Krzywa szczęścia: Kiedy ludzie są najbardziej zadowoleni z życia?

A pokazuje to krzywa szczęścia.
Krzywa szczęścia: Kiedy ludzie są najbardziej zadowoleni z życia?
Fot. Unsplash (Adrianna Van Groningen)
26.09.2021

Coraz częściej słyszy się o tym, że młodzi ludzie są nieszczęśliwi. Wiele obowiązków domowych, wyścig zawodowy, edukacja na różnych polach (w końcu jeden fakultet to już za mało), a także stres związany z niestabilną sytuacją na świecie na pewno nie pomagają nam uzyskać radości z życia. To w takim razie czy istnieje moment, kiedy człowiek staje się jednak spokojniejszy i bardziej uśmiechnięty? Według badań są to dwa okresy – dzieciństwo i wczesna młodość oraz dojrzałość.

Przeczytaj też: Mam 30 lat i jestem wypalona zawodowo...

Krzywa szczęścia – co to takiego

Skąd taka pewność? Teorię tę stworzył David Blanchflower z Dartmouth Cellege. Głosi ona, że największe szczęście człowiek może odczuwać na początku i u schyłku życia. A wszystko dlatego, że w średnim wieku większość z nas ma na głowie mnóstwo wyzwań i zmian. Martwienie się o rodzinę, jej byt i bezpieczeństwo, ciągły brak czasu i zmęczenie odbierają nam szczęście. Co istotne, istnieją badania, które pokazują, że pary, które nie mają jeszcze dzieci deklarowały znacznie wyższy poziom satysfakcji.

A zatem... jako dzieci czy nastolatkowie borykamy się ze znacznie mniejszą porcją problemów i odpowiedzialności. Tak samo jak i po 60. roku życia, kiedy w związku z przejściem na emeryturę porzucamy działalność zawodową i zaczynamy korzystać na nowo z życia.

Przeczytaj też: Internauci na TikToku posługują się tajemniczym kodem. Co kryje się pod liczbą 1437?

Czy takie podejście jest charakterystyczne tylko dla ludzi? Nic z tych rzeczy. Tak samo zachowują się bowiem szympansy. Można zatem stwierdzić, że taki wzorzec mamy już zakorzeniony.

Czy ta teoria pokrywa się z rzeczywistością? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama!

Polecane wideo

Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały?
Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie