Wrażliwość społeczna a narodowość. Jak w tym rankingu wypadli Polacy?

Czy bierzemy pod uwagę potrzeby innych, a może są nam obojętni?
Wrażliwość społeczna a narodowość. Jak w tym rankingu wypadli Polacy?
Fot. Unsplash
14.10.2021

Każdy kraj cechuje nie tylko własna kultura czy kuchnia, ale także mentalność mieszkańców. Przykładowo Hiszpanie słyną z lekkiego i niespiesznego podejścia do życia, podczas gdy Japończycy to prawdziwy pracoholicy. Obie nacje uważają, że wyznawana przez nie filozofia jest jak najbardziej naturalna.

Zobacz również: Przeciętny Polak żyje krócej niż statystyczny Europejczyk. „Nasz naród wymiera”

Mieszkańcy różnych krajów prezentują też zupełnie inne podejście jeśli chodzi o tzw. wrażliwość społeczną. Naukowcy postanowili sprawdzić, u jakich nacji jest ona najwyższa, a u jakich - najniższa. Jak w tym zestawieniu wypadli Polacy?

Wrażliwość społeczna a narodowość. Jak wypadli Polacy?

Czym jest wrażliwość społeczna, czyli tzw. social mindfulness? Chodzi m.in. o bycie uważnym na innych ludzi oraz branie pod uwagę ich potrzeb przed podejmowaniem decyzji. Takie podejście przejawia się także pod postacią drobnych i subtelnych gestów.

Badacze z 31 krajów pod przewodnictwem kolegów z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii sprawdzili, jakie nacje wykazują największą wrażliwość społeczną, a jakie nie są zbyt wyczulone na dobro innych. W tym celu przeprowadzili eksperyment na ponad 8 tys. ochotników.

Uczestnicy mieli za zadanie wyobrazić sobie misę z jabłkami - dwa owoce były zielone, a jedno czerwone. Każdy ankietowany mógł wybrać dowolne jabłko, a jego decyzja przekładała się na możliwości innej osoby. Jeżeli ochotnik sięgnął po czerwone jabłko, nie pozostawiał żadnego wyboru komuś, kto miał częstować się owocem jako następny. Jeśli natomiast zdecydował się na jedno z zielonych jabłek, kolejna osoba wciąż miała swobodę wyboru.

Eksperyment miał sprawdzić czy ochotnicy z różnych krajów podczas podejmowania decyzji biorą pod uwagę innych, obcych ludzi. Co się okazało? Największa wrażliwość społeczna cechuje Japończyków. Aż 72 proc. badanych z tego kraju nie pozostało obojętnymi na potrzeby innych. Wysokie wyniki w teście osiągnęli również Austriacy, Meksykanie, Izraelczycy, Czesi, Szwajcarzy i Holendrzy. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Singapurczycy, Hiszpanie i Niemcy.

Jak na ich tle wypadli Polacy? Niestety, zdecydowanie gorzej. Nasz wynik to 60,7 proc., co uplasowało nas pod koniec zestawienia. Narodowości, które cechują się najniższą wrażliwością społeczną to Indonezja (46,2 proc.), Turcja (47,1 proc.) i Indie (50,6 proc.).

Co sądzicie o wynikach tego eksperymentu?

Zobacz również: Uznano, że właśnie to są najlepsze lata naszego życia. Wtedy jesteśmy najszczęśliwsi

Polecane wideo

Gwiazdy, które nie mają nawet 1,6 m wzrostu! Wiedziałaś, że są takie niskie?
Gwiazdy, które nie mają nawet 1,6 m wzrostu! Wiedziałaś, że są takie niskie? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 3) 15.10.2021 00:24
Nie zgadzam sie z tym zupełnie. W Turcji akurat ludzie są bardzo życzliwi, wrażliwi a nawet bezinteresowni. Gdy ktoś źle poczuje sie to pomagają natychmiast obcym osobom. W Polsce jest już większa obojętność, znieczulica . Na pewno niechodzi w zestawieniu o biede...Prezydent Erdogan leży na kasie;) Bogaci obcokrajowcy muszą mieć conajmniej milion na koncie by wogule mieć szanse na stałe zameldowanie w Turcji! Prezydent też sporo inwestuje w służbe zdrowia i wszystko funkcjonuje sprawnie! Lepiej niż w Polsce czy Niemczech! Sądze, że w tym zestawieniu przeważyły uprzedzenia, stereotypy. Japończycy i Czesi na pewno nie są wrażliwi, empatyczni. Bardziej niedostępni i skupieni na sobie, swych potrzebach. Nie myślą o innych. Są uzależnieni od mediów społecznościomych, telefonów. Realnie nie dostrzegają ludzi na ulicy. Są pracoholikami. Zdecydowanie bardziej wole włoski i turecki naród. Przynajmniej są życzliwi i dostrzegają innych ludzi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.10.2021 17:15
To raczej test na kulturę a nie wrażliwość.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.10.2021 10:32
Ten test mega głupi, nie mogli czegoś lepszego dac
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.10.2021 08:58
Powodem jest bieda. Kraje najniżej w rankingu, to kraje biedne i słabo rozwinięte, przez co obywatele są zmuszeni do walki o byt. W takiej rzeczywistości nie ma miejsca na altruizm.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 14.10.2021 06:59
A może Japończyk wziąłby zielone jabłko przez grzeczność, a nie przez wrażliwość społeczną?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie