Czy masz wysoką inteligencję? Zdradzają to Twoje oczy. Nie chodzi o ich kolor, ale o...

Wystarczy przyjrzeć się uważnie.
Czy masz wysoką inteligencję? Zdradzają to Twoje oczy. Nie chodzi o ich kolor, ale o...
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/563231497148220004) & Unsplash.com
11.07.2021

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Zdaniem ekspertów można z nich wytyczać szereg bardzo istotnych informacji. Nasze oczy zdradzają m.in. kiedy jesteśmy czymś zainteresowani lub poruszeni, kiedy się czegoś boimy, a nawet kiedy kłamiemy. Na podstawie uważnej analizy czyjegoś spojrzenia możemy zinterpretować stan emocjonalny tej osoby. 

Zobacz również: Czy jesteś ponadprzeciętnie inteligentna? Sprawdzisz to tylko z pomocą kartki i długopisu

Wszystko za sprawą źrenic, które rozszerzają się lub zwężają w zależności od tego, ile światła pada na siatkówkę. To właśnie zmiana ich rozmiaru przekazuje informację odnośnie naszych emocji.  

Ale nie tylko. Ostatnio naukowcy odkryli, że wielkość źrenic świadczy także o poziomie inteligencji. Na czym polega ta współzależność? 

Naukowcy: o poziomie inteligencji świadczy wielkość źrenic 

Do takich zaskakujących wniosków doszli badacze z Georgia Institute for Technology po przeprowadzeniu eksperymentu na grupie ponad 500 osób między 18. i 35. rokiem życia. Każdemu z ochotników zmierzono rozmiar źrenicy w zaciemnionym pomieszczeniu, a dodatkowo badani rozwiązywali testy na inteligencję, podaje portal scientificamerican.com. 

Okazało się, że osoby o większych źrenicach uzyskiwały lepsze rezultaty w testach, które mierzyły ich iloraz inteligencji. Co ciekawe, różnice w wielkości źrenic między osobami o najgorszych i najlepszych wynikach były tak duże, że można je było zobaczyć gołym okiem. 

Jak naukowcy tłumaczą ten fenomen? Wyjaśniają, że rozmiar źrenicy jest ściśle powiązany z miejscem sinawym, które jest częścią mózgu odpowiedzialną za produkcję noradrenaliny, hormonu regulującego takie procesy jak percepcja, uwaga, uczenie się i pamięć. Jeśli jest szczególnie aktywne, zdolności umysłowe wzrastają, a źrenice się rozszerzają. 

Zobacz również: W jakich miesiącach rodzą się najbardziej inteligentni ludzie?

Polecane wideo

Serial z jego udziałem rozpala wyobraźnię widzów. Poznajcie Adama Demosa, gwiazdę kontrowersyjnego hitu Netflixa
Serial z jego udziałem rozpala wyobraźnię widzów. Poznajcie Adama Demosa, gwiazdę kontrowersyjnego hitu Netflixa - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie