Jak Polacy dzielą się obowiązkami domowymi? Zaangażowanie mężczyzn wzrosło zwłaszcza w jednym aspekcie

To właśnie w tej sferze coraz częściej przejmują pałeczkę.
Jak Polacy dzielą się obowiązkami domowymi? Zaangażowanie mężczyzn wzrosło zwłaszcza w jednym aspekcie
Fot. iStock
29.03.2021

W ostatnich latach podział obowiązków domowych między partnerami systematycznie się wyrównywał. Mężczyźni coraz częściej brali na siebie część pracy, która przez długie lata spoczywała głównie na barkach kobiet. 

Zobacz również: „Równość zaczyna się w domu”. Tam, gdzie to kobiety sprzątają 160 godzin miesięcznie

Niestety pandemia koronawirusa odwróciła ten trend. Z badania IRCenter wynika, że 80 proc. prania, 73 proc. gotowania i 68 proc. sprzątania biorą na siebie kobiety, nawet jeśli w dobie lockdownu oboje partnerzy siedzą w domu i pracują zdalnie. 

Jest jednak jeden aspekt obowiązków domowych, w którym zaangażowanie mężczyzn wzrosło na przestrzeni ostatnich lat. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie marki FRoSTA. 

Obowiązki domowe. Jak dzielą się nimi Polacy?

Fot. Pexels

Obowiązki domowe. Jak dzielą się nimi Polacy?

Mimo że kobiety nadal wiodą prym w dbaniu o ognisko domowe, to na przestrzeni dwóch lat można zaobserwować rosnący trend częstszego włączania się mężczyzn w wykonywanie obowiązków domowych - zwłaszcza tych związanych z gotowaniem i robieniem zakupów. Ponad 38 proc. panów zdeklarowało, że uczestniczy w ich organizacji. 

Największy wzrost, w stosunku do 2019 roku, zauważono w sferze planowania zakupów. Wcześniej 32 proc. mężczyzn brało czynny udział w procesie zakupowym, teraz ta liczba oscyluje na poziomie 38 proc. Wykonywanie dużych zakupów zdeklarowało 38 proc. panów, a tych mniejszych – 39 proc. Jeśli chodzi o kulinaria, to widzimy zrównoważony wzrost. W przypadku przyrządzania posiłków liczba ta podskoczyła do 38 proc. 

Materiały prasowe 

Zobacz również: Pokazała, co stało się z domem, gdy przestała wyręczać rodzinę w sprzątaniu. „Kto pęknie pierwszy? Nie ja”

Polecane wideo

Spektakularna metamorfoza 23-latki. Wystarczyło zrezygnować z dwóch produktów
Spektakularna metamorfoza 23-latki. Wystarczyło zrezygnować z dwóch produktów - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
Anna (Ocena: 5) 01.04.2021 14:55
U nas zawsze obowiązkami domowymi zajmujemy się wspólnie. Mamy małą pomoc w postaci roomby, ale ją też trzeba opróżniać czy czyścić. Ogólnie czasem ja a czasem mąż zrobimy więcej, ale obydwoje dbamy o dom.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 13:42
Na szczęście u mnie nie ma problemu z podziałem, dzieleniem się obowiązkami. Jak trzeba to mąż obiad ugotuje, mimo że większość ja to robię bo lubię. Inne rzeczy nie ma jakiegoś problemu, pretensji że "ale to należy do kobiety, nie będę tego robił", zajmie się dzieckiem z chęcią a nie z przymusu. Nie rozumiem stwierdzenia "pomaganie" kurcze to wasz dom i dzielicie się a nie że facet pomaga
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 08:08
Fajnie, że to się zmienia. Kiedy miałam 23 lata zamieszkałam z chłopakiem, który oczekiwał, że z racji tego, że jestem dziewczyną będę robiła za sprzątaczkę, kucharkę i gosposię. Nawet przez sekundę nie żałowałam, że się rozstaliśmy. Teraz jestem z chłopakiem z którym wszystkim sprawiedliwie się dzielimy.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 03:07
Ja jestem w związku jednopłciowym i nie mamy takich głupich problemów
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie