Europejskie miasta przyszłości. Na liście Warszawa i... miasteczko pod Łodzią

Polskie miejscowości znalazły się w prestiżowym gronie.
Europejskie miasta przyszłości. Na liście Warszawa i... miasteczko pod Łodzią
Fot. Unsplash
19.02.2021

Jakie czynniki decydują o tym, czy dane miasto jest dobrym miejscem do życia? Powstało mnóstwo zestawień, które próbują to ustalić, ale twórcy każdego z nich kierują się nieco innymi kryteriami. Z tego powodu jednoznaczne wskazanie miasta, w którym żyje się najlepiej wydaje się wręcz niemożliwe. 

Zobacz również: Miasta 15-minutowe. Czy tak będzie wyglądać nasza post-pandemiczna rzeczywistość?

Jednym z najbardziej prestiżowych zestawień na temat miast, w których żyje się najlepiej i które oferują największe możliwości jest to przygotowywane przez serwis fDi, wchodzący w skład grupy “Financial Times”. Portal co roku publikuje ranking zatytułowany European Cities and Regions of the Future, w którym wymienia europejskie miasta i regiony przyszłości. Właśnie poznaliśmy wyniki najnowszej edycji badania. Znalazły się na nim aż dwa polskie miasta. 

Ranking europejskich miast przyszłości. Na liście dwa miasta w Polsce 

Fot. Unsplash.com

Ranking europejskich miast przyszłości. Na liście dwa miasta w Polsce 

W rankingu “European Cities and Regions of the Future 2020/21” wśród 25 najlepszych europejskich miast znalazła się Warszawa. Stolica Polski uplasowała się na szóstym miejscu. Zestawienie otwiera Londyn (Wielka Brytania), a w pierwszej piątce znalazły się także Paryż (Francja), Dublin (Irlandia), Monachium (Niemcy) i Amsterdam (Holandia). 

Ale Warszawa to nie jedyne polskie miasto w rankingu. Zdziwią się jednak wszyscy, którzy spodziewaliby się zobaczyć na liście inne największe ośrodki miejskie z naszego kraju, czyli np. Łódź, Wrocław, Kraków, Poznań czy Gdańsk. Chodzi o niewielkie miasteczko położone pod Łodzią, czyli Stryków. Miejscowość o populacji liczącej niespełna 3,5 tys. mieszkańców znalazła się na miejscu 17. i wyprzedziła m.in. takie ośrodki jak Oslo (miejsce 18), Barcelona (miejsce 19), Sztokholm (miejsce 20) czy Kopenhaga (miejsce 25).  

Ranking europejskich miast przyszłości. Na liście dwa miasta w Polsce 

Fot. fdiintelligence.com

Skąd tak wysoka pozycja Strykowa na liście europejskich miast przyszłości? Miejscowość jest położona w znakomitej lokalizacji, bo tuż przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2. Jak podaje Wikipedia, dzięki temu Stryków stał się jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych w naszej części Europy i cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza z branży logistycznej. W ostatnich latach bezrobocie w Strykowie spadło z 13 do 4 proc., a budżet gminy wzrósł aż o 40 mln zł. 

Co sądzicie o tym rankingu? 

Zobacz również: Oto miasta, w których żyje się najlepiej. Na liście są aż trzy miejsca w Polsce

Polecane wideo

Właśnie zaczął się Chiński Nowy Rok. Co czeka Cię w roku Bawołu?
Właśnie zaczął się Chiński Nowy Rok. Co czeka Cię w roku Bawołu? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.02.2021 20:04
Warto też dodać że Polska wioska Tomaszyn została wybrana przez komisję Europejską do programu Smart Rural 21 więc nie jest z nami tak źle ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie