Czy wiesz, że faza księżyca znacznie bardziej zaburza sen u mężczyzn niż u kobiet?

A wszystko to potwierdzają badania.
Czy wiesz, że faza księżyca znacznie bardziej zaburza sen u mężczyzn niż u kobiet?
Fot. Unsplash (Ganapathy Kumar)
21.09.2021

Fazy księżyca wpływają na funkcjonowanie naszych organizmów. Zgodzisz się z tą teorią? Jesteśmy pewne, że tak. Zresztą wielu kobietom znane są różnego rodzaju rytuały urodowe czy zdrowotne, które wykonuje się podczas nowiu czy pełni. Poza tym pewnie nie raz miałaś problem z zaśnięciem, gdy księżyc za oknem przypominał piłkę. I choć to my, kobiety, częściej zwracamy uwagę na zjawiska na niebie, okazuje się, że to mężczyźni mają większy problem z oddaniem się w objęcia Morfeusza, gdy księżyc bije pełnym blaskiem.

Przeczytaj też: Oczyszcza, zapewnia szczęście, a nawet odmładza. Czym jest woda księżycowa?

Fazy księżyca bardziej zakłócają sen u mężczyzn, niż u kobiet

Temat ten udało się zbadać szwedzkim uczonym. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach „Science of The Total Environment”. Co udało im się udowodnić? Mężczyźni są bardziej podatni na działanie światła, przez co księżyc w różnych fazach może utrudnić im zasypianie i pogarszać jakość snu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali przyjrzeli się 492 kobietom i 360 mężczyznom w wieku od 22 do 82 lat. W jaki sposób? Poprzez technikę analizującą zachowanie organizmu w trakcie nocnego relaksu.  W przypadku pań okazało się, że fazy księżyca nie dają wyraźnych zmian przy zasypianiu, ani podczas samego snu. Natomiast, gdy sprawdzano wyniki panów, zauważono, że pojawiła się tendencja do mniej jakościowego snu i dłuższego czasu zasypiania, gdy księżyc zmieniał położenie (od fazy nowiu do pełni).

Przeczytaj też: Nowa data końca świata. Co wydarzy się 13 kwietnia 2029 roku?

Spodziewałaś się takich wyników?

Polecane wideo

Znaki zodiaku, które nigdy nie powinny za siebie wychodzić. To przepis na rozwód
Znaki zodiaku, które nigdy nie powinny za siebie wychodzić. To przepis na rozwód - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie