Przed śmiercią widzimy swoją przyszłość? Zupełnie nowa teoria dotycząca postrzegania czasu

Relacje osób, które doświadczyły śmierci klinicznej, z jednej strony fascynują, a z drugiej budzą lęk.
Przed śmiercią widzimy swoją przyszłość? Zupełnie nowa teoria dotycząca postrzegania czasu
fot. Unsplash (Hoach Le Dinh, Eyasu Etsub)
22.06.2021
Zuzanna Niedzielska

Relacje osób, które doświadczyły śmierci klinicznej, z jednej strony fascynują, a z drugiej budzą lęk. Nie można jednak zaprzeczyć, że ta niewyjaśniona sfera jest niesłychanie interesująca, ponieważ wielu z nas zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę dzieje się z człowiekiem na moment przed odejściem.

Zobacz również: Domowy monitoring zarejestrował ducha? Dziwny obiekt unosił się w pokoju

Nauka nie od dziś próbuje odpowiedzieć na tego typu pytania. Pojawiły się już opowieści o duszy unoszącej się nad ciałem i obserwującej wszystko z góry, światełku w tunelu, a także przykłady "oglądania filmu z całego swojego życia". Buddyści twierdzą, że doświadczamy wówczas wszystkich emocji, jakie wywołaliśmy u innych ludzi, czyli wraca do nas tzw. karma. Jak jest naprawdę?

Co człowiek widzi przed śmiercią?

Pojawiła się jednak zupełnie nowa teoria, która wcale nie odnosi się do przeszłych wydarzeń, a... naszej przyszłości. Czy w takiej sytuacji można powiedzieć, że ziemski czas, którego się trzymamy, nie ma żadnego znaczenia?

Badania nad mózgiem w czasie tzw. doświadczenia z pogranicza śmierci prowadził jeden z brytyjskich badaczy, Steve Taylor. Jego inspiracją został pewien saksofonista, który doświadczył śmierci klinicznej po tym, jak w młodości tragicznie wypadł z trzeciego piętra. 

Muzyk relacjonował, że widział wówczas siebie grającego na instrumencie, a wizje przyszłości związanej z saksofonem powracały do niego jeszcze przez kilka tygodni

Po tych wydarzeniach Tony Kofi postanowił kupić własny saksofon za pieniądze z ubezpieczenia, nauczył się na nim profesjonalnie grać i w ten sposób odnalazł swój sens. Czy faktycznie były to migawki z jego przyszłości, a może wypadek jedynie zainspirował go do twórczego życia?

Jak podaje portal abczdrowie.pl, na tej podstawie naukowiec stworzył hipotezę, że obrazy widziane przed śmiercią niekoniecznie są efektem stymulacji określonych obszarów mózgu, ale być może przyszłe wydarzenia są już w nim zapisane

Jednocześnie w opublikowanym na łamach The Conversation artykule przypomniał teorię, że wszechświat składa się z panoramy współistniejących obok siebie jednocześnie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Czy w świetle wyników badań należałoby na nowo utworzyć naszą definicję czasu?

Zobacz również: Proroczy artykuł sprzed 100 lat. Prognozy na 2022 rok okazały się niezwykle trafne

Polecane wideo

Nawiedzone zdjęcia. Te fotografie mają być dowodem na istnienie życia po śmierci
Nawiedzone zdjęcia. Te fotografie mają być dowodem na istnienie życia po śmierci - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie