Masz rodzeństwo? To może wpływać na Twoją wagę. Zaskakujące ustalenia naukowców

Chodzi o kolejność narodzin.
Masz rodzeństwo? To może wpływać na Twoją wagę. Zaskakujące ustalenia naukowców
Fot. Unsplash
18.07.2021

Chyba każdy, kto wychowywał się wraz z rodzeństwem niejednokrotnie spotkał się z porównaniami ze strony członków rodziny i innych ludzi. Wszyscy próbowali ocenić, czy siostry czy też bracia są do siebie podobni, porównywali zachowanie rodzeństwa i jego temperament, a nawet postępy w nauce. 

Zobacz również: Ile powinna ważyć idealna kobieta według mężczyzn i według nas samych? Odpowiedź zdecydowanie zaskakuje!

Jeżeli kiedykolwiek słyszałaś, jak inne osoby porównują twoją sylwetkę z figurą twojej siostry, a komentarze przeważały na twoją niekorzyść - nie jesteś sama. Okazuje się, że w przypadku rodzeństwa kolejność narodzin ma istotne znaczenie dla wagi 

Kolejność narodzin a waga. Starsze rodzeństwo waży więcej

Fot. Unsplash

Kolejność narodzin a waga. Starsze rodzeństwo waży więcej

Do takich zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Nowej Zelandii po przeanalizowaniu danych zebranych od ponad 26 tys. Szwedek. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie “The Journal of Epidemiology & Community Health”. 

Zdaniem naukowców dziewczynki, które przyszły na świat jako pierwsze w danej rodzinie są narażone na nadwagę o 30 proc. bardziej niż młodsze rodzeństwo. Są też o 40 proc. bardziej narażone na otyłość w porównaniu do kolejnych dzieci. 

Podobnie jest u chłopców. Badacze dowiedli, że w przypadku pierworodnych synów istnieje “nie tylko większe prawdopodobieństwo, że będą ważyć więcej, ale także większe ryzyko wysokiego ciśnienia i insulinooporności w porównaniu z młodszymi braćmi”. 

Jak autorzy badania tłumaczą tę zaskakującą zależność? Ich zdaniem podczas pierwszej ciąży naczynia krwionośne w łożysku kobiety są węższe, co przekłada się na zmiany w metabolizmie i regulację tłuszczu przez płód. W efekcie pierworodne dzieci mają wolniejszą przemianę materii niż młodsze rodzeństwo. 

Naukowcy podejrzewają też, że ich odkrycie wyjaśnia, dlaczego wskaźniki otyłości na świecie wciąż rosną. Ponieważ coraz mniej par decyduje się na więcej niż jedno dziecko, zwiększa się odsetek urodzeń dzieci, które mają 30-40 proc. ryzyko nadwagi i otyłości, a w związku z tym prawdopodobieństwo nadwagi rośnie dla całej populacji. 

Zobacz również: W ogóle nie schudły, a wyglądają lepiej niż kiedykolwiek. Przestały liczyć kilogramy

Polecane wideo

Ciężko pracowali nad sylwetką, ale… opłacało się! Zobacz niesamowite metamorfozy
Ciężko pracowali nad sylwetką, ale… opłacało się! Zobacz niesamowite metamorfozy - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Wiolka (Ocena: 5) 24.07.2021 00:24
Żarty żartami ale jednak jakiś w tym sens jest... Każdy przypadek jest inny. U każdego otyłość to efekt innych składowych. U kogoś przyczyną będą złe nawyki żywieniowe, ale u kogoś innego juz problemy emocjonalne. Dlatego w szpitalu medicover bariatra rozpatruje każdy przypadek indywidualnie tak by znaleźć przyczynę problemu
odpowiedz
Lola (Ocena: 5) 20.07.2021 18:09
Haha. Nie jest to prawda.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.07.2021 22:11
Hahaha bez kitu :P U mnie się sprawdza i jak patrzę po znajomych to ma to duuuży sens
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 18.07.2021 12:51
Większej bzdury nie czytałam. Może nareszcie ktoś powie stop głupocie?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie