Nowe obostrzenia. Czy kierowcom bez maseczki grozi mandat?

Poza przestrzeganiem przepisów drogowych, powinni wziąć pod uwagę ograniczenia dotyczące pandemii COVID-19.
Nowe obostrzenia. Czy kierowcom bez maseczki grozi mandat?
fot. iStock (Mark Dymchenko)
19.03.2021
Wiktoria Sobocińska

Zgodnie z najnowszym ogłoszeniem Ministerstwa Zdrowia, ogólnopolski lockdown będzie obowiązywał od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia. W związku z tym zostaną zamknięte sklepy w galeriach handlowych, siłownie, hotele, kina czy teatry, ale też pojawią się nowe obostrzenia.

Zobacz również: Od 20 marca lockdown w całym kraju!

Adam Niedzielski zaniepokojony tempem rozprzestrzeniania się wirusa apeluje również, aby w miarę możliwości pracodawcy odsyłali swoich pracowników na tryb home office (choć większość z nas przebywa już na nim od ponad roku).

Póki co nie ma żadnej wzmianki ze strony rządu na temat zakazu przemieszczania się, ale kierowcy już zastanawiają się, jak w kontekście najświeższych restrykcji interpretować posiadanie maseczki... we własnym samochodzie. Czy w przypadku jej braku może grozić nam jakaś kara?

Noszenie maseczki ochronnej w samochodzie

Zasłanianie ust oraz nosa w przestrzeni publicznej to podstawowy obowiązek w czasie pandemii koronawirusa. Wiele osób kwestionuje jednak noszenie maseczki na świeżym powietrzu i na otwartej przestrzeni, gdzie nie mają one kontaktu z drugim człowiekiem.

W lasach i parkach na szczęście taki nakaz nie obowiązuje, choć nadal można spotkać tam osoby, które maseczek konsekwentnie nie zdejmują. 

To samo dotyczy przebywania we własnym samochodzie i tutaj pojawia się pytanie: Czy kierowcy mają obowiązek zakładania masek w czasie jazdy? 

Jak wiadomo, od niedawna szaliki czy plastikowe przyłbice zostały wykluczone spośród dotychczasowych możliwości zakrywania nosa i ust.

Każdy obywatel powinien chronić siebie i innych przed wirusem właśnie ochronną maseczką. Ministerstwo podkreśla, że maski są szczególnie wymagane w miejscach publicznych oraz transporcie miejskim, czyli autobusach, tramwajach i metrze.

Nic dziwnego, ponieważ właśnie tam spotykamy się z największą ilością przypadkowych pasażerów. Okazuje się jednak, że poza przestrzeganiem przepisów drogowych, kierowcy również powinni wziąć pod uwagę ograniczenia dotyczące pandemii COVID-19.

Chociaż prowadząc własny motor, skuter albo samochód nie trzeba mieć na twarzy maseczki, to już podczas kontroli drogowej jest ona OBOWIĄZKOWA. Policjant może zażyczyć sobie jednak odsłonięcia twarzy w celu weryfikacji tożsamości. 

Zawsze warto mieć przy sobie maseczkę ochronną, zwłaszcza na wypadek skorzystania z pomocy drogowej albo wizyt w serwisie, bo i tam za naszymi plecami może pojawić się funkcjonariusz. 

Czy za niestosowanie się do tych przepisów grozi kierowcy jakaś kara?

Obecnie art. 116a kodeksu wykroczeń mówi, że dla osób nieprzestrzegających nakazów, zakazów i ograniczeń grozi mandat do 1000 zł

- wyjaśnia inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, w rozmowie z portalem dziennik.pl.

W przypadku odmowy jego przyjęcia, wniosek zostaje skierowany do sądu

Zgodnie z ustawą o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi kara pieniężna nałożona w drodze decyzji administracyjnej przez powiatowego państwowego inspektora sanitarnego wynosi od 5 do 30 tysięcy złotych

- podsumował. 

Będziecie teraz bardziej ostrożni?

Zobacz również: Nowy ład w Polsce. Premier ujawnił, kiedy skończą się restrykcje i odzyskamy wolność

Polecane wideo

Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza
Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 21.03.2021 15:24
Kładę organ na PiS oraz minystra zdrowia + ciepły mocz.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.03.2021 08:06
Kiedy media będą znów strajkować bo nie da się czytać waszych głupot
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 20.03.2021 07:01
Głupoty piszcie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie