Postaw przed sobą nowe wyzwanie. Ukończ kurs pierwszej pomocy!

Ta umiejętność może uratować komuś życie w najmniej spodziewanym momencie.
Postaw przed sobą nowe wyzwanie. Ukończ kurs pierwszej pomocy!
fot. materiały prasowe
23.02.2021

W tylko 15 przypadkach na 100 Polacy są w stanie udzielić profesjonalnej pierwszej pomocy poszkodowanemu. Warto pamiętać, że wymaga tego od nas nie tylko zwyczajna ludzka moralność, ale i przepisy prawa. Czy można obrać sobie za cel wiele innych tak szlachetnych rzeczy, jak ratowanie ludzkiego życia? Trudno powiedzieć, jednak bez wątpienia warto poznać podstawowe techniki ratownicze.

Dlaczego warto zrobić kurs pierwszej pomocy?

Wypadki chodzą po ludziach. Nie wiemy, czy nagle nie znajdziemy się w sytuacji, kiedy będzie trzeba udzielić pomocy ważnej dla nas osobie. Bez względu na to czy będziemy w kinie, sklepie czy na niedzielnym spacerze w parku, zawsze może przydarzyć się coś złego. I trzeba być na to przygotowanym.

Mimo tego, że coraz więcej Polaków wie, jak udzielić pierwszej pomocy i rozumie, jak ważne jest to działanie, to wciąż jest dużo do zrobienia. Sporo kursów z zakresu ratownictwa, które są obowiązkowe, na przykład wśród pracowników sektora publicznego, to zajęcia typowo teoretyczne. Dominują plansze, schematy i odczytywane na głos przez prowadzącego regułki czy artykuły z Kodeksu Karnego, które definiują zasady, jakie obowiązują przy konkretnych działaniach. Oczywiście, przepisy i normy prawne mają duże znaczenie, jednak pierwsze miejsce zawsze powinna odgrywać praktyka.

Jaki kurs pierwszej pomocy wybrać?

Na rynku jest wiele różnych rodzajów szkoleń, które mogą zwiększyć nasze kompetencje z tego zakresu, np. kurs pierwszej pomocy w Centrum Ratownictwa. Można zapisać się na podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy, ale i na zajęcia KPP, które kończą się uzyskanie tytułu ratownika.

Na pewno warto zaznajomić się też z zasadami, jakie obowiązują przy używaniu defibrylatorów. Są to urządzenia, które zyskują w Polsce coraz większą renomę i dostępność. Można je spotkać w wielu instytucjach użyteczności publicznej, a ich nadrzędną rolą jest przywrócenie prawidłowej pracy serca.

Każdy kurs trzeba dobierać odpowiednio do swojego stanu wiedzy oraz potrzeb. Jeśli dobrze radzimy sobie z podstawowymi zagadnieniami, a więc wiemy, jak ułożyć pacjenta do pozycji bezpiecznej czy potrafimy przeprowadzić masaż serca, to bardzo dobrym pomysłem jest dalsze rozwijanie swoich kompetencji.

Szefowie firm powinni zainteresować się wysłaniem pracowników na kurs, który będzie skupiał się zwłaszcza na zagrożeniach, jakie mogą spotkać załogę w czasie ich codziennej pracy. Inne niebezpieczeństwa czekają na pracowników na budowie czy na hali, a zupełnie inne na księgowych czy programistów. Warto więc odpowiednio dobrać program szkolenia.

Kursy pierwszej pomocy a kariera zawodowa

Ukończenie profesjonalnego kursu KPP to dla wielu osób szansa na dostanie się do wymarzonej pracy, na przykład w policji, straży pożarnej czy zawodowej firmie wyspecjalizowanej w ochronie osób oraz mienia. Warto zwrócić też uwagę na to, że za nieudzielenie pomocy w sytuacji, gdy ludzkie życie jest zagrożone, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego, grożą nawet trzy lata pozbawienia wolności. Bez wątpienia rozwój swoich kompetencji w zakresie ratownictwa to szczytny cel, który warto zrealizować. Może on pomóc zarówno w karierze zawodowej, jak i wyrobić w nas odpowiednie nawyki i schematy działania, dzięki którym będziemy wiedzieć, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, gdy będziemy świadkami wypadku.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie