Po 5 latach rozwiódł się z żoną. Teraz musi jej zapłacić za prace domowe

Jednak wiele osób jest zdania, że zadośćuczynienie jest zbyt niskie.
Po 5 latach rozwiódł się z żoną. Teraz musi jej zapłacić za prace domowe
Fot. Pexels.com
28.02.2021

Ta historia rok temu obiegła wszystkie światowe media. Po 10 latach małżeństwa kobieta, która poświęciła obiecującą karierę na rzecz opieki nad dziećmi i zajmowania się domem otrzymała od byłego męża olbrzymie odszkodowanie. Już wtedy spekulowano, że taki sądowy wyrok może otworzyć drogę tysiącom kobiet w podobnej sytuacji. 

Zobacz również: Zrezygnowała z kariery zawodowej, by zajmować się dziećmi. Dostanie 2 mln zł odszkodowania!

Teraz podobna decyzja zapadła w Chinach. Tamtejszy sąd przyznał zadośćuczynienie kobiecie, z którą mąż rozwiódł się po 5 latach małżeństwa. Mężczyzna musi zapłacić jej za prace domowe, jakie wykonywała w trakcie trwania ich związku. 

Chiny. Mężczyzna musi zapłacić byłej żonie za prace domowe 

Jak informuje BBC, mężczyzna o nazwisku Chen po 5 latach wniósł pozew rozwodowy przeciwko swojej żonie. Początkowo pani Wang nie chciała zgodzić się na rozstanie. Potem jednak zażądała finansowej rekompensaty argumentując, że w trakcie ich małżeństwa pan Cheng nie podejmował się żadnych prac domowych ani nie zajmował się ich synem. 

Sąd w Pekinie uznał, że racja leży po stronie kobiety. Zarządził, że były mąż ma płacić jej miesięcznie 2 tys. juanów alimentów (ok. 1,1 tys. zł), a także wypłacić jednorazowe zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. juanów (28,6 tys. zł) za zajmowanie się obowiązkami domowymi.  

Taka decyzja sądu była możliwa w związku z niedawnymi zmianami wprowadzonymi do chińskiego kodeksu cywilnego. Zgodnie z nowymi przepisami były małżonek w trakcie rozwodu może ubiegać się o rekompensatę jeśli podczas małżeństwa na jego barkach spoczywała większość opieki nad dziećmi, starszymi członkami rodziny albo jeśli pomagał/pomagała partnerowi w jego pracy. Wcześniej takie zadośćuczynienie było możliwe tylko w sytuacji gdy małżonkowie sporządzili intercyzę, co w Chinach nie jest powszechną praktyką. 

Jednak decyzja sądu wywołała spore kontrowersje. Pojawiło się wiele głosów mówiących o tym, że odszkodowanie przyznane pani Wang jest po prostu zbyt niskieHistoria rozpoczęła debatę na temat wartości wykonywanych prac domowych.  

Jestem w szoku, że praca pełnoetatowej gospodyni domowej jest tak niedoceniana. W Pekinie koszt zatrudnienia niani na rok wynosi znacznie więcej niż 50 tys. juanów 

- pisał jeden z komentujących. 

Inni zwracali uwagę na fakt, że mężczyźni powinni brać na siebie więcej obowiązków domowych. Jeszcze inni przestrzegali kobiety przed rezygnacją z kariery zawodowej po zawarciu małżeństwa. 

Drogie panie, pamiętajcie, żeby zawsze być niezależnymi. Nie rezygnujcie z pracy po ślubie, tak, żebyście zawsze miały drogę odwrotu 

- pisali internauci. 

Co sądzicie o tej historii? Zgadzacie się z opiniami, że odszkodowanie przyznane byłej żonie jest zbyt niskie? 

Zobacz również: „Równość zaczyna się w domu”. Tam, gdzie to kobiety sprzątają 160 godzin miesięcznie

Polecane wideo

Ma 23 lata, 11 dzieci i... plany dalszego powiększania rodziny. W sumie chce ich mieć ponad setkę
Ma 23 lata, 11 dzieci i... plany dalszego powiększania rodziny. W sumie chce ich mieć ponad setkę - zdjęcie 1
Komentarze (27)
Ocena: 4.7 / 5
gość (Ocena: 5) 03.03.2021 07:51
Pokaże swojemu mężowi ten artykuł, może w końcu się przekona do tego, by mi kupić irobota, który ułatwi mi codzienne obowiązki. Należy mi się, w koncu codziennie gotuje obiady, sprzątam, piorę itd.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.03.2021 14:40
Przecież ona sama zgodziła się na taki układ.
zobacz odpowiedzi (1)
123 (Ocena: 5) 28.02.2021 22:16
Przepraszam, a co jest w tym takiego dziwnego ? W Polsce też obowiązując alimenty na żonę albo męża. Jeśli kobieta albo mężczyzna siedzieli w domu i sprawowali opiekę nad gospodarstwem domowym kosztem kariery zawodowej to po rozwodzie należą im się alimenty od byłego małżonka
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 28.02.2021 14:43
Może powinni wprowadzić coś takiego ja zawód żona, żeby z góry było wiadomo z czym się to wiąże. Małżeństwo stało by się wtedy tylko umową prawną, bez żadnych romantycznych zalążków zwanych miłością. Z tego co widzę to właśnie do tego dążycie kobiety.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 28.02.2021 14:36
Nie rozumiem tego wyroku. Kobita nie pracowała zawodowo więc tak jakby mąż płacił jej za wykonywanie domowych obowiązków. Kupował wszystko do domu, zapewne zachcianki żony też spełniał, bo sama za nie by nie zapłaciła. Tym razem stanę po stronie mężczyzny.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie