W jaki sposób jesz pizzę? Na tej podstawie możesz poznać swój typ osobowości

Istnieją aż cztery możliwości. Którą wybierasz?
W jaki sposób jesz pizzę? Na tej podstawie możesz poznać swój typ osobowości
Fot. iStock & Unsplash
16.05.2021
Wiktoria Sobocińska

Do tej pory było jasne, że ludzie dzielą się na dwa typy. Jedni kochają pizzę hawajską, a inni jej nienawidzą. Niektórzy ze smakiem zajadają jej brzegi, a pozostali odkładają je na talerz. Okazuje się jednak, że technik spożywania tej pysznej przekąski może być o wiele więcej. I to nie wszystko!

Zobacz również: PSYCHOTEST: Co ulubiony kolor mówi na Twój temat?

Badacze doszli do wniosku, że na tej podstawie można określić... charakter człowieka. Aż chciałoby się powiedzieć: Zdradź mi, w jaki sposób jesz pizzę, a powiem Ci, kim jesteś. Który styl wybierasz Ty?

Technika jedzenia pizzy a charakter człowieka

To nie było pierwsze badanie Patti Wood, czyli ekspertki od ludzkich zachowań i wykładowczyni na Uniwersytecie Emory w Atlancie, jak podaje National Geographic. Behawiorystka ma już za sobą pracę w której udowodniła, że naszą osobowość może określić... sposób, w jaki zakładamy na siebie bieliznę. Znaczenie ma zarówno kolejność ubierania się, jak i technika zapinania biustonosza. 

Ekspertka jest przekonana, że wszystkie czynności, które wykonujemy rutynowo, mogą zdradzić mnóstwo na temat naszych unikalnych cech charakteru.

Tym razem przedstawiła to za pomocą czterech archetypów osobowości Williama Moultona Marstona, czyli kolejno: dominacji, nakłanianiu, podporządkowaniu i zgodności. Za przykłady posłużyły jej cztery metody spożywania pizzy.

Jakie dokładnie?

Składanie pizzy na pół: dominacja

Jeśli przed posiłkiem składasz swoją pizzę na pół, to prawdopodobnie należysz do osobowości dominującej, czyli kogoś o zadaniowym i otwartym uosobieniu. Aktywnie wykonujesz swoją pracę i jesteś nastawiona na działanie, bo lubisz szybko cieszyć się efektami swoich czynów.

Masz skłonność do impulsywnych reakcji i lubisz wyzwania, a przy tym nie boisz się ryzykować. W pełnej koncentracji zmierzasz do wyznaczonego celu, jeśli tylko pozwoli Ci na to przestrzeń i poczucie wolności. To bardzo dobrzy liderzy, którzy niestety nudzą się jednostajnymi czynnościami.

Zaczynanie od brzegów: nakłanianie

Kolejna technika to rozpoczynanie jedzenia od brzegów pizzy i zdaniem badaczki to właśnie ten typ należy do ludzi o osobowości nakłaniającej. Co to oznacza w praktyce? Mają w sobie szczególny magnetyzm, ale też są mistrzami dramatu.

Łatwo nudzą się powtarzalnymi obowiązkami, to istoty wyjątkowo kreatywne. Reprezentują głośny styl życia, więc mogą męczyć swoim towarzystwem. 

Krojenie nożem i widelcem: podporządkowanie 

Takie osoby również się zdarzają, a świadczy to o ich powściągliwości w działaniu oraz poprawności niezależnie od okoliczności. Wolą zachować swoją opinię dla siebie i nie wchodzić w konflikty. 

Właśnie ta metoda jedzenia pizzy pokrywa się z opisem osobowości podporządkowanej. Priorytetem jest dla niej dobro ogółu i poczucie bezpieczeństwa

Kęs po kęsie: zgodność

Na koniec chyba najpopularniejszy typ, a więc zjadanie kawałka kęs po kęsie. Naukowcy zgodnie kojarzą tę metodę z osobowością rozważną, a więc taką, którą cechuje perfekcjonizm i przyporządkowanie do znanych już schematów

Taka osoba nie przepada za zmianami w życiu i jest ostrożna w wyrażaniu swoich uczuć i poglądów.

Do którego typu Ci najbliżej?

Zobacz również: QUIZ: Co najbardziej lubisz jeść? Zdradza to Twoją osobowość

Polecane wideo

Znaki zodiaku a śniadanie. Co powinnaś jeść o poranku?
Znaki zodiaku a śniadanie. Co powinnaś jeść o poranku? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 1 / 5
Do niedawna trzydziestoletni singiel (Ocena: 1) 16.05.2021 16:19
Kurczę... nie jem pizzy, czyli nie istnieję!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 16.05.2021 08:52
O masakra... 1. Żal mi siebie, że zmarnowałem czas na przeczytanie tego 2. Żal mi człowieka, który musiał to pisać. Po czymś takim straciłbym szacunek do samego siebie. Weźcie powiedźcie, którzy badacze mieli tak beznadziejnie życie, że wymyśli porównanie jak ktoś je pizzę... Papilot do wora, a wór do jeziora!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie