Naukowcy obliczyli, kiedy na Ziemi zabraknie tlenu. Ile czasu zostało do zagłady?

Kiedy scenariusz jak z filmu science fiction zacznie się spełniać?
Naukowcy obliczyli, kiedy na Ziemi zabraknie tlenu. Ile czasu zostało do zagłady?
Fot. Unsplash
14.10.2021

Fakt, że nasza planeta ma “datę ważności”, nie jest niczym nowym. Badacze już dawno temu ustalili, że za ok. 5 mld lat Słońce zacznie przemieniać się w czerwonego olbrzyma. Jego rozmiar zwiększy się wówczas ok. 200-krotnie i sięgnie orbity Ziemi, ostatecznie ją “połykając”, podobnie jak inne planety na swojej drodze.

Zobacz również: Nowa data końca świata. Co wydarzy się 13 kwietnia 2029 roku?

Nie trzeba chyba dodawać, że będzie to jednoznaczne z końcem życia na Ziemi. Jednak zagłada może wydarzyć się o wiele wcześniej, a jej przyczyną ma być wyczerpanie się zapasów tlenu. Naukowcom udało się obliczyć, kiedy to nastąpi.

Kiedy na Ziemi zabranie tlenu i nastąpi koniec świata?

Tej kwestii przyjrzeli się badacze z japońskiego Uniwersytetu Toho oraz amerykańskiego Instytutu Technicznego Georgii. Swoje wnioski zaprezentowali w czasopiśmie “Nature Geosciences”.

Zdaniem naukowców tlen na Ziemi skończy się za ok. 1 mld lat. Tłumaczą, że to nieunikniona konsekwencja wzrostu jasności Słońca. Zwiększone promieniowanie tej gwiazdy spotęguje proces wietrzenia skał krzemianowych (tworzą ponad 90 proc. skorupy ziemskiej), które w efekcie zaczną pobierać dwutlenek węgla z atmosfery i zatrzymywać go w ziemi.

Tym samym ten związek chemiczny przestanie brać udział w procesie fotosyntezy. To złe wieści, ponieważ tlen, który stanowi ok. 21 proc. ziemskiej atmosfery, powstaje jako produkt uboczny w tym procesie. W obliczu niedoboru CO2, ilość tlenu zacznie się dramatycznie zmniejszać, prognozują naukowcy. To oznacza, że na Ziemi przetrwają tylko mikroorganizmy oraz organizmy beztlenowe.

Jedyna dobra wiadomość jest taka, że ten scenariusz ma się ziścić dopiero w bardzo odległej przyszłości. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że działalność człowieka i katastrofa klimatyczna przyczynią się do zagłady naszej planety zdecydowanie wcześniej.

Zobacz również: Szokujący raport na temat klimatu. Za niecałe 30 lat Ziemia spłonie

Polecane wideo

Tak wygląda nowa „najpiękniejsza dziewczynka na świecie”. Ma mamę z Afryki i tatę z Wietnamu
Tak wygląda nowa „najpiękniejsza dziewczynka na świecie”. Ma mamę z Afryki i tatę z Wietnamu - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
SzarakiZrobiliAzjatow (Ocena: 5) 16.10.2021 20:34
naukofcy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.10.2021 13:10
Zgodnie z doniesieniami naukowców sprzed 20 lat Wenecji czy Gdańska już dawno nie powinno być na mapach
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.10.2021 12:59
Dajcie już spokój z tymi głupotami
odpowiedz

Polecane dla Ciebie