Podchwytliwe zadanie z pracy domowej dla 7-latków. Przerosło nawet wykładowcę matematyki

Jego wiedza i doświadczenie okazały się bezużyteczne.
Podchwytliwe zadanie z pracy domowej dla 7-latków. Przerosło nawet wykładowcę matematyki
Fot. Unsplash
02.03.2021

Dla wielu osób matematyka jest najtrudniejszym, by nie powiedzieć najbardziej znienawidzonym przedmiotem w szkole. Pewne zagadnienia z tej dziedziny bywają naprawdę podchwytliwe, a zdaniem niektórych wręcz abstrakcyjne. Takie osoby cieszą się, że wraz z ostatnim dniem szkoły już nigdy nie będą musiały pochylać się nad skomplikowanymi zadaniami, ani stresować się przed zapowiadanym sprawdzianem. 

Zobacz również: „Moja mama jest dwa razy starsza ode mnie. Ile mam lat?”. Internauci mają problem z tą zagadką

Przynajmniej w teorii. Po latach często okazuje się, że matematyczne koszmary powracają do nas za sprawą dzieci, które proszą o pomoc w pracach domowych z tego przedmiotu. Zdarza się, że nawet zadania dla parolatków przerastają możliwości dorosłych, także tych, którzy swojego czasu z matematyki zbierali same piątki.  

Tak właśnie stało się w przypadku dr Kita Yatesa, który nie był w stanie poradzić sobie z pracą domową swojej 7-letniej córki, mimo że sam jest... wykładowcą matematyki.  

Podchwytliwe zadanie matematyczne dla 7-latków  

Stwierdzenie, że dr Yates jest dobry z matematyki byłoby wielkim niedopowiedzeniem. Mężczyzna nie tylko wykłada ten przedmiot na uniwersytecie w Bath, ale także jest autorem książki “The Maths of Life and Death”. Z całą pewnością można więc powiedzieć, że matematyka jest całym jego życiem. 

Mimo to nawet dr Yates okazał się bezradny wobec zadania z pracy domowej swojej 7-letniej córki. Przedstawia ono półokrąg z podpisem: “Prawda czy fałsz? Ten kształt ma dwa kąty proste. Uzasadnij swoją odpowiedź”. 

Dr Yates podzielił się tym podchwytliwym zagadnieniem z innymi za pośrednictwem TwitteraInternauci byli równie zagubieni i podzieleni tą kwestią 

Moim zdaniem odpowiedź brzmi “tak”, zakładając, że o ile istnieje pojedynczy kąt dla zakrzywionej linii, powinien on wynosić 90 stopni w tych dwóch punktach (tj. nie ma innej pojedynczej wartości, która miałaby sens). 

Moim zdaniem nie, bo linie są zakrzywione, ale może nie mam racji. To zadanie wydaje się bardzo trudne dla tak młodych osób 

- pisali internauci.  

Zdaniem samego dr Yatesa odpowiedź na to pytanie może brzmieć zarówno “prawda”, jak i “fałsz”. Jednak, jak dodał, z technicznego punktu widzenia teza jest nieprawdziwa. Zgodnie z arkuszem odpowiedzi, do którego dotarł matematyk, dzieci mogą to wykazać na podstawie rogu kartki.  

Według wykładowcy można polemizować z takim uzasadnieniem. Stwierdził też, że przedstawi to zagadnienie swoim studentom i jest bardzo ciekawy ich interpretacji.  

A jak wy odpowiedzielibyście na to matematyczne pytanie? 

Zobacz również: Wydawało się, że to dziecinnie proste zadanie. Internauci poddają się już po chwili

Polecane wideo

„Zbyt piękna”, by pracować w tym zawodzie. 24-latka kieruje autobusem i kocha swoją pracę
„Zbyt piękna”, by pracować w tym zawodzie. 24-latka kieruje autobusem i kocha swoją pracę - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.03.2021 16:17
Linia prosta to kąt 180 stopni, Zaznaczając kropkę w połowie linii można uznać że 1 kąt jest u góry nad linią półokręgu a drugi pod linią półokręgu
odpowiedz
Ii (Ocena: 5) 02.03.2021 21:08
Nie, bo nie ma tu kąta. Linie są zakrzywione.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.03.2021 20:17
Powiedziałabym, że tak, to prawda, bo półokrag ma kąt 180 stopni, więc posiada dwa kąty o wymiarze 90 stopni.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie