Proroczy artykuł sprzed 100 lat. Prognozy na 2022 rok okazały się niezwykle trafne

Tekst ukazał się w polskim dzienniku z 1923 roku.
Proroczy artykuł  sprzed 100 lat. Prognozy na 2022 rok okazały się niezwykle trafne
fot. Unsplash (Tomasz Frankowski)
15.06.2021
Wiktoria Sobocińska

Naszym pradziadkom w młodości zapewne trudno byłoby uwierzyć, że dzisiejszy świat będzie do tego stopnia przepełniony nowoczesnymi technologiami, a większa część naszego życia będzie odbywała się w sieci. W związku z tym pojawiły się zupełnie nowe aplikacje, trendy, zawody, ukształtowało to również biznes czy metody marketingu. 

Aby zdobyć potrzebną wiedzę, nie trzeba już udawać się do biblioteki czy rozmawiać z nieznajomymi, ale wystarczy wpisać interesujące nas hasło w wyszukiwarkę. Z jednej strony wszystko wydaje się o wiele prostsze i pomocne, ale równocześnie wirtualne oraz mniej prawdziwe.

Zobacz również: Mroczna przepowiednia Nostradamusa na 2021 rok. Słowa mistyka budzą grozę

Wielu z nas często zastanawia się, co przyniesie ze sobą przyszłość. I czy będzie to miało miejsce szybciej, niż nam się wydaje. Takie rozważania miały już miejsce prawie 100 lat temu.

Jak będzie wyglądał świat za 100 lat?

Już prawie 100 lat temu eksperci snuli swoje wizje przyszłości, o czym świadczy artykuł opublikowany w Ilustrowanym Kurierze Codziennym z 1923 roku o tytule „Jak będzie wyglądał świat w roku 2022?”

Na okładce znajdują się takie newsy, jak podział granicy między Polską a Litwą, zaręczyny syna króla Wielkiej Brytanii czy znaleziska w Grobowcu Tutenchamona. 

Z kolei na ostatniej stronie dziennika, tuż przed ogłoszeniami, ukazał się tekst z zacytowanymi wypowiedziami ekspertów dotyczących przyszłości

Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacja odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki

- oświadczył Pan Griffith, „Król kinematografu”. 

Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakimi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża

- odpowiedziała Maly Garrett Hay, prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku.

Fragment został zacytowany na łamach portalu Wprost. Wygląda na to, że spora część przepowiedni okazała się niesamowicie trafna, przynajmniej częściowo. 

Do najmniej prawdopodobnych można zaliczyć chyba zaprzestanie spożywania alkoholu przez społeczeństwo oraz 2-godzinny tryb pracy...

Ilustrowany Kuryer Codzienny z 9 lutego 1923 r. / Małopolska Biblioteka Cyfrowa, Źródło: Wprost

Powyższy Ilustrowany Kurier Codzienny, wydawany w latach 1910-1939 w Krakowie, był jednym z najpopularniejszych dzienników w Polsce międzywojennej.

Z gazetą współpracowali czołowi polscy dziennikarze, publicyści, ludzie ze świata kultury oraz nauki. Jego produkcja została przerwana w 1939 roku z powodu wojny.

A jaka jest wasza wizja świata za 100 lat?

Zobacz również: Vintage porady randkowe z 1938 roku

Polecane wideo

Córka Madonny nie jest już małą dziewczynką. Jak wygląda Lourdes Leon?
Córka Madonny nie jest już małą dziewczynką. Jak wygląda Lourdes Leon? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie