Żabka całkowicie rezygnuje z plastikowych toreb - na zakupy, ale też na pieczywo, owoce i warzywa

„W ten sposób Żabka wraz z klientami zredukuje zużycie plastiku aż o 1000 ton rocznie”.
Żabka całkowicie rezygnuje z plastikowych toreb - na zakupy, ale też na pieczywo, owoce i warzywa
Fot. iStock/Pexels
01.04.2021

Każdego roku generujemy prawdziwe góry plastiku. Organizacja WWF podaje, że w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie. Plastikowe butelki, torebki i opakowania lądują nie tylko na wysypiskach, ale także w morzach i oceanach, tworząc prawdziwe wyspy. Zwierzęta notorycznie duszą się i trują produkowanymi przez nas odpadami, ponieważ często mylą je z pożywieniem. Z kolei ludzie spożywają mikrocząsteczki plastiku w żywności, a nawet wdychają je z powietrza. 

Zobacz również: Zużywamy 129 mld maseczek miesięcznie. Naukowcy alarmują: „To tykająca plastikowa bomba”

Pocieszać może fakt, że coraz więcej światowych marek podejmuje konkretne kroki w ramach walki z plastikiem i wprowadza do swojej polityki istotne zmiany. Firmy znacznie ograniczają korzystanie z tego surowca i stawiają na alternatywne, ekologiczne rozwiązania. Ostatnio do ich grona dołączyła sieć sklepów Żabka, która właśnie poinformowała, że całkowicie rozstała się z plastikiem. 

Żabka całkowicie rezygnuje z plastikowych toreb  

Parę dni temu Żabka ogłosiła, że pożegnała się z wszelkimi plastikowymi torebkami. Sieciówka poinformowała o tym w zabawny sposób, bo w ramach zmiany statusu związku na Facebooku. 

Opublikowany przez ŻABKA - mały wielki sklep Poniedziałek, 29 marca 2021

 

Tym samym w Żabce nie zapakujemy już żadnych towarów do plastikowych torebek. Chodzi nie tylko o reklamówki na zakupy, ale także o tzw. zrywki, do których do tej pory wkładaliśmy pieczywo, warzywa czy owoce. 

Sieć Żabka wyeliminowała ze swoich sklepów zbędne, jednorazowe materiały z plastiku. Torby na zakupy, tzw. zrywki oraz plastikowe wieczka do kubków na kawę zastąpiły całkowicie biodegradowalne, papierowe odpowiedniki. W ten sposób Żabka wraz z klientami zredukuje zużycie plastiku aż o 1000 ton rocznie. Żabka chce budować wśród klientów pozytywne nawyki proekologiczne, dlatego promuje odpowiedzialne zakupy i zachęca do przychodzenia z własnymi torbami 

- czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym. 

Żabka informuje też, że jako pierwsza sieć handlowa wprowadziła w swoich markach własnych (Foodini, Wycisk, S! i OD NOWA) butelki pochodzące w 100 proc. z recyklingu (tzw. rPET). Zrezygnowała także z dodawania do dań gotowych plastikowych sztućców czy słomek. Systematycznie wprowadza również na opakowaniach produktów marki własnej oznaczenia informujące, jak właściwie segregować zużyte opakowania. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ŻABKA - mały wielki sklep (@zabkapolska)

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Obsługując dziennie ok. 2,5 mln klientów mamy świadomość naszej roli wobec ograniczania plastiku w naszej sieci i zachęcania klientów do dokonywania świadomych wyborów, dobrych dla naszej planety. Dlatego zdecydowaliśmy się na wycofanie zbędnych materiałów z tworzyw sztucznych i zastąpiliśmy je biodegradowalnymi odpowiednikami 

- przekazał w komunikacie prasowym Tomasz Suchański, Prezes Zarządu, CEO Grupy Żabka. 

Czekamy na to, aż w ślady Żabki pójdą inne sklepy. 

Zobacz również: YOPE wprowadza automaty do uzupełniania kosmetyków. Znajdziesz je w popularnym supermarkecie

Polecane wideo

Blogerka sprawdziła, jak przekłamują lustra w popularnych sieciówkach. Będziesz w ciężkim szoku
Blogerka sprawdziła, jak przekłamują lustra w popularnych sieciówkach. Będziesz w ciężkim szoku - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.04.2021 16:51
Oczywiście jak zwykle "w trosce". W trosce o własny hajs. Po co mają udostępniać zrywki, jak mogą sprzedawać papierowe i na tym zarabiać? I o to właśnie tu chodzi - o kasę. Ale eko-wege-gay-fit lemingi wierzą że to w trosce o zwierzątka w oceanach i o środowisko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.04.2021 07:11
Ogólnie fajny pomysł, ale Żabka mogłaby chociaż poinformować klientów, że za te papierowe torebeczki na pieczywo i owoce musimy zapłacić. O ile dobrze pamiętam, jest to 9 groszy, o czym nikt przy kasie nie informuje.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.04.2021 12:02
Ok ekologiczne niby, pewnie za papierowe torebki będziemy płacić my przy kasie, chyba że o dziwo nie jak w dronce. Papier robi się z drzew, nie mam gwarancji że zrobione będzie z makulatury. Pieczywo i tak potem wkładam do woreczków bo w papierze szybko wszystko wysycha.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie