Kiedy kobiety są najbardziej zadowolone ze swoich ciał? Ten wiek to spore zaskoczenie!

Najlepsze jeszcze przed nami.
Kiedy kobiety są najbardziej zadowolone ze swoich ciał? Ten wiek to spore zaskoczenie!
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/42010208997257705 & pinterest.co.uk/pin/34269647155804573)
12.08.2021

Samoocena Polek jest dramatycznie niska, a kompleksy mamy już od najmłodszych lat. Potwierdza to szereg badań - z jednego z ostatnich wynika, że aż 96 proc. z nas chętnie zmieniłaby coś w swoim wyglądzie. 

Zobacz również: Czy Polacy lubią swój wygląd? Kompleksy ma aż 80 proc. z nas

To bardzo niepokojące dane, ale z najnowszych ustaleń naukowców płynie optymistyczny przekaz. Badacze podali wiek, w którym jesteśmy najbardziej zadowoleni ze swojego wyglądu. Wszystko wskazuje na to, że najlepsze jeszcze przed nami! 

W tym wieku jesteśmy najbardziej zadowoleni ze swojego wyglądu 

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z Griffith University i University of Queensland w Australii oraz University of Auckland w Nowej Zelandii, którzy opublikowali efekty swojej pracy w czasopiśmie naukowym “Body Image”. 

Przez 6 lat naukowcy badali poziom zadowolenia z wyglądu ciała u 15 tys. ochotników i ochotniczek w wieku 18-94 lata. Okazało się, że zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn ta satysfakcja rośnie wraz z wiekiem. Kobiety lubią swoje ciało najbardziej około 60. roku życia, a mężczyźni w przedziale wiekowym 59-64 lata. 

Badacze ustalili również kiedy jesteśmy najmniej zadowoleni ze swojego wyglądu. Dla kobiet jest to okres między 19. a 24. rokiem życia oraz między 34. a 39. rokiem życia. Jak wyjaśniają autorzy badania, niska samoocena w tym pierwszym przypadku ma związek z dojrzewaniem oraz dążeniem do idealnej sylwetki. Z kolei w drugim przypadku chodzi o presję związaną z szybkim powrotem do formy po ciąży. 

Z kolei mężczyźni czują się najgorzej w swojej skórze w przedziale 44-49 lat. Naukowcy dodają, że w porównaniu do kobiet panowie wykazują bardziej pozytywne nastawienie do swojego ciała, które z wiekiem jedynie wzrasta. 

Badacze konkludują, że zadowolenie z ciała po 60. roku życia może mieć związek z faktem, że w tym wieku zdrowie staje się dla nas ważniejsze niż wygląd. Takiego zdania są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy wzięli udział w eksperymencie. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Dziewczyna kończy się na 55 kg? Oburzenie po nagraniu TikTokera

Polecane wideo

Jest tak piękna, że mężczyźni boją się do niej podejść. Ale nie zawsze tak wyglądała
Jest tak piękna, że mężczyźni boją się do niej podejść. Ale nie zawsze tak wyglądała - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.08.2021 21:53
Nie wiem, czy to ze cialo jeszcze funkcjonuje mozna nazwac zadowoleniem z estetyki ciala, bo przeciez chyba taki byl zamysl pytania.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie