Grzechy, za które „pójdziesz do piekła”. Ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia

Oto 12 najcięższych.
Grzechy, za które „pójdziesz do piekła”. Ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia
Fot. Unsplash
23.02.2021

Dla osób wierzących pokuta i pojednanie to jeden z najważniejszych sakramentów. Warto jednak wiedzieć, za jakie grzechy ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia.

Oto 12 najcięższych, które grożą piekłem.

Zobacz także: Aborcja do 12. tygodnia? Tak, ale po konsultacji z psychologiem albo... księdzem

Za jakie grzechy nie dostanę rozgrzeszenia?

Nierząd

Pod tym pojęciem kryją się wszystkie formy współżycia dwóch osób stanu wolnego. Nieważne, czy żyją w konkubinacie czy współżyją ze sobą, mieszkając oddzielnie. Zarówno jedno, jak i drugie nie zostanie rozgrzeszone bez postanowienia o zerwaniu z nim. Warunkiem rozgrzeszenia jest bowiem skrucha i postanowienie poprawy.

Cudzołóstwo

To taki stan, w którym co najmniej jedna osoba znajduje się w związku sakramentalnym. Jeżeli nie ma stwierdzenia jego nieważności, dochodzi do cudzołóstwa. Aby dostać rozgrzeszenie, podobnie jak w pierwszym przypadku, należy zerwać z tym grzechem.

Apostazja

Jest ona formalnym porzuceniem wiary. Na mocy prawa kanonicznego dochodzi do ekskomuniki, czyli wykluczenia z życia Kościoła, ale w tym przypadku na własne życzenie. Apostazję odnotowuje się w księgach parafialnych. Najpierw należy zdjąć ekskomunikę (zrobi to jedynie biskup), a potem dopiero można przystąpić do spowiedzi.

Aborcja

Aborcja jest według Kościoła czynem tak poważnym, że rozgrzeszenia może udzielić jedynie biskup. Ten grzech prowadzi bowiem do wykluczenia ze wspólnoty Kościoła. Co ciekawe, popełnia go nie tylko kobieta, której dziecko zostało usunięte, ale także osoba namawiająca do niego czy udzielająca środków finansowych, a także lekarz przeprowadzający aborcję.

Zabicie własnego dziecka

W przypadku gdy to własny rodzic zabija dziecko, rozgrzeszenie może dać tylko biskup albo osoba stojąca wyżej od niego w hierarchii kościelnej.

Odprawiane mszy św. przez osobę bez święceń kapłańskich

Ten grzech może odpuścić jedynie biskup.

Przynależność do stowarzyszeń walczących z Kościołem

W tym przypadku ksiądz również nie może dać rozgrzeszenia. Potrzebna jest interwencja biskupa.

Pobicie lub zabójstwo biskupa

To kolejny grzech, który może rozgrzeszyć jedynie biskup albo wyznaczony przez niego kapłan.

Znieważenie Najświętszego Sakramentu

Przykładem może być celowe rozsypanie konsekrowanej hostii, wynoszenie jej w celu profanacji i tym podobne. To jeden z najcięższych grzechów. Może być rozgrzeszony jedynie przez Stolicę Apostolską.

Pobicie/zabicie papieża

To kolejny grzech, który zalicza się do tych najcięższych. Rozgrzeszy go Stolica Apostolska.

Zdradzenie tajemnicy spowiedzi

Tylko biskup Rzymu może rozgrzeszyć ten grzech.

Zuchwałe wykorzystywanie miłosierdzia Bożego

To postawa polegająca na tym, że człowiek grzeszy, bo liczy, że Bóg i tak mu odpuści winę. Jest to grzech przeciwko Duchowi Św., którego się nie odpuszcza. W Piśmie Św. znajduje się nawet nawiązujący do tego zapis: „Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (Ewangelia wg św. Mateusza, 12,31-32). Grzech przeciwko Duchowi Św. polega również na odrzuceniu jego działania w Kościele.

Dajcie znać w komentarzach, czy jesteście osobami wierzącymi i czy regularnie podchodzicie do sakramentu spowiedzi.

Polecamy także: Koszmarna wizja Jackowskiego: „Dojdzie do zamachu na polityka, zapanuje bezprawie”

Polecane wideo

My KONTRA nasi rodzice, gdy byli w naszym wieku: 10 obrazków, które celnie pokazują, jak bardzo zmieniły się czasy
My KONTRA nasi rodzice, gdy byli w naszym wieku: 10 obrazków, które celnie pokazują, jak bardzo zmieniły się czasy - zdjęcie 1
Komentarze (54)
Ocena: 4.85 / 5
gość (Ocena: 5) 27.02.2021 09:44
Tak tylko dodam, że największy odsetek pedofilstwa jest wśród zawodów, gdzie pracuje sięz dziećmi np. lekarz dziecięcy, a najwięcej wśród nauczycieli. No właśnie. Zostawmy kościołów spokoju i zjedźmy tych nierobów i leni nauczycielskich
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2021 09:41
Taaaak? A co z rabinami? No proszę chciałabym poczytać. Tylu Żydów jest w Polsce....wszyscy tak jeżdżą po kościele katolickim, spójrzcie na Zydówki, które chodzą poubierane jak siostry zakonne, albo co lepsze muzułmanki. Nasza wiara jest i tak jedną z najlepszych
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 25.02.2021 14:05
Najważniejsze jest to, że mamy 21 wiek a ludzie jak za średniowiecza. Największe zło jest w samym kościele. Od dawna uważam, że najważniejsze to jest być po prostu dobrym człowiekiem, życzliwym dla innych nie szukając zysków, po prostu być okej. Kościół nie uczy podstaw etyki, patrzy na własne korzyści.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 20:12
i katolicy nie widzą jaka to patologia? zabicie np sąsiada który jest dajmy na to tramwajarzem jest mniejszym złem niż pobicie biskupa? Tak by wychodziło :D Jesteście mniej warci nić utrzymywani przez was faceci w sukienkach którzy i tak są ponad prawem jeśli coś zrobią bo "mają prawo grzeszyć"
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 09:41
Panowie księża uzurpują sobie prawo do reprezentowania tutaj, na tej ziemi, tzw. "prawa boskiego", oczywiście to oni mają monopol na pilnowanie owieczek (baranów!) strasząc ich piekłem. Jednocześnie sami tych praw nie przestrzegają. Ohydna hipokryzja!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie