Nie da się ukryć, że powoli termin "uzależnienia od telefonu", komputera czy Internetu zaczyna odchodzić w niepamięć. Dzisiaj każdy z nas korzysta z sieci przy każdej możliwej okazji, wspomagając się przydatnymi, nowoczesnymi aplikacjami i praktycznie zasypia z komórką w dłoni.
Zobacz również: W jaki sposób jesz pizzę? Na tej podstawie możesz poznać swój typ osobowości
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość bez istotnej roli, jaką pełnią smartfony. Najnowsze badania wykazały, że częstotliwość, z jaką z nich korzystamy, może wiele powiedzieć o naszych... nawykach żywieniowych.
Okazuje się, że telefony mają wpływ na to, co jemy oraz ile ważymy. Naukowcy są zdania, że jeśli zbyt długo wpatrujemy się w ekrany naszych telefonów, mamy tendencję do... przejadania się.
Badania zostały przeprowadzone w Korei Południowej na ponad 53 tysiącach młodych ludzi, którzy wzięli udział w ankiecie. Po przeanalizowaniu wyników wyszło na jaw, że czas spędzony na telefonie ma ścisły związek ze sposobem odżywiania się ankietowanych oraz ich ryzykiem nadwagi.
Osoby, które korzystały ze smartfona ponad 5 godzin dziennie, częściej sięgały po fast foody i słodkie gazowane napoje, którymi szybko mogły zaspokoić swoje chwilowe zachcianki.
Wśród badanych nastolatków na otyłość cierpiały te osoby, które przez większość czasu używały telefonu do rozrywki: gier, słuchania muzyki lub oglądania filmów.
Według specjalistów im dłużej patrzymy w ekran, tym łatwiej tracimy nad sobą kontrolę. Możemy wówczas jeść zbyt szybko albo nie rejestrować poczucia sytości. Nie dość, że jemy wtedy więcej, to również przykładamy mniejszą wagę do jakości produktów.
Naukowcy podpowiadają, aby podczas posiłku odstawić komórkę na bok i delektować się smakiem jedzenia. Nie dość, że nasz umysł chwilowo odpocznie od nadmiaru bodźców, będzie to dla nas dodatkowa "praktyka uważności".
Możemy też ustawić specjalne limity czasowe, aby organizm miał czas na regenerację, zwłaszcza w nocy.
Zobacz również: Prawie połowa Polaków utyła w pandemii. Różnica na wadze jest naprawdę znacząca
Źródło: Wprost