Powstanie wersja Instagrama dla dzieci. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie w Sieci

Rodzice mają mieć większą kontrolę nad tym, jak ich dzieci korzystają z platformy.
Powstanie wersja Instagrama dla dzieci. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie w Sieci
Fot. iStock
25.03.2021

Współcześni nastolatkowie nie znają życia bez Internetu i mediów społecznościowych. Smartfony towarzyszą im na każdym kroku, również w szkole, a ich idolami w dużej mierze są YouTuberzy i influencerzy z Instagrama – do tego stopnia, że wielu nastolatków również marzy o karierze związanej ściśle z social mediami. 

Zobacz również: Instagramerka, TikTokerka, YouTuberka. O takich zawodach marzy prawie połowa polskich nastolatek

Ale z mediów społecznościowych korzystają jeszcze młodsi użytkownicy. Mimo że zgodnie z regulaminami popularnych serwisów utworzenie własnego konta jest możliwe dopiero od 13. roku życia, dzieci masowo zakładają własne profile, podając zawyżony wiek. To oczywiście wiąże się z ryzykiem, że najmłodsi dostaną dostęp do nieodpowiednich treści, oraz że będą nagabywani przez nieznajomych. 

Teraz Facebook postanowił zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w jednym ze swoich serwisów, czyli na Instagramie. Jak zapowiedzieli przedstawiciele platformy społecznościowej, Facebook rozważa stworzenie wersji Instagrama dla dzieci. 

Powstanie wersja Instagrama dla dzieci. Nacisk na bezpieczeństwo 

O takich planach donosi m.in. “The Guardian”. Instagram dla dzieci miałby być dostępny dla użytkowników do 13. roku życia, dzięki czemu młodzi internauci mogliby korzystać z platformy w sposób bezpieczny.  

Dzieci coraz częściej pytają rodziców o to, czy mogą dołączyć do aplikacji, które pomagają im utrzymywać kontakt z rówieśnikami i być na czasie. Obecnie nie ma zbyt wiele opcji dla rodziców, więc pracujemy nad stworzeniem dodatkowych produktów - odpowiednich dla dzieci, a zarządzanych przez rodziców. Badamy możliwość wprowadzenia na Instagram doświadczenia kontrolowanego przez rodziców, aby pomóc dzieciom utrzymywać kontakt ze znajomymi, odkrywać nowe hobby i zainteresowania oraz o wiele więcej 

- mówił przedstawiciel Facebooka w rozmowie z “The Guardian”. 

Firma zwróciła uwagę na fakt, że chociaż przy zakładaniu własnego konta na Instagramie użytkownicy muszą podać swój wiek, nie istnieją żadne rozwiązania, które miałyby wykryć przypadki podawania nieprawdziwego roku urodzenia.

Jednocześnie Facebook zapowiedział plany wprowadzenia nowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo. Jedną z nich jest uniemożliwienie dorosłym użytkownikom wysyłania wiadomości do osób poniżej 18. roku życia, jeśli te ich nie obserwują. Inne rozwiązanie zakłada alerty bezpieczeństwa dla nastolatków jeśli dorośli użytkownicy będą wysyłać im duże liczby zaproszeń do znajomych albo wiadomości. Dorosłym użytkownikom będzie też trudniej znajdywać nastolatków poprzez wyszukiwarkę na Instagramie. Z kolei nastolatkowie będą zachęcani do tego, aby rejestrowali swoje profile jako prywatne. 

Jak powiedzieli przedstawiciele Facebooka, Instagram dla dzieci miałby przypominać komunikator Messenger Kids, dedykowany użytkownikom w wieku 6-12 lat. 

Z jednego z australijskich badań na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie wynika, że Instagrama używa aż 57 proc. nastolatków. 30 proc. z nich przyznało, że za pośrednictwem tej platformy kontaktowali się z nimi nieznajomi. 20 proc. powiedziało, że w różnych social mediach otrzymywali niechciane i nieodpowiednie zdjęcia i inne materiały. 

Zobacz również: Polskie liceum uruchamia klasę vlogerską. Pomoże uczniom „stworzyć markę” i „pozyskać fanów”

Polecane wideo

Spektakularna metamorfoza 23-latki. Wystarczyło zrezygnować z dwóch produktów
Spektakularna metamorfoza 23-latki. Wystarczyło zrezygnować z dwóch produktów - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie