Naukowcy znaleźli przekąskę, która… eliminuje stres. Od dzisiaj możesz jeść ją do woli!

Badani lepiej radzili sobie też z matematycznymi ćwiczeniami.
Naukowcy znaleźli przekąskę, która… eliminuje stres. Od dzisiaj możesz jeść ją do woli!
fot. iStock (Antonio_Diaz), Unsplash (Spencer Davis)
22.03.2021
Wiktoria Sobocińska

W czasach kultu idealnego ciała coraz częściej pojawia się u nas poczucie winy, gdy chcemy sprawić sobie przyjemność jakąś słodką przekąską.

Nie wszystkie słodycze jednak są takie złe, jakie się nam wydają. Wystarczy dobrze poznać ich skład i właściwości zdrowotne, ponieważ czasami potrafią nas zaskoczyć.

Zobacz również: 6 produktów, które natychmiast dodadzą Ci energii

Dobrym przykładem jest zapewne jeden z Twoich ulubionych produktów, który okazał się remedium na zestresowany umysł. Dowiedli tego szwajcarscy naukowcy. 

Jedzenie, które poprawia nastrój

Wiadomo, że niezbędnym hormonem w organizmie potrzebnym do szczęścia jest serotonina. Potrzeba jednak odpowiedniego pożywienia, aby początkowo go uaktywnić.

W zabieganych czasach, kiedy odczuwamy mnóstwo napięcia, konieczne jest, aby pamiętać o zdrowym odżywianiu. Niedobór tych elementów w diecie może nawet prowadzić do depresji czy lęków. 

Warto zacząć od pełnych potasu bananów, świeżych zielonych warzyw, bogatego w kwasy tłuszczowe awokado, orzechów i migdałów, a także ryb, takich jak łosoś, makrela czy śledź.

Czy jednak słodycze też mogą być dobre dla naszego zdrowia psychicznego? 

Właściwości zdrowotne czekolady

Okazało się, że wśród potwierdzonych metod na lepsze samopoczucie na liście znalazła się... gorzka czekolada. Zapewne nie raz słyszałaś, że tabliczka gorzkiej czekolady dobrze wpływa na umysł i serce, ale naukowcy dowiedli, że ta pyszna przekąska pomaga również w odstresowaniu się

Badacze ze Szwajcarii poprosili grupę ludzi o wysokim poziomie stresu, aby codziennie spożywali 50 gramów ciemnej czekolady.

Już po dwóch tygodniach eksperymentu wyszło na jaw, że hormony stresu i pochodne adrenaliny wyciszyły się, a dodatkowo u badanych wyostrzyły się zdolności poznawcze

Uczestnicy znacznie sprawniej rozwiązywali zadania matematyczne, na co mogły mieć wpływ zawarte w czekoladzie flawonole, pomagające w transporcie krwi do mózgu. Poza tym jest to doskonałe źródło antyoksydantów oraz magnezu. 

Teraz już sięgniesz po czekoladę bez wyrzutów sumienia? 

Zobacz również: Produkty, które udają zdrowe, ale wcale nie są

Polecane wideo

Znaki zodiaku a śniadanie. Co powinnaś jeść o poranku?
Znaki zodiaku a śniadanie. Co powinnaś jeść o poranku? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
ewka (Ocena: 5) 24.03.2021 14:37
Na mnie to nie działa. Przyjemnością dla mnie jest włączenie roomby, bo wiem, że będę miała czystą podłogę. Nie muszę się wtedy martwić, że dziecko raczkując po drodze coś wciągnie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie