Co Polki robią w wolnym czasie?

Statystyczna Polka robi sobie średnio trzy przerwy w ciągu dnia. Zazwyczaj wtedy, gdy potrzebuje doładowania lub uspokojenia. Przerwie oddaje się w samotności, towarzyszy jej kawa oraz słodka przekąska. Marzy wtedy o…
Co Polki robią  w wolnym czasie?
20.12.2009

Statystyczna Polka robi sobie średnio trzy przerwy w ciągu dnia. Zazwyczaj wtedy, gdy potrzebuje doładowania lub uspokojenia. Przerwie oddaje się w samotności, towarzyszy jej kawa oraz słodka przekąska. Marzy wtedy o pobycie w luksusowym SPA na końcu świata oraz o spotkaniu z… Wojciechem Cejrowskim! To wybrane wyniki najnowszego raportu „Czas na przerwę” (wykonanego przez SMG/KRC dla marki KIT KAT Senses na zlecenie firmy Nestlé Polska S.A.)

Przepracowane na własne życzenie?

Przeważająca większość kobiet (80%) twierdzi, że bierze na siebie zbyt dużo obowiązków. Często czują się one przepracowane i zmęczone (65%), w ciągu dnia mają za mało czasu dla siebie (75%). Z drugiej jednak strony większość kobiet czuje się spełniona zawodowo (66%). Niestety tylko 27% respondentek uważa, iż poświęca odpowiednią ilość czasu na przerwy w ciągu dnia. A jak tłumaczy, socjolog dr Tomasz Sobierajski – „Kiedy chodziliśmy do szkoły, dla większości z nas przerwy między lekcjami były najważniejszym wydarzeniem w ciągu dnia. Czekaliśmy na nie, celebrowaliśmy je. Byliśmy niezadowoleni, kiedy nauczyciele zabierali nam cenne minuty przeciągając lekcje. Docenialiśmy ich wartość i wagę. Dlaczego zatem w dorosłym życiu nie przywiązujemy do nich takiej wagi? A przecież przerwy są nam ciągle potrzebne, z wiekiem coraz bardziej.”

Chcę  odpocząć od pracy i… samej siebie

Sytuacja, w której kobiety najbardziej potrzebują przerwy najczęściej dotyczy pracy ( 58% wskazań), a w dalszej kolejności rodziny (14%). Co zaskakujące, 13% kobiet chciałoby odpocząć od… siebie samej.

Kobiety potrzebują  przerwy od zakupów!

Sytuacje, które sprawiają,  że kobiety czują się zmęczone to przede wszystkim: nadmiar obowiązków w pracy (59%), dużo obowiązków domowych (gotowanie, sprzątanie itp.) (50%), a także marudzące i rozrabiające dzieci (30%). Co ciekawe, wymagający szef (29%) oraz współpracownicy (27%) męczą bardziej jedynie od wielogodzinnych zakupów (22%) oraz marudzącego męża (22%).

Resetujemy się  dopiero po 21.00

Polski robią  sobie średnio 3 przerwy w ciągu dnia, które łącznie trwają około 2 godzin. Pierwsza najczęściej ma miejsce między godziną 10.00 a 11.00 (przerwa śniadaniowa), druga między 17.00 a 18.00 (koniec pracy), a ostatnia po godzinie 21.00. Przerwy w pracy najczęściej służą nabraniu sił i energii do dalszych działań (56% wskazań). Po godzinie 17-tej potrzebny jest czas na poprawę nastroju i sprawienie sobie jakiejś przyjemności (43%). A wieczorna przerwa to czas na zresetowanie się i odcięcie od wszystkiego wokoło (40%).

Samotnie i pasywnie – obraz idealnej przerwy

Ponad połowa kobiet (69%) woli spędzić przerwę pasywnie i spokojnie. Większość w chwili przerwy preferuje samotność (67%) niż dodatkowe towarzystwo. Na aktywne spędzanie przerwy w gronie innych osób decyduje się tylko co trzecia kobieta. 

Co czwarta Polka ogranicza się do jednej przerwy w pracy

W pracy przerwy są  niezwykle ważne - 46% kobiet nie wyobraża sobie bez nich dnia pracy, choć większość (55%) przyznaje, że ma na nie za mało czasu.

W pracy kobiety przeciętnie robią sobie 2 przerwy. Jednak aż 29% respondentek przyznało, że ogranicza się tylko do jednej przerwy w ciągu całego dnia pracy!

Najczęściej Polki robią sobie przerwę w pracy, gdy czują zmęczenie i potrzebują doładowania (63% wskazań). Kolejny powód to chęć uspokojenia nerwów (40%). Co trzecia kobieta robi sobie przerwy w pracy, by choć na chwilę odciąć się od wszystkiego, co ją otacza (33%), a co piąta robi sobie przerwę dla poprawienia nastroju.

„Przerwa jednym daje ukojenie, innym pozwala na doładowanie baterii. Dla jednych jest ucieczką od świata zewnętrznego, dla innych szansą na spotkanie się w gronie przyjaciół. Jedne cenią długie przerwy, inne zwracają uwagę na ich treść. Wszystkie natomiast dostrzegają, że bez przerwy byłyby wypalone, bezproduktywne i niezdolne do działania i godzenia wielu ról społecznych, jakie na co dzień przychodzi im pełnić” – tłumaczy dr Tomasz Sobierajski, socjolog.

Kawa oraz słodkie „co nieco” zamiast papierosa i… ruchu

Najważniejszym towarzyszem przerwy są ciepłe napoje. Kawę lub herbatę wymienia 72% respondentek. Co trzecia przyznaje, że podczas przerwy sięga po coś słodkiego, np. batonik. Tyle samo przegląda Internet lub prasę. Do papierosa w przerwie przyznaje się wciąż aż 17% kobiet. Za to tylko 11% respondentek wybiera spacer i trochę ruchu.

Polki chcą  więcej ustawowych przerw w pracy!

Ponad osiem na dziesięć kobiet deklaruje, że jest świadoma ustawowych 15 minut przerwy w pracy po każdych 6 przepracowanych godzinach i tyle samo z nich twierdzi, że pracodawcy respektują ten wymóg. Jednak ponad połowa (55%) uważa, że powinno być więcej przerw w pracy, ale nie dłuższych niż kwadrans i zdaniem większości (57%) powinny być one wliczane w czas pracy.

Przerwa dodaje sił! 

Większość respondentek deklaruje, że dzięki przerwie czują się wesołe (90%), spokojne (88%), odświeżone (85%), pełne sił (87%) i pomysłów (81%), co prawdopodobnie przekłada się na zwiększenie ich efektywności w pracy. Aby przerwa była jeszcze bardziej efektywna, warto dodać sobie energii, np. sięgając po dawkę glukozy.

Siedząc dłuższy czas przy biurku w pewnym momencie możemy odczuwać problemy z koncentracją, rozbicie i problem ze skupieniem się na jakiejś czynności dłuższy czas. Są to pierwsze objawy glikemii, czyli spadku cukru we krwi. Może się on pojawiać w przypadku, gdy od ostatniego posiłku minął już dłuższy czas. Organizm dokładnie wie, czego w danym momencie potrzebuje- szybkiej dawki glukozy, czyli cukru prostego, który pozwoli szybko odzyskać światłość umysłu i poprawi koncentrację. Często w takich chwilach sięgamy po małe słodkie "co nieco", które jest szybkim zastrzykiem łatwo przyswajalnej energii – przyznaje Agnieszka Piskała, Specjalista ds. żywienia, Nestle Polska S.A.

Cejrowski lepszym towarzyszem niż Brad Pitt

W kategorii najlepszego towarzysza podczas wymarzonej przerwy Wojciech Cejrowski (21% wskazań) wygrał z Bradem Pittem (19% wskazań)! Co dziesiąta Polka wybrała złotą reprezentację polskich siatkarzy. Tylko 3% kobiet spędziłoby swoją przerwę z bliską osobą.

Marzymy o luksusie i gorących piaskach

Najbardziej atrakcyjna perspektywa wymarzonej przerwy to luksusowe SPA (41% wskazań) lub plaża na Wyspach Kanaryjskich (21%). Te miejsca wydają się najlepiej współgrać ze skojarzeniami, jakie budzi przerwa wśród kobiet: odpoczynkiem (55%), spokojem (47%), przyjemnością (45%) i relaksem (43% wskazań).

Modnie jest być  zajętym

Czas jest wartością  samą w sobie, a rosnący poziom jego świadomości stał się wyznacznikiem stylu życia, kariery i tworzenia własnej tożsamości. Wśród społeczeństwa, upowszechniła się moda na bycie zajętym. Istnieje bowiem społeczne przekonanie, że człowiek zajęty to człowiek aktywny, potrzebny światu, osiągający sukces zawodowy.

Tymczasem nawet kilka minut przerwy jest potrzebne do właściwego funkcjonowania w ciągu dnia, zdystansowania się do otaczających nas problemów i powrotu do dobrego humoru.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Gdzie Polki szukają mężów?

Wśród Polek już  dawno przestało uchodzić za szczyt snobizmu posiadanie męża „z Ameryki”. Chicago nie jest już mekką młodych panien na wydaniu. W XXI wieku stawiamy na Europę Zachodnią!

Jak poprawnie chodzić na wysokich obcasach?

Nic tak nie poprawia wiary we własne możliwości jak wysokie obcasy!    

Polecane wideo

Komentarze (30)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.12.2009 23:01
Akurat ja o panu Cejrowskim nie marzę :-) Robię więcej niż 3 przerwy, ja muszę się odmóżdżyć choćby na 5 minut co przynajmniej 1,5h. Jestem jak dziecko inaczej się nie skupię ;) Podczas moich przerw zazwyczaj pozwalam sobie odpłynąć albo nawet przysnąć. Day-dreaming <3
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2009 12:07
Święta już za rogiem, tłuszczyk Twoim wrogiem…zabaw się z mololo.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2009 19:44
CEJROWSKI HAHAHAHAHHA
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2009 17:47
Ja mam 2 prace i jakoś daje sobie radę z przerwami i odpoczynkiem. Zazwyczaj kiedy mam dzień wolny to spotykam się ze znajomymi lub spędzam czas tylko ze swoim chłopakiem. A jak jestem w pracy - można powiedzieć że nie mam ustawowej przerwy, gdyż jedna praca jest siedząca i można mieć przerwę w sumie kiedy się chce np. na kawę lub papieroska :) a w drugiej raczej brakuje czasu na te przerwy jedynie tzw. pięciominutówki. Praca jednakże jest dla mnie ważna, nie tylko pozwala mi wiązać koniec z końcem ale także uszczęśliwia mnie, bo mogę m.in. zapomnieć o np. kłopotach... Czasami jednak kiedy jestem zmęczona - jest urlop i rusz na wakacje :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2009 12:54
ja bardzo nie mam czasu na przerwy w pracy. a jeśli są to są szybkie a szczególnie teraz przed świętami.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie