Tyle wynosi „naturalna” długość życia człowieka. Jaka jest nasza „data ważności”?

Teoretycznie nie jesteśmy tak długowieczni, jak nam się wydaje.
Tyle wynosi „naturalna” długość życia człowieka. Jaka jest nasza „data ważności”?
Fot. Unsplash
11.10.2021

Na podstawie skrupulatnie zbieranych danych naukowcy są w stanie obliczyć oczekiwaną długość życia dla obywateli poszczególnych krajów. Jeśli chodzi o Europę rekordzistami są Hiszpanie, którzy średnio dożywają wieku 83,4 lata. Niestety Polacy plasują się w końcówce tego zestawienia.

Zobacz również: Przeciętny Polak żyje krócej niż statystyczny Europejczyk. „Nasz naród wymiera”

Mimo że dzisiejsi ludzie żyją o wiele dłużej niż nasi przodkowie sprzed kilku, kilkunastu wieków okazuje się, że “naturalna” długość życia dla naszego gatunku jest zaskakująco niska. Naukowcom udało się ją obliczyć na podstawie badań DNA.

„Naturalna” długość życia człowieka wynosi tylko 38 lat

Fot. Unsplash

„Naturalna” długość życia człowieka wynosi tylko 38 lat

Jak informuje portal theconversation.com, “naturalna” długość życia człowieka wynosi zaledwie... 38 lat.

Badacze dokładnie przyjrzeli się DNA różnych gatunków, a konkretnie zmianom, jakie zachodzą w nim wraz z wiekiem. Odkryli, że nośnik informacji genetycznej jest różny w zależności od danego gatunku i przekłada się na to, jak długo może on żyć.

W ramach swojego eksperymentu naukowcy posłużyli się metylacją DNA. Przeanalizowali 252 genomy (kompletne informacje genetyczne żywego organizmu) różnych kręgowców i porównali je ze średnią długością życia poszczególnych zwierząt. Dzięki temu odkryli, że są w stanie określić oczekiwaną długość życia kręgowców na podstawie metylacji DNA zachodzącej w 42 konkretnych genach. Ta metoda okazała się skuteczna także w przypadku wymarłych gatunków.

Badacze oszacowali, że wieloryb grenlandzki (uznawany za najdłużej żyjącego ssaka na Ziemi) żyje średnio aż 268 lat. To o 57 lat dłużej niż najstarszy znany przedstawiciel tego zwierzęcia.

Bazując na DNA naukowcy stwierdzili, że “naturalna” długość życia współczesnego człowieka wynosi 38 lat, co pokrywa się z niektórymi prognozami antropologicznymi dla pierwszych gatunków homo sapiens. Podkreślają jednak, że nasz gatunek może stanowić wyjątek w tym badaniu, a wszystko za sprawą postępu w medycynie oraz prowadzonego przez nas trybu życia.

Zobacz również: Czy wiesz, że człowiek może żyć nawet 150 lat? Naukowcy wymieniają 3 warunki, aby osiągnąć taki wiek

Polecane wideo

Horoskop miłosny na jesień
Horoskop miłosny na jesień - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie