bawić się i lalkami i samochodami.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.10.2021 22:28
Jak ja tęsknię za czasami kiedy stacja benzynowa z ptakiem w logo sprzedawała paliwa a nie sponsorowała blokowania miasta maratonami, kiedy hipermarkety po prostu sprzedawały towary, a nie przyjmowały jakieś ideologie opisane marketingowym bełgotem "w trosce o..." Może jeszcze wrócą czasy że znany szwedzki sklep meblowy będzie sprzedawał meble, a nie promował lewactwa, a sklep z kopokowanym robalem w logo nie będzie mi stawiał warunków że mam kupić jakiś owoc żeby otrzymać pluszaka, którym jego marketingowcy zrobili dzieciom goowno z mózgu. Wychodzi na to że za komuny była jednak normalność bo to co się teraz odwala to jakiś matrix. Może niedługo zaczną promować transpłciowe lalki albo tęczowe kurtki dla dzieci. Wara lewactwu od dzieci. Lego od dziś jest dla mnie marką nieistniejącą.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.10.2021 21:40
Ja tam nie patrze na to co jest dla chłopców a co dla dziewczynek jak kupuje dzieciom zabawki to one mają się dobrze bawic
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.10.2021 14:13
Po kiego przypisywać klocki do płci???
odpowiedz

Polecane dla Ciebie