8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na psa

Psy to urocze stworzenia, jednak taka decyzja wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.
8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na psa
fot. Unsplash (Fabian Gieske)
11.07.2021
Wiktoria Sobocińska

Psy to urocze i oddane stworzenia, które zostają naszymi przyjaciółmi na całe życie. Zanim jednak przyprowadzisz do domu psa, musisz liczyć się z tym, że to bardzo odpowiedzialna decyzja, a życie ze zwierzakiem pod jednym dachem nie zawsze bywa sielanką. Portal allwomenstalk.com wymienia, na co powinnaś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na ten ważny krok.

Zobacz również: Czy nazwać psa „ludzkim” imieniem?

Przede wszystkim nie kieruj się "modą", tylko własnymi możliwościami czasowymi, mieszkaniowymi oraz finansowymi. Jeśli jesteś w stanie, w pierwszej kolejności zajrzyj do schroniska i uratuj zwierzę, które będzie Ci za to wdzięczne do końca swoich dni.

Jeżeli jednak zależy Ci na kupnie konkretnej rasy, powinnaś najpierw sporo się o niej dowiedzieć.

O czym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na psa?

#1 Jaki jest Twój styl życia i przyszłe plany?

Na początku poważnie przemyśl to, jakim jesteś człowiekiem i w jaki sposób lubisz spędzać wolny czas. Jeśli rzadko jesteś w domu, dużo pracujesz albo podróżujesz, to czy te plany uwzględniają również psa?

Nie decyduj się na niego, jeśli za jakiś czas będziesz musiała poszukać mu nowego domu. Zwierzę to nie jest zabawka tylko poważna decyzja, która wywróci Twoje życie do góry nogami na kilkanaście lat.

#2 Powinnaś mieć dużo czasu na zabawę

Psy to towarzyskie stworzenia, które potrzebują kontaktu z człowiekiem i też mają uczucia. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na zabawę z nim czy wychodzenie na spacery, lepiej nie decyduj się na taki krok.

Pies nie może spędzać dni samotnie w mieszkaniu, doprowadzając sąsiadów do szału. Zwierzę szybko się do Ciebie przywiąże i zwyczajnie będzie tęsknić pod Twoją nieobecność

#3 Niektóre rasy są bardziej wymagające

W zależności od rasy, każdy pies inaczej reaguje na otaczającą go rzeczywistość. Jeden będzie wyjątkowo spokojny i nastawiony na interakcje z ludźmi, a inny bardzo nerwowy i wystraszy go nawet najmniejszy hałas. 

Dopasuj rasę psa do swojej osobowości i stylu życia, a da Ci więcej radości niż problemów.

#4 Dowiedz się, do jakich rozmiarów urośnie

Jeśli mieszkasz w ogromnym domu z ogródkiem pod miastem, to może nie mieć aż tak wielkiego znaczenia. Ale jeżeli dysponujesz niewielkim mieszkaniem w bloku, lepiej odpowiednio wcześniej sprawdź, do jakich rozmiarów urośnie Twój wymarzony pies.

Szczeniaki są naprawdę urocze, jednak w pierwszej kolejności dowiedz się, czy masz również miejsce dla dorosłego pupila.

#5 Musisz zadbać o szczepienia

Umówmy się, posiadanie zwierzaka to spory wydatek. Dlatego najpierw zastanów się, czy możesz sobie na to pozwolić. Od momentu kupienia czy zaadoptowania psa jesteś za niego w pełni odpowiedzialna.

Przede wszystkim musisz zapewnić mu odpowiednie szczepienia. Jeśli się rozchoruje, to Ty pokryjesz wszelkie koszty leczenia. Takie doświadczenia bywają trudne.

#6 Tresowanie zajmuje sporo czasu

Posiadanie psa nie do końca wygląda tak, jak przedstawiają to filmy. Zwierzaki bywają wyjątkowo uparte i czasami po prostu trudno przyswoić im jakąś instrukcję albo Twoje polecenia.

Tresowanie psa jest czasochłonne i wymaga mnóstwa cierpliwości. Jesteś na to gotowa?

#7 Upewnij się, czy jest przyjazny dla dzieci

Jeżeli w domu są dzieci, musisz koniecznie dowiedzieć się, czy temperament danego psa będzie dla nich odpowiedni. Chociaż kontakt z pupilem może przynieść wiele dobrego dla ich rozwoju, to jednak pies przewyższa malucha masą ciała i może go przestraszyć.

Niezbędna jest również nauka "psich manier" i ich języka. 

#8 Nie wszyscy kochają psy tak samo, jak Ty

Możesz kochać swojego psa najbardziej na świecie, ale dookoła są też inni ludzie, którzy nie muszą podzielać Twojej sympatii. Nie każdy ucieszy się ze spontanicznego kontaktu z Twoim pupilem i może mieć ku temu swoje powody. 

W związku z tym przygotuj się na różnego typu uwagi i pamiętaj o smyczy oraz kagańcu.

Zobacz również: Do czego są zdolni właściciele czworonogów? 9 najbardziej absurdalnych zwyczajów

Polecane wideo

Identyczny pedicure dla psów i ich właścicielek. Uroczy trend czy męczenie zwierząt?
Identyczny pedicure dla psów i ich właścicielek. Uroczy trend czy męczenie zwierząt? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 14.07.2021 07:33
Biorąc psa przede wszystkim trzeba pamiętać o opiece nad nim, o spacerach, o karmieniu itd. Kolejna sprawa to wszechobecna sierść. U mnie jest irobot do odkurzania, ale jak ktoś nie ma tego sprzetu to musi wiedzieć że będzie trzeba każdego dnia odkurzać. :)
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 12.07.2021 11:35
#9. Przerób śmierdziele na kebaba.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2021 19:52
Nie ma najważniejszego punktu... Że psa bierzesz na dobre i na złe na nawet 15 - 17 lat...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie