„Kasy z pogawędką”. To pomysł holenderskich supermarketów na walkę z samotnością

Ponad połowa seniorów w tym kraju czuje się skrajnie osamotniona.
„Kasy z pogawędką”. To pomysł holenderskich supermarketów na walkę z samotnością
Fot. Unsplash
08.10.2021

O tym, że samotność to poważny problem specjaliści alarmują już od wielu lat. Potwierdza to także szereg badań. Udowodniono m.in., że samotność i izolacja społeczna mają gorszy wpływ na zdrowie niż wypalanie 15 papierosów dziennie.

Zobacz również: 6 znaków, że cierpisz na chroniczną samotność

Samotność doskwiera zwłaszcza osobom starszym. Po śmierci małżonka często żyją w pojedynkę, a rodzina okazuje się zbyt zajęta codziennymi sprawami, aby ich odwiedzać albo nawet utrzymywać kontakt na odległość.

Na wyjątkowy pomysł walki z samotnością wśród seniorów wpadła sieć supermarketów z Holandii. Wprowadziła tzw. kasy z pogawędką, przy których starsi klienci będą mogli zatrzymać się na dłużej i porozmawiać z pracownikami.

„Kasy z pogawędką”. Holenderski supermarket walczy z samotnością

Kasa z pogawędką, czyli “kletskassa”, to inicjatywa sieci supermarketów Jumbo. Powstały w ramach rządowej kampanii “One Against Loneliness”, mającej na celu walkę z samotnością wśród najstarszych Holendrów.

Zakupy w pierwszej “kletskassie” można robić już od 2019 roku. Takie rozwiązanie wzbudziło bardzo pozytywne reakcje, więc przedstawiciele Jumbo postanowili wprowadzić je do kolejnych sklepów. W przyszłym roku “kasy z pogawędką” mają pojawić się w 200 supermarketach w całej Holandii.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Labodif (@labodif)

Wiele osób, zwłaszcza starszych, czasem czuje się samotnie. Jako rodzinna firma i sieć supermarketów znajdujemy się w samym sercu społeczeństwa. Nasze sklepy dla wielu osób są ważnym miejscem spotkań i chcemy, aby odegrały rolę w diagnozowaniu i zmniejszaniu problemu samotności. Robimy to na różne sposoby, włączając w to nasze kletskassy. Jesteśmy dumni, że tak wielu naszych kasjerów lubi zajmować za nimi miejsce. Wspierają tę inicjatywę i chcą pomagać innym nawiązać prawdziwy kontakt i zainteresowanie. To mały, ale bardzo cenny gest, zwłaszcza w cyfrowym świecie, który wciąż przyspiesza

- mówiła Colette Cloosterman-van Eerd, przedstawicielka sieci Jumbo.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rob Engelaar (@rob_engelaar)

Jak działają takie kasy? To bardzo proste. Zamiast jak najszybszego zeskanowania i zapłacenia za wybrane produkty, każda osoba może zatrzymać się przy nich na dłużej i na spokojnie porozmawiać z kasjerem lub kasjerką.

Z danych holenderskiego ministerstwa zdrowia wynika, że 1,3 mln populacji tego kraju stanowią osoby w wieku powyżej 75. roku życia. Ponad połowa z nich przyznaje, że samotność towarzyszy im na porządku dziennym.

Zobacz również: Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej

Polecane wideo

Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg
Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.10.2021 23:31
Ciekawe czy zapytali się kasjerów, co sądzą na ten temat i czy zgadzają się tak pracować. Ja bym tak nie mogła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.10.2021 23:30
Ciekawe czy zapytali się kasjerów, co sądzą na ten temat i czy zgadzają się tak pracować. Ja bym tak nie mogła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.10.2021 20:10
Świetna sprawa dla kasjerów. Cały dzień gadasz i nie musisz pracować tak ciężko jak reszta. Wystarczy, że zapytać babcie o to, jak jej dzień mija i ciągniesz temat. Ona zadowolona, że ktoś ją wysłuchał, a ty masz płatną godzinę relaksu.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 08.10.2021 04:45
Niby spoko pomysł ale jeśli to będzie na siłę i np kasjerka nie bedzie miala ochoty gadac to nic z tego nie wyjdzie, sama pracowalam w sklepach na studiach i na pewno bym nie chciala gadac bo nie jestem takim typem osoby co lubi rozmawiać z obcymi, także trzeba by zatrudniać specjalnie wyszkolone osoby, oczywiście wtedy należałoby im więcej płacić, także zobaczymy. Bo jak biednym kasjerom menadżer każe i gadać i szybko obsługiwać to słabo to widzę
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie