Przeciętny Polak żyje krócej niż statystyczny Europejczyk. „Nasz naród wymiera”

To dramatyczna prognoza dla naszego kraju.
Przeciętny Polak żyje krócej niż statystyczny Europejczyk. „Nasz naród wymiera”
Fot. Unsplash
04.09.2021

Ze statystyk wynika, że kryzys demograficzny w Polsce wciąż się pogłębia. Rządowe programy, które miały zaowocować zwiększeniem dzietności na dłuższą metę okazały się nieskuteczne. Nie pomogło m.in. słynne “500 plus” - coraz mniej par w naszym kraju decyduje się na założenie rodziny.  

Zobacz również: Polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Do 2100 będzie nas tylko 15 mln?

Taki stan rzeczy przekłada się m.in. na starzenie się społeczeństwa. Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są drugą najszybciej starzejącą się nacją w całej Unii Europejskiej. Nie tylko szybciej się starzejemy, ale także wcześniej umieramy. Zdaniem ekspertów to wyjątkowo ponura prognoza na przyszłość naszego kraju. 

Długość życia w Polsce. Alarmujące dane EurostatuFot. Unsplash

Długość życia w Polsce. Alarmujące dane Eurostatu 

Polacy żyją krócej niż statystyczny Europejczyk, wynika z danych Eurostatu za rok 2020. Oczekiwana długość życia w naszym kraju to 77,8 lat, podczas gdy unijna średnia wynosi 80,9 lat. Przeciętny Polak żyje zatem o ok. 3 lata krócej niż sąsiad z Zachodu. 

Widać wyraźny podział na kraje postsocjalistyczne i pozostałe państwa Unii. We wszystkich krajach postsocjalistycznych żyje się wciąż krócej niż w Europie Zachodniej. Jedynie Czesi zbliżają się do średniej w całej Unii Europejskiej 

- komentował dr n. med. Jakub Gierczyński na XI Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, cytowany przez portal radiozet.pl. 

Z danych Eurostatu wynika, że najbardziej długowieczni są Hiszpanie (83,4 lata), Włosi (83,1), Francuzi (82,7) i Norwegowie (82,7). Z kolei na ostatnich miejscach plasują się Słowacy (77,3), Węgrzy (76), Litwini (75,8), Rumuni (75,3), Łotysze (74,9) oraz Bułgarzy (74,8).  

Główną przyczyną zgonów w naszym kraju niezmiennie pozostają choroby układu krążenia oraz nowotworowe. Z kolei w ubiegłym roku zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego, co ma związek z pandemią koronawirusa. Pandemia pogłębiła też różnicę między zgonami i narodzinami, która w minionym roku się wzrosła do 129 tys. Zdaniem ekspertów te dane są niezwykle niepokojące. 

Nasz naród wymiera 

- powiedział dr Gierczyński. 

Według specjalisty oczekiwana długość życia Polaków może się zwiększyć, ale do tego niezbędne są zmiany, przede wszystkim poprawa stanu zdrowia.  

Zobacz również: Czy wiesz, że człowiek może żyć nawet 150 lat? Naukowcy wymieniają 3 warunki, aby osiągnąć taki wiek

Polecane wideo

Córki Katarzyny Figury już nie są małymi dziewczynkami. Jak dziś wyglądają Koko i Kaszmir?
Córki Katarzyny Figury już nie są małymi dziewczynkami. Jak dziś wyglądają Koko i Kaszmir? - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.78 / 5
juda (Ocena: 5) 12.10.2021 12:06
zarabiaj więcej wydawaj więcej i do piachu szybciej niewolniku
odpowiedz
buhahha (Ocena: 3) 12.10.2021 12:06
poprawa stanu zdrowia, czym ? syfem chemicznym, za wciskanie którego sa opłacani doktorzy i media ich zapraszające?
odpowiedz
Megi (Ocena: 5) 08.09.2021 06:56
Bo Polacy żyją w biegu, dużo pracują i się stresują. Ja to ostatnio trochę wyhamowałam i staram się wolniej żyć. Kupiłam sobie do domu roombę, by za mnie odkurzała, bo tak po całym dniu jak się przychodzi z roboty to chce się odpocząć. I właśnie automatyczny odkurzacz mi to umożliwia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.09.2021 11:48
Może wymrze i osiedlą się tu normalni ludzie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.09.2021 11:34
Dokładnie. Jest to komunistyczna pozostałość generująca coraz większe koszty. I dlatego jest coraz droższa i coraz mniwj efektywna. Powinno być, tak jak piszesz. Tylko ludzie tego nie rozumieją i myślą, że będzie drożej lub nie będą nimi objęci. A to wcale tak nie działa. Poza tym, co chyba jest właśnie najważniejsze, im więcej kas chorych tym mniejsza polityczna presja na nie.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie