Co dzieje się z naszym mózgiem, gdy przestajemy używać smartfona?

Już po tygodniu organizm będzie Ci wdzięczny.
Co dzieje się z naszym mózgiem, gdy przestajemy używać smartfona?
fot. Unsplash (Andriyko Podilnyk, Hannah Busing)
19.04.2021
Wiktoria Sobocińska

Kiedyś mówiliśmy jeszcze o uzależnieniu od telefonu czy komputera, ale dzisiaj aplikacje i media społecznościowe stały się naszą codziennością. Nie sposób wylogować się z nich raz na zawsze, ponieważ odbywa się tam nasze życie towarzyskie, a także sprawy związane z pracą czy edukacją.

Zobacz również: W czasie pandemii nie możesz odlepić się od ekranu telefonu? Eksperci mają sposób na nomofobię

Być może dostajesz informację zwrotną na temat tego, ile godzin dziennie spędzasz przed ekranem smartfona i próbujesz ograniczyć ten rekord. Choć rola tego małego urządzenia stała się kluczowa w naszym życiu, to czy pomyślałaś, jakby to było, gdybyś pewnego dnia obudziła się bez możliwości scrollowania ekranu? Poza początkowymi oznakami odstawienia, z czasem Twój organizm byłby Ci wdzięczny. Portal brightside.me zbadał, jak nasz umysł reaguje na detoks od telefonu.

Detoks od telefonu: Jak reaguje organizm?

#1 Nomofobia: niepokój i agresja

Kiedy odłożenie telefonu na bok powoduje u Ciebie uczucie, jakbyś była odłączona od całego świata i możliwości, ten przypadek nazywa się nomofobią. Osoby uzależnione od smartfonów doświadczają wówczas uczucia przygnębienia, złości i niepokoju. Odczuwają tak intensywny brak, że usilnie szukają czegoś, co zastąpi im dotychczasowe źródło bodźców. 

Umysł tak przywiązał się do tego typu stymulacji, że organizm może w odpowiedzi powodować nawet zmiany w oddychaniu, biciu serca, a lęk i samotność powodować panikę. Dlatego tak ważne jest, aby odstawiać korzystanie z urządzeń stopniowo. 

#2 Syndrom odstawienia i omamy 

Uzależnienie od telefonu można porównywać do nałogów związanych z używkami. Kiedy zostajemy pozbawieni czegoś, co do tej pory przynosiło nam ulgę, pojawiają się zmiany nastroju oraz zachowania

Mogą pojawić się nudności, bóle głowy, a niektórzy słyszą nawet sygnał dzwonka lub wibracje, których w rzeczywistości wcale nie ma. 

#3 Lepsza jakość snu

Nasz mózg jest bardzo wyczulony na światło, a regularna ekspozycja na niebieskie światło smartfona powoduje opóźnienie produkcji melatoniny, czyli tzw. hormonu snu. W rezultacie jej brak utrudnia zasypianie i ciężko ustalić stały rytm snu, który jest kluczowy dla naszego zdrowia. 

Co więcej, wynoszenie telefonu z sypialni do innego pokoju na noc zdecydowanie poprawia jakość życia, zwiększa poziom szczęścia i pozwala się wyspać

#4 Myślisz samodzielnie

Do tej pory nawet stojąc w kolejce nerwowo zerkałaś na ekran telefonu. Dzięki niemu nigdy nie byłaś sama, ale też nie pozwalałaś swoim myślom beztrosko błądzić. To oczyszczenie umysłu nie tylko pozbawia Cię silnych bodźców płynących z negatywnych newsów i wiadomości, ale też umożliwia analizować otaczający świat, dać czas na przemyślenia i na to, żeby zajrzeć w głąb siebie.

#5 Powrót kontroli nad życiem 

Mimo początkowego buntu, już po tygodniu odstawienia organizm zacznie być Ci wdzięczny. Poczujesz, że znowu masz kontrolę nad swoim życiem i nie zależy ono od wirtualnej rzeczywistości ani materialnego urządzenia. Z nikim się nie porównujesz i żyjesz tu i teraz. Nareszcie możesz skupić się na tym, na co od dawna nie miałaś czasu - swoich pasjach, kontaktach z bliskimi, dbaniem o siebie.

Zobacz również: Ciekawostki związane z okresem, które nigdy nie przyszłyby Ci do głowy

Polecane wideo

„Z pamiętnika narkomanki”. Odważyły się pokazać, co zrobiło z nimi uzależnienie
„Z pamiętnika narkomanki”. Odważyły się pokazać, co zrobiło z nimi uzależnienie - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 20.04.2021 00:49
Brakuje jeszcze artykułu o tym, że jak wyłączysz telewizor i smartfon/telefon jednocześnie, możesz poczuć, że wszystko jest w porządku.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie