Na świecie „pojawił się” nowy ocean. Gdzie się znajduje i co o nim wiemy?

Nasze mapy są już nieaktualne.
Na świecie „pojawił się” nowy ocean. Gdzie się znajduje i co o nim wiemy?
Fot. Pexels.com
29.06.2021

Na lekcjach geografii zawsze uczono nas, że Ziemia ma cztery oceany - Spokojny, Atlantycki, Indyjski i Arktyczny. To samo wynikało z obowiązujących map i atlasów. Jednak w świetle najnowszych ustaleń naukowców te są już nieaktualne i należy dopisać do nich jeszcze jeden ocean. 

Zobacz również: 2021 będzie najkrótszym rokiem od 1937. Jak to możliwe?

Co ciekawe, piąty ocean został wyróżniony przez badaczy już dawno temu, ale dopiero 8 czerwca 2021 roku, czyli w Światowy Dzień Oceanów, podjęto decyzję, aby został oficjalnie umieszony na mapach i w atlasach. Tym “nowym” zbiornikiem wodnym jest Ocean Południowy. Co o nim wiemy? 

Na Ziemi pojawił się „nowy”, piąty ocean. Zostanie dodany do map 

Ocean Południowy stanowi wody okalające Antarktydę, których północną granicą jest równoleżnik 60°S. Jest czwartym co do wielkości oceanem na świecie.  

Ocean Południowy od dawna był uznawany przez naukowców, ale ponieważ w tej sprawie brakowało międzynarodowego porozumienia, nigdy nie uznaliśmy go oficjalnie 

- mówił Alex Tait z organizacji National Geographic Society, cytowany przez portal nationalgeographic.com.  

Jak informuje serwis, geografowie od dawna debatowali na temat tego, czy wody okalające Antarktydę mają wystarczająco dużo unikatowych cech charakterystycznych aby zasłużyć na własną nazwę, czy też po prostu są to zimne, południowe części Pacyfiku, Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez National Geographic Society (@insidenatgeo)

Alex Tait przekazał, że zarówno on sam, jak i członkowie komitetu ds. map z National Geographic Society już od lat rozważali wprowadzenie tej zmiany, tym bardziej, że z czasem coraz większa grupa naukowców i dziennikarzy zaczęła posługiwać się określeniem Ocean Południowy. 

Jakie są cechy charakterystyczne tego “nowego” oceanu? Naukowcy podają, że jego wody zamieszkują tysiące gatunków niespotykanych nigdzie indziej na świecie. Oprócz nich akwen jest również domem dla pingwinów, foków i wielorybów. Ponadto przez Ocean Południowy przepływa Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy, czyli największy system prądów obiegający kulę ziemską. Jego wody są nieco zimniejsze i mniej słone niż wody, które znajdują się na północ od niego.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez National Geographic Society (@insidenatgeo)

Co więcej, Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy transportuje więcej wody niż jakikolwiek inny prąd oceaniczny, w tym wody z Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, przez co pomaga napędzać globalny system cyrkulacji i dystrybuuje ciepło na całą planetę. Zimne, gęste wody, które opadają na dno oceanu u wybrzeży Antarktydy pomagają również magazynować węgiel w oceanicznych głębinach. Ze względu na te dwa czynniki Ocean Południowy ma decydujący wpływ na klimat Ziemi. 

Zobacz również: Jak zapobiec ocieplaniu klimatu? Naukowcy chcą.... przyciemnić Słońce

Polecane wideo

Wielki horoskop miłosny na lato 2021
Wielki horoskop miłosny na lato 2021 - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 2.67 / 5
gość (Ocena: 1) 30.06.2021 09:35
foków LOLES
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 30.06.2021 06:55
Fokow xd
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie