Najlepsze sposoby na bezsenność? Eksperci radzą zajrzeć do... kamasutry

Wymienili pozycje, które w tej kwestii są najbardziej pomocne.
Najlepsze sposoby na bezsenność? Eksperci radzą zajrzeć do... kamasutry
Fot. iStock
26.02.2021

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się mieć problemy z zasypianiem. Ale długotrwała, przewlekła bezsenność może być naprawdę niebezpieczna. Zdaniem lekarzy jej następstwami często są problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci oraz sprawności uczenia się. Osoby, które cierpią na bezsenność są też bardziej narażone na wypadki podczas pracy lub prowadzenia pojazdów. 

Zobacz również: Fazy księżyca a sen. Czy księżyc ma wpływ na to, jak się wysypiamy?

Dlatego warto znać techniki, które są naprawdę skuteczne w walce z bezsennością. Wśród nich naukowcy wymieniają m.in. różne ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne lub medytację. Ale w walce z bezsennością może pomóc także aktywność fizyczna, zwłaszcza ta wykonywana w parach. Zdaniem ekspertów podpowiedzi na temat tego, jak pokonać problemy z zasypianiem znajdziemy w kamasutrze. 

Jakie pozycje seksualne są najlepsze na bezsenność? 

Fot. iStock

Jakie pozycje seksualne są najlepsze na bezsenność? 

Naukowcy dowiedli, że uprawianie seksu przed snem pozytywnie wpływa na jego jakość, zwłaszcza na fazę REM (ang. rapid eye movement, gwałtowny ruch gałek ocznych). To właśnie w tej fazie snu dochodzi do stymulacji obszarów mózgu odpowiadających za procesy uczenia się i zapamiętywania. Zdaniem lekarzy faza REM powinna stanowić ok. 23 proc. czasu snu.  

Badanie zostało zlecone przez serwis TheDozyOwl.co.uk. Wzięło w nim udział ponad 1,6 tys. uczestników. Na podstawie udostępnionych przez nich danych eksperci ustalili w jaki sposób uprawianie seksu przed snem wpływa na fazę REM. Specjaliści wzięli też pod uwagę pozycje, na które decydowały się pary biorące udział w eksperymencie. 

Naukowcy ustalili, że współżycie przed snem zwiększa fazę REM średnio o 8 proc. Wszystko zależy jednak od płci. U mężczyzn fala REM wydłużyła się średnio o 12 proc., a u kobiet – zaledwie o 2 proc. 

Podczas stosunku kobiety doznają większej stymulacji mentalnej niż mężczyźni, którzy doznają większej stymulacji fizycznej. W związku z tym po stosunku kobiety raczej od razu nie zasypiają, podczas gdy mężczyźni po ejakulacji odczuwają zmęczenie i senność 

- tłumaczył Alex Ion, jeden z autorów badania. 

W trakcie trwającego 3 miesiące eksperymentu pary wypróbowały 25 najpopularniejszych pozycji seksualnych. Która z nich okazała się najbardziej skuteczna w walce z bezsennością i miała najlepszy wpływ na fazę REM? 

Najwyżej uplasowała się pozycja od tyłu, która ma wydłużać fazę REM aż o 43 proc. Tuż za nią, z wynikiem 39 proc. znalazła się pozycja kwiat lotosu. Podium zamyka pozycja orła z wynikiem 35 proc. Dobry wpływ na fazę REM ma też pozycja mostu (poprawa o 30 proc.).  

Na podstawie eksperymentu udało się też wymienić pozycje, które skracają fazę REM. Są to korkociąg (pogorszenie jakości snu o 26 proc.), pozycja 69 (22 proc.), pająk (17 proc.) oraz pozycja na stojąco (17 proc.).  

Skorzystacie z wyników tego badania w walce z bezsennością? 

Zobacz również: 15 tys. zł za testowanie łóżkowych pozycji. Ale jest jeden haczyk...

Polecane wideo

Horoskop miłosny na luty 2021
Horoskop miłosny na luty 2021 - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie