Czy wkrótce staniemy się nieśmiertelni? Naukowcy przekonują, że „dzisiejsze dzieci będą mogły żyć nawet 145 lat”

Szacują, że możemy żyć nawet o 20% dłużej i to w przeciągu najbliższych 100 lat.
Czy wkrótce staniemy się nieśmiertelni? Naukowcy przekonują, że „dzisiejsze dzieci będą mogły żyć nawet 145 lat”
fot. Unsplash (Bruno Aguirre)
25.07.2021
Zuzanna Niedzielska

Kultura pracy, życie w mieście, przetworzona żywność i mnóstwo stresu sprawiają, że dzisiejsze społeczeństwo spotyka coraz więcej chorób (również psychicznych), a długość życia jest nieporównywalnie krótsza w stosunku do naszych przodków.

Wszyscy zastanawiamy się, w czym tkwi sekret długowieczności (i chętnie chcielibyśmy go poznać). Badania wykazują, że najdłużej ze wszystkich narodów żyją Japończycy (średnio 84,2 lata).

Jak na tym tle wypada Polska? U nas średnia długość życia wynosi zaledwie 77,8 lat, zatem jest jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii.

Zobacz również: Te bliźniaczki skończyły właśnie 100 lat. Ich sekret długowieczności Cię zaskoczy

Naukowcy jednak optymistycznie szacują, że możemy żyć nawet o 20% dłużej i to w przeciągu najbliższych 100 lat. Czy to oznacza, że dzisiejsze dzieci dożyją nawet 145 lat? Niewykluczone. 

Czy ludzie staną się nieśmiertelni?

Nowe leki, takie jak rapamycyna, mogą przedłużyć życie myszy nawet o 30 proc. Naukowcy przewidują, że mogą mieć podobny wpływ na ludzi. Z kolei technologia drukowania ludzkich organów może podnieść średnią długość życia na świecie z 72 do 86 lat, a maksymalny możliwy wiek do około 145 lat

- podaje portal businessinsider.com.pl.

Wspomniane lekarstwo spowalnia bowiem wzrost komórek odpowiedzialnych za procesy starzenia się. Specjaliści są zdania, że rapamycyna może przedłużyć ludzkie życie nawet o 15 lat.

W 2013 roku z kolei naukowcy... wydrukowali pierwszy ludzki organ, wykorzystując do tego technikę 3D. Był to model nerki. W ostatnich latach ta technologia bardzo się rozwinęła.

W związku z tym pojawia się ważne pytanie: a co jeśli chcielibyśmy żyć wiecznie? Aktualnie powstają już projekty na ten temat, jednak do zrealizowania tak dużego osiągnięcia potrzebna jest mapa ludzkiego mózgu.

Dotychczas naukowcy zmapowali tylko mózg robaka, który ma o 86 miliardów neuronów mniej niż mózg ludzki. Przeniesienie człowieka do maszyny może więc zająć nie dziesiątki lat, a całe generacje

- tłumaczy businessinsider.com.pl.

Firmy już teraz oferują możliwość zamrożenia ciała lub samej głowy po śmierci, aby później umieścić ją w awatarze, gdzie będzie mogła żyć wiecznie.

Brzmi jak fabuła Matrixa? Przyszłość dzieje się na naszych oczach. Pytanie, czy rzeczywiście tego chcemy.

Zobacz również: Przed śmiercią widzimy swoją przyszłość? Zupełnie nowa teoria dotycząca postrzegania czasu

Polecane wideo

Ta kultowa aktorka ma 70 lat, a wciąż wygląda jak nastolatka. „Moim celem jest starzeć się z godnością”
Ta kultowa aktorka ma 70 lat, a wciąż wygląda jak nastolatka. „Moim celem jest starzeć się z godnością” - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 27.07.2021 10:56
Właśnie będzie zupełnie na odwrót, bo dzieci teraz jedzą jedzenie napompowane przeróżnym syfem, wdychają zanieczyszczone powietrze i żyją na coraz brudniejszej planecie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.07.2021 14:30
Patrzac na kierunek w jakim swiat zmierza i jak wiele sie zmienia na gorzej, to nasuwa sie pytanie czy wogole ktokolwiek by chcial zyc tak dlugo? Poza tym bardzo wazna jest tez kwestia: czy te 70 lat wiecej na ziemi (roznica miedzy 75 a 145 lat) bedzie nam dane przezyc w zdrowiu fizycznym 20-latka czy 70-latka? Bo jak mialabym wiekszosc czasu wegetowac w domu, jezdzic od lekarza do lekarza … to nie, dziekuje
zobacz odpowiedzi (1)
Nutella (Ocena: 5) 25.07.2021 14:00
Bzdura. Ludzie będą żyć coraz krócej, żyjemy w starsznie skażonym środowisku, jemy w większości bezwartościowe a czasem wręcz zatrute pożywienie, wielu ludzi faszeruje się lekami itd...
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 25.07.2021 08:46
Ja się pytam po co? Nigdy ingerowanie w naturę dobrze się nie kończyło, gdy ludzie będą tak długo żyć, będzie straszne przeludnienie i wybijemy siebie samych w wojnach o jedzenie i miejsce na planecie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie