Zanieczyszczenie środowiska niszczy nie tylko planetę. Ta informacja jest ostrzeżeniem zwłaszcza dla mężczyzn

Może mieć bardzo negatywny wpływ na ich życie intymne i płodność.
Zanieczyszczenie środowiska niszczy nie tylko planetę. Ta informacja jest ostrzeżeniem zwłaszcza dla mężczyzn
Fot. Unsplash
31.03.2021

Szkodliwe chemikalia stały się nieodłączną częścią naszego życia. Nie tylko zatruwają planetę, ale też mają bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm. Zdaniem ekspertów takie substancje jak m.in. ftalany przyczyniają się do rosnących problemów z płodnością. Specjaliści biją na alarm i ostrzegają, że już wkrótce może to zagrozić przyszłości naszego gatunku. 

Zobacz również: Do tego roku „większość par będzie niepłodnych”. Ta data jest niepokojąco bliska

Ale to nie jedyny problem związany z kwestią rozrodczości, jaki wynika z zanieczyszczenia środowiska. Ekspertka zwraca uwagę na bardzo niepokojący fakt dotyczący męskich genitaliów, a konkretnie – ich rozmiaru. Jej zdaniem w miarę jak nasze środowisko naturalne jest coraz bardziej niszczone, penisy kurczą się, a nawet stają się zdeformowane. 

Zanieczyszczenie środowiska ma wpływ na kurczenie się penisów 

Do takich wniosków doszła prof. Shanna Swan, epidemiolożka środowiskowa i reprodukcyjna z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku. W swojej najnowszej książce, zatytułowanej Count Down” (co na język polski tłumaczy się jako “odliczanie”), ekspertka przekonuje, że coraz większa liczba dzieci rodzi się z małymi penisami. Jej zdaniem ma to bezpośredni związek z zanieczyszczeniem środowiska. 

Prof. Swan pisze zwłaszcza o takich szkodliwych chemikaliach jak ftalany, czyli substancje stosowane w celu uelastyczniania plastików. Odkryła, że dzieci płci męskiej, które w macicy były narażone na działanie ftalanów, miały krótszą odległość anogenitalną, co korelowało z objętością prącia. 

Epidemiolożka badała tzw. zespół ftalanowy także u szczurów. Zauważyła, że gdy płody tych zwierząt były wyeksponowane na działanie szkodliwych substancji rosło prawdopodobieństwo, że urodzą się ze skurczonymi genitaliami. 

Prof. Swan ostrzega też przed stale malejącą liczbą plemników w męskim nasieniu. Z badania przeprowadzonego w roku 2017 wynika, że w ciągu ostatnich 40 lat liczba plemników zmniejszyła się o ponad połowę. Tym samym dzisiejszy statystyczny mężczyzna ma o połowę plemników mniej niż jego dziadek.

Zdaniem ekspertki wszystkie te fakty sugerują, że już wkrótce dalsze istnienie naszego gatunku może stanąć pod wielkim znakiem zapytania. 

Zobacz również: Zużywamy 129 mld maseczek miesięcznie. Naukowcy alarmują: „To tykająca plastikowa bomba”

Polecane wideo

Blogerka sprawdziła, jak przekłamują lustra w popularnych sieciówkach. Będziesz w ciężkim szoku
Blogerka sprawdziła, jak przekłamują lustra w popularnych sieciówkach. Będziesz w ciężkim szoku - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.04.2021 05:59
Jeżeli chodzi o penisy, to faceci zrobią dla nich wszystko, więc może rzeczywiście ten news przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie