Sytuacje, w których ksiądz nie udzieli ślubu kościelnego. Pod żadnym pozorem

Prawo kanoniczne wyróżnia konkretne przypadki.
Sytuacje, w których ksiądz nie udzieli ślubu kościelnego. Pod żadnym pozorem
fot. Unsplash (Marc A. Sporys)
22.03.2021
Wiktoria Sobocińska

Marzenia o pięknej sukni i ceremonii kościelnej dla niektórych mogą pozostać jedynie w sferze fantazji. Dlaczego?

Prawo kanoniczne Kościoła katolickiego wyróżnia konkretne przypadki, które przekreślają księdzu możliwość udzielenia tego ważnego sakramentu. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo.

W jakich sytuacjach ślub jest absolutnie wykluczony?

Zobacz również: Grzechy, za które „pójdziesz do piekła”. Ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia

Przypadki, w których ksiądz nie może udzielić ślubu

Spowodowanie zgonu współmałżonka

Jeśli ktokolwiek dopuścił się morderstwa na swoim małżonku, nie zostanie rozgrzeszony przed kolejnym ślubem. Obejmuje to również współudział w takiej zbrodni. 

Nieodpowiedni wiek partnerów

W zależności od płci, jeśli partnerzy są zbyt młodzi, ksiądz nie może udzielić im sakramentu małżeństwa. Kobieta musi skończyć 14 lat, a mężczyzna 16, jak głosi Kodeks Prawa Kanonicznego. Konferencja Episkopatu Polski przyznała jednak, że do godziwego zawarcia małżeństwa oboje powinni być pełnoletni

Bliskie pokrewieństwo 

Kolejna sprawa to pokrewieństwo między partnerami, zarówno w linii prostej (ojciec-córka czy matka-syn), jak i bocznej, ale do czwartego stopnia (siostra-brat, kuzyni). To samo dotyczy powinowactwa oraz osób, które prawnie zostały adoptowane (w linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej).

Związek poligamiczny 

Zarówno ślubu kościelnego, jak i cywilnego, nie może zawrzeć osoba przebywająca równocześnie w jakimś innym związku małżeńskim, czyli żyjąca w poligamii.

Niezdolność do stosunku

Kościół uznał, że również impotencja może być poważnym problemem na wspólnej drodze życia, co uniemożliwia zawarcie małżeństwa. Choć niepłodność nie stanowi w tym przypadku przeszkody, to nie może być jednak zatajona przed małżonkiem.

Życie w konkubinacie

Co ciekawe, jeśli dwie osoby przez długi czas mieszkały ze sobą pod jednym dachem w związku nieformalnym bez ślubu, to Kościół również nie udzieli im sakramentu. 

Zmuszenie do ślubu

Ślubu kościelnego nie można nigdy zawrzeć z przymusu. Musi to być dobrowolna decyzja obydwu stron, dlatego jeśli jeden z partnerów jest szantażowany bądź zmuszany do sakramentu, ksiądz nie udzieli go pod żadnym pozorem. 

Brak sakramentu chrztu 

Jeśli dana osoba nie otrzymała sakramentu chrztu świętego, to również nie może stanąć przed ołtarzem. Wyjątek stanowi chrzest w innym obrządku, jeśli jeden z partnerów nadal pozostaje w wierze katolickiej.

Dyspensa zadziała wtedy, jeśli osoba nieochrzczona oświadczy, że dołoży wszelkich starań, aby jej potomstwo otrzymało pierwszy sakrament

Zobacz również: „Podjęłam decyzję o apostazji. Zamiast oceniać mnie, lepiej oceńcie sytuację w Polsce”

Polecane wideo

W jakim wieku polskie gwiazdy brały ślub?
W jakim wieku polskie gwiazdy brały ślub? - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 11.06.2022 09:26
Celem to ważne zawarcie małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2021 23:19
A teraz chcę przeczytać o rabinach, którzy nie udzielą ślubu z różnych powodów
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2021 10:12
Masz partnera a mimo to byłaś u ginekologa faceta to znaczy że jesteś zwykłą ginekologiczną szparko dajką i jest was na ziemi 9 %
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 22.03.2021 11:29
U nas ksiądz przed udzieleniem ślubu zawsze wypytuje czy uprawiamy sex albo pyta czy się masturbujemy widać jak się tym rajcuje to zbok
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 22.03.2021 10:16
No to nie bierzcie slubu koscielnego, jak nie chcecie zeby was upokazali. Po co wam to? Obcemu facetowi i to nie lekarzowi, opowiadac o sytuacjach intymnych? O schorzeniach? Pojebalo ich! I rowniez tych, ktorzy sie na to godza, zeby o tym opowiadac.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie