Quizy na Facebooku mogą doprowadzić do kradzieży Twojej tożsamości

Raz na zawsze przestań je robić!
Quizy na Facebooku mogą doprowadzić do kradzieży Twojej tożsamości
Fot. Unsplash
08.05.2021

Quizy na Facebooku. nie są nieszkodliwym słodkim grzeszkiem, lecz narzędziem umożliwiającym kradzież tożsamości.

Jaką pizzę preferujesz? Którym jesteś zwierzakiem z filmów Disneya? Który celebryta byłby Twoim idealnym partnerem? Pomimo ostrzeżeń zarówno ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego jak i organów ścigania, tego rodzaju quizy nadal cieszą się popularnością na portalach społecznościowych.

„Quizy w mediach społecznościowych, szczególnie popularne na Facebooku, mogą wydawać się całkowicie nieszkodliwe. Jednakże za tymi niemądrymi pytaniami kryje się coś więcej. Hakerzy i inni podejrzani osobnicy korzystający z Internetu mogą użyć takich pytań nie tylko w celu uzyskania dostępu do poufnych danych, ale także informacji o rodzinie i znajomych”, twierdzi Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN.

Zobacz także: Czy zacząć obserwować mojego eks z fałszywego profilu?

Według eksperta NordVPN ds. prywatności cyfrowej, wiele osób nadal nie uważa się za wystarczająco ważne, aby paść ofiarą szpiegowania czy śledzenia. Dlatego nie zaprzestaną grania w te gry - chociaż wiedzą, że niektóre z quizów mają na celu gromadzenie danych szczególnie chronionych.

„Zwykle ludzie nie przejmują się dostosowywanymi do ich preferencji reklamami lub niekończącymi się powiadomieniami e-mailowymi. Ale dane osobowe i dane z kręgów społecznych mogą zostać wykorzystane do różnych celów, począwszy od wiadomości od marki odzieżowej po kampanię prezydencką mającą na celu wpłynięcie na Twój głos”, wyjaśnia Daniel Markuson. „Zawsze zwracam uwagę, że jeśli coś nie ma ceny, to być może w rzeczywistości chodzi tu o Twoje dane”.

Informacje szczególnie chronione mogą być udostępniane nie tylko przez samych zainteresowanych, ale także przez ich znajomych i członków ich rodzin. Kiedy użytkownik bierze udział w quizie, dość często dostarcza twórcom quizu profile swoich relacji na portalach społecznościowych. Więcej punktów danych pozwala na segmentację osób według ich upodobań i niechęci — prowadzi to do dokładniejszego dopasowania reklam i innych informacji.

I nawet jeśli nie wszystkie quizy w mediach społecznościowych wysysają dane szczególnie chronione z zimną krwią, Daniel Markuson stosuje się do ostrzeżenia.

Zobacz także: „Odwrócone selfie”. Dove pokazuje jak wielką presję wywierają na nas media społecznościowe

Wskazówki pomagające uniknąć oszustw w quizach zamieszczanych w mediach społecznościowych oraz utraty danych:

Zachowaj sceptycyzm. Raz na zawsze przestań brać udział w quizach na Facebooku. Wiedza o tym, jaką pizzę preferujesz lub który celebryta byłby Twoim idealnym partnerem, nie zmieni Twojego życia. A jeśli nadal chcesz pozwolić sobie na ten słodki grzeszek— dowiedz się, kto się za nim kryje. Chociaż nie wszystkie quizy wykorzystują dane niezgodnie z przeznaczeniem, warto zapoznać się z warunkami świadczenia usług i dowiedzieć się, w jaki sposób zgromadzone dane będą wykorzystywane.

Przyjrzyj się danym, które udostępniasz. Kiedy bierzesz udział w quizie, instalujesz nową aplikację lub łączysz swoje konto z mediami społecznościowymi, zawsze sprawdzaj, jakie informacje z Twojego profilu są przez nie wymagane. Niekiedy można nawet edytować te informacje i udostępniać tylko to, co chcesz.

Nawiązuj relacje tylko z ludźmi, których znasz. Nawet jeśli unikasz wszystkich gier w mediach społecznościowych, Twoi znajomi społecznościowi mogą udostępniać Twoje dane podczas uczestniczenia w quizach. Niektóre z nich wymagają udostępnienia listy znajomych i wszystkich informacji publicznych z ich profilu. Jeśli więc posiadasz długą listę znajomych, a na niej osoby, których nie znasz lub nawet fałszywe konta, istnieje większe prawdopodobieństwo, że niektóre z nich udostępnią Twoje dane w nieodpowiedzialny sposób.

Przejrzyj ustawienia prywatności i dostosuj je. Większość platform społecznościowych posiada regulowane ustawienia prywatności. Zazwyczaj są one domyślnie wyłączone, więc musisz włączyć te, które chcesz. Bądź rygorystyczny co do tego, jakie informacje udostępniasz. I przy okazji — usuń wszystkie dane osobowe z Twojego profilu, takie jak numer telefonu i adres.

Nigdy nie udzielaj odpowiedzi na typowe pytania dotyczące bezpieczeństwa. Niektóre quizy pytają o takie rzeczy jak nazwisko panieńskie Twojej matki (lub Twoje nazwisko panieńskie), imię Twojego pierwszego zwierzęcia, ulicę, na której dorastałeś itp. Nigdy nie odpowiadaj na takie pytania, ponieważ są one również często wykorzystywane w charakterze pytań zabezpieczających stosowanych do odzyskiwania haseł.

Mat. prasowe

INFORMACJE O NORDVPN

NordVPN jest najbardziej zaawansowanym na świecie dostawcą usług VPN, który jest bardziej zorientowany na bezpieczeństwo niż większość usług VPN. Oferuje podwójne szyfrowanie VPN, blokowanie złośliwego oprogramowania i usługę Onion Over VPN. Produkt jest bardzo przyjazny dla użytkownika, dostępny jest za jedną z najlepszych cen na rynku, posiada ponad 5000 serwerów na całym świecie i jest przyjazny dla usług P2P. Jedną z kluczowych cech NordVPN jest polityka braku rejestracji danych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: nordvpn.com.

Polecane wideo

Na Netflixie pojawiła się prawdziwa piękność. Mężczyźni: „Nierealna!”
Na Netflixie pojawiła się prawdziwa piękność. Mężczyźni: „Nierealna!” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie