Te błędy językowe popełniamy najczęściej. Polszczyzna sprawia nam wiele trudności

Polacy kaleczą język ojczysty w Internecie co 6 sekund!
Te błędy językowe popełniamy najczęściej. Polszczyzna sprawia nam wiele trudności
Fot. Unsplash
24.02.2021

Język polski uchodzi za jeden z najtrudniejszych na całym świecie. Świadczy o tym zarówno skomplikowana gramatyka, jak i ortografia oraz wymowa. W uszach obcokrajowców polszczyzna to zbiór dziwnych szeleszczących dźwięków, których nie sposób powtórzyć. Wielu z nich mimo najszczerszych chęci poddaje się i zawiesza naukę naszego języka.  

Zobacz również: Polskie słowa, których prawie nikt nie zna. Wynik 3/10 to już sukces

Ale polszczyzna sprawia też wiele trudności osobom, które urodziły się w Polsce i posługują się tym językiem od zawsze. Wiele osób kaleczy nasz język ojczysty zarówno w mowie, jak i w piśmie. Niestety wraz z postępem technologicznym i faktem, że komunikacja przeniosła się do Internetu coraz więcej Polaków popełnia naprawdę rażące błędy językowe i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. 

Najczęstsze błędy językowe w polskim Internecie w roku 2020 

Potwierdza to “Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2020 roku”. Zestawienie zostało przygotowane przez Nadwyraz.com, markę promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl. Jest to już trzecia odsłona raportu.  

Jak informują twórcy dokumentu łączna liczba zauważonych i przeanalizowanych błędów wyniosła 5 192 736. W roku 2020 publikowano 14 188 błędów dziennie. To oznacza, że błąd językowy w Internecie jest popełniany co 6 sekund. Na podstawie przeprowadzonej analizy ekspertom udało się stworzyć listę 15 najpowszechniejszych błędów, jakie Polacy popełniają podczas komunikowania się w Sieci. 

 1. "napewno" (poprawna pisownia: “na pewno”)
 2. "wogóle/wogule" (“w ogóle”) 
 3. "na prawdę" (“naprawdę”) 
 4. "narazie" (“na razie”) 
 5. "dzień dzisiejszy" (“dzień”, “dziś”, “dzisiaj”, “dzisiejszy”) 
 6. "po za tym/pozatym" (“poza tym”) 
 7. "na codzień"/"nacodzień" (“na co dzień”) 
 8. "orginalny" (“oryginalny”) 
 9. "muj" (“mój”) 
 10. "wziąść" (“wziąć”) 
 11. "conajmniej" (“co najmniej”) 
 12. "niewiem" (“nie wiem”) 
 13. "z przed/zprzed" (“sprzed”) 
 14. "jusz" (“już”) 
 15. "złodzieji" (“złodziei”) 

Autorzy raportu wskazują, że największe źródła błędów w polskim Internecie stanowią Facebook (31,5 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (26 proc.) oraz YouTube (16 proc.). Na dalszych miejscach w zestawieniu za rok 2020 znalazły się portale (12,8 proc.), fora dyskusyjne (6,5 proc.), Instagram (2,6 proc.), recenzje (2,2 proc.), Wykop (2 proc.) i blogi (0,4 proc.). 

Niestety jeśli chodzi o kaleczenie polszczyzny w Sieci możemy mówić o tendencji rosnącej. W roku 2018 polscy internauci popełnili 4 006 465 błędów. Rok później było ich 4 404 887, a w roku 2020 - już 5 192 736. 

Trzeci raport poświęcony 100 najczęściej popełnianym błędom w Internecie pokazał, jak wiele uwagi należy poświęcić jeszcze językowi polskiemu, aby jego użytkownicy nauczyli się nim poprawnie posługiwać. Ponadto cykliczność badań pozwala na dostrzeżenie niepokojących tendencji. Raport wykazał, że liczba popełnianych błędów systematycznie rośnie, zaś te, które znalazły się w czołówce, wciąż nie zmieniają swoich pozycji. Co to oznacza? Błędy te przywarły do codziennego języka, są popełniane powszechnie i w sposób zautomatyzowany 

- komentują autorzy badania. 

Twórcy raportu są też zdania, że na większy stopień kaleczenia polszczyzny w Internecie ma wpływ m.in. pandemia koronawirusa i zmiana sposobu komunikowania się. 

Pandemia, która znalazła się w centrum zainteresowania na całym świecie w roku 2020,  sprawiła, że więcej czasu poświęcamy na pracę i edukację przed komputerem. Coraz chętniej korzystamy z portali społecznościowych, które w obecnej sytuacji są zamiennikiem realnych kontaktów interpersonalnych. Jak się okazało, błędów w polskim Internecie systematycznie przybywa. Sieć nie jest więc miejscem, z którego można czerpać wzorce. Co gorsza, swoboda wypowiedzi i krótka żywotność internetowych komunikatów przyczyniają się do obniżenia standardów językowych. 

Raport powstał w związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

A czy wy staracie się dbać o poprawną polszczyznę w Sieci i na co dzień? 

Zobacz również: QUIZ: Zapomniane polskie słowa. Wynik powyżej 4/10 osiągają tylko nieliczni

Polecane wideo

Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą
Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 16:55
A gdzie TAKŻE używane jako WIĘC? Przecież to jakaś plaga. Z pewnością częściej spotykana, niż np. ZŁODZEJI. Czyżby autor zestawienia też mówił/pisał TAKŻE?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 09:12
Ludzie którzy mało czytają popełniają najwięcej byków wychodzi inteligencja..
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 06:02
Moj facet mowi "na dworze jest ślizGo" 🤦‍♀️
odpowiedz

Polecane dla Ciebie