Instagram wprowadza nową funkcję. To ukłon w stronę inkluzywności

To ważny krok w procesie akceptacji i destygmatyzacji.
Instagram wprowadza nową funkcję. To ukłon w stronę inkluzywności
Fot. Unsplash
13.05.2021

Jeśli regularnie używacie Instagrama w ostatnim czasie z pewnością mogliście zauważyć, że coraz więcej użytkowników zamieszcza w swoim opisie bio informację o zaimkach osobowych. Dodają do swojego profilu m.in. określenie “ona/jej”, “on/jemu”, “they/them” albo inne zaimki.  

Zobacz również: Apple przygotował aż 217 nowych emoji. Wśród nich szczepionka na COVID-19 i twarze neutralne płciowo

O co chodzi w dodawaniu zaimków osobowych na Instagramie? To wyraz wsparcia i solidarności z osobami transpłciowymi i niebinarnymi, czyli takimi, które nie wpisują się w binarny podział na mężczyzn i kobiety. W krajach anglojęzycznych najczęściej używają one zaimków “they/them”, a w Polsce stosują zaimki męskie i żeńskie zamiennie, albo zupełnie ich unikają. Informacja o zaimkach jest więc wyrazem tolerancji i akceptacji, a także jednym ze sposobów normalizacji takiego używania tej części mowy. 

Teraz do tego procesu przyłącza się Instagram. Platforma właśnie ogłosiła, że wprowadza dla swoich użytkowników nową funkcję, dzięki której będą mogli w łatwy sposób podzielić się z innymi informacją o swoich zaimkach osobowych. 

Instagram z nową funkcją. Użytkownicy będą mogli dodać zaimki  

Od teraz użytkownicy Instagrama będą mogli ustawić swoje zaimki osobowe poprzez edycję profilu. W ustawieniach pojawiło się specjalne pole zatytułowane “pronouns”, czyli “zaimki”. Userzy będą mogli wybrać do czterech zaimków osobowych, mogą też zdecydować, czy te informacje będą widoczne dla wszystkich na Instagramie, czy tylko dla wybranych osób. 

Dzięki dodawaniu zaimków użytkownicy Instagrama będą mogli w jasny sposób dać do zrozumienia, w jaki sposób się do nich zwracać. Ma to zdecydowanie ułatwić komunikację, a także pomóc w procesie normalizacji takiego używania zaimków osobowych. 

Normalizowanie zaimków i używanie właściwych zaimków prowadzi do akceptacji i destygmatyzacji osób, które odchodzą od tradycyjnie używanych zaimków albo takich zaimków, które nie są zgodne z ich wyglądem fizycznym lub imieniem przypisanym do płci. To też zmiana założenia, że zaimki są używane tylko przez osoby transpłciowe. 

Poprzez wyrażanie swoich zaimków eliminuje się potrzebę wyjaśniania ich właściwej formy dla danej osoby. Eliminuje się też przekonanie, że czyjeś zaimki bazują na wyglądzie fizycznym albo nadanym imieniu danej osoby. Kiedy osoby wspierające społeczność LGBTQIA+ biorą udział w takiej praktyce, wysyłają sygnał osobom niebinarnym, że stoją po ich stronie oraz są otwarte na konwersację, aby takie osoby również podzieliły się informacją o swojej tożsamości 

- wyjaśniali badacze z University of North Carolina Wilmington. 

Póki co opcja dodania zaimków osobowych z pozycji ustawień profilu jest dostępna tylko w kilku krajach, ale przedstawiciele Instagrama zapewniają, że z czasem będą udostępniać ją kolejnym użytkownikom. Jeśli w międzyczasie chcecie poinformować innych użytkowników o swoich zaimkach, możecie po prostu wpisać tę informację w swoim opisie bio. 

Co sądzicie o takiej funkcji na Instagramie? 

Zobacz również: Już nie „Murzyn”. Rada Języka Polskiego oficjalnie odradza używania tego określenia

Polecane wideo

Ile lat mają polskie gwiazdy? „Myślałam, że jest z 10 lat starsza…”
Ile lat mają polskie gwiazdy? „Myślałam, że jest z 10 lat starsza…” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie