Pomysły na piękne, staropolskie imiona dla dzieci. Są naprawdę wyjątkowe

Aż szkoda, że rodzice tak rzadko nadają je swoim pociechom.
Pomysły na piękne, staropolskie imiona dla dzieci. Są naprawdę wyjątkowe
fot. Unsplash (Jonathan Borba)
18.05.2021
Wiktoria Sobocińska

Moda na imiona zmienia się średnio co kilkadziesiąt lat. Każde pokolenie ma swoje ulubione. Wśród dzieci rzadko można zaobserwować dziś tradycyjne, staropolskie imiona, ale wróżymy im wkrótce wielki powrót. Ten trend rozpoczęły już gwiazdy

Zobacz również: Powraca moda na te starodawne imiona. Wszystko za sprawą hitu Netflixa

Jeśli aktualnie stoisz przed tym trudnym wyborem na całe życie, podpowiadamy, jakie najpiękniejsze staropolskie imiona masz do dyspozycji. Brzmią jednocześnie dostojnie i uroczo. Dasz się przekonać?

Staropolskie imiona dla dzieci

Sława

Cudownie skrócona forma od słowiańskich imion, takich jak Sławo-mira czy Miro-sława. Księga imion mówi, że to imię przypisuje się kobietom szlachetnym, prawym i dumnym. Cechuje dobre przywódczynie i wierne przyjaciółki. W innych językach to po prostu Slava. 

Lukrecja

Nie wszyscy przepadają za tym smakołykiem, ale za to jak pięknie brzmi to łacińskie imię. Lukrecja wywodzi się od nazwy bardzo znanego i szanowanego rzymskiego rodu Lucretii. Dziewczęta o tym imieniu są obdarzone niezwykłą intuicją, wrażliwością i zdolnościami artystycznymi.

Dobrochna

To zdrobnienie od słowiańskiego imienia Dobrosława. Czy nie brzmi wyjątkowo uroczo? Najstarszy polski zapis tego imienia pochodzi jeszcze z XI wieku!

Dobrochna jest z jednej strony delikatna, a z drugiej odważna. To romantyczka, która kocha przebywać na łonie natury. Inaczej „ta, która cieszy się dobrą sławą”.

Nawojka

Czyli dawny odpowiednik dzisiejszej Natalii, jest starym polskim imieniem, poświadczonym po raz pierwszy w 1411 roku. Imię to miało niezwykły charakter życzący i miało sprawić, że ten, kto je nosi, będzie dobrym wojownikiem (Nawojem).

Średniowieczna dziewczyna o tym imieniu, uznawana jest za pierwszą polską studentkę (w męskim przebraniu podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim).

Cieszymir

Jak wskazuje staropolskie imię złożone z członów „cieszyć” i „mir”, czyli pokój, oznacza mężczyznę miłującego spokój i ciszę. To troskliwi ojcowie i uzdolnieni artyści - malarze, graficy, pisarze, projektanci.

Radowit

To staropolskie imię męskie oznacza kogoś, kto jest „rad swemu władcy” lub „tego, któremu jest rad jego władca”, bowiem drugi człon to właśnie synonim pana i władcy. 

Sambor

Imię pochodzenia słowiańskiego, oznaczające „walczącego samotnie”. Nosili je książeta pomorscy w XII-XIII wieku. Uchodzi za pomocnego i uczuciowego optymistę. Odznacza się przenikliwym umysłem i silną wolą.

Zachary

To imię biblijne, wywodzi się od hebrajskiego słowa zecharja oznaczającego „Jahwe pamięta”. Inna forma tego imienia to Zachariusz.

Cechuje indywidualistów, dla których najważniejsze jest zachowanie niezależności w życiu. Jest bardzo ambitny i ma wysokie aspiracje. Ma również zdolności dyplomatyczne oraz strategiczne. Nigdy nie spoczywa na laurach.

Prawda, że brzmią przepięknie? 

Zobacz również: Najpiękniejsze imiona dla silnych dziewczynek. Dodasz córce odwagi i pewności siebie

Polecane wideo

Właśnie tak wygląda najpiękniejsza mama na świecie. Powalający uśmiech i niesamowite ciało
Właśnie tak wygląda najpiękniejsza mama na świecie. Powalający uśmiech i niesamowite ciało - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.05.2021 13:04
Sława, Sławka... krótkie i piękne, warto przypominać takie imiona. Zdaje się, że w Bułgarii albo w Jugosławii nadają to imię też chłopcom.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.05.2021 16:38
Lukrecja ładnie, albo Dobrusia od Dobromiry.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.05.2021 15:01
Podoba mi sie imie Slawa i Zachary
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.05.2021 07:19
E... nie, kiepski pomysł. Nawojka brzmi prawie jak sławojka, czyli taki kibelek, a Dobrochna... jakoś tak infantylnie.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie