CBOS: Młodzi Polacy skręcają w lewo. To najwyższy wynik w historii

Ta zmiana dokonała się po raz pierwszy od 20 lat.
CBOS: Młodzi Polacy skręcają w lewo. To najwyższy wynik w historii
Fot. Instagram.com (@pan_lis/@tygodnik)
09.02.2021

W ostatnich latach w wielu krajach Europy nastąpił znaczny wzrost poparcia dla ruchów prawicowych i konserwatywnych, często odnoszących się do wartości tradycyjnych i chrześcijańskich. Mowa chociażby o Węgrach, ale także o Austrii, Szwajcarii czy Danii. Z raportu przygotowanego przez BBC wynika, że w tych częściach Europy pozycja ugrupowań prawicowych jest wyjątkowo silna i cieszy się dużym poparciem społecznym. 

Zobacz również: Czego boją się Polacy? Dla młodych mężczyzn największe zagrożenie to... gender i LGBT

Do tej grupy zalicza się także Polska, gdzie od 2015 roku trwają rządy konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość. Z danych IPSOS po wyborach parlamentarnych z 2019 roku wynika, że chociaż PiS wygrał w każdej grupie wiekowej, to w tych najniższych przewaga między partią rządzącą a bardziej liberalną Koalicją Obywatelską była mniej znaczna. 

Czy w kolejnych wyborach przewaga ugrupowań liberalnych będzie większa? Wiele wskazuje na to, że tak. Z ostatniego badania wynika, że coraz większa grupa młodych Polaków deklaruje swoje poglądy jako lewicowe. 

CBOS: dwukrotny wzrost młodych Polaków o poglądach lewicowych 

Tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. Czytamy w nim, że odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych w roku 2020 wzrósł dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnął aż 30 proc. To najwyższy taki wynik w historii badania. 

W 2020 roku odsetek młodych Polaków (18-24 lata) o poglądach lewicowych wzrósł w stosunku do poprzedniego roku niemal dwukrotnie, osiągając najwyższy poziom w historii naszych badań (30 proc.). Po raz pierwszy od niemal 20 lat lewicowe sympatie przeważały w tej grupie nad prawicowymi 

- czytamy w badaniu CBOS. 

Z analizy przeprowadzonej przez CBOS na przestrzeni ostatnich lat wynika, że w latach 90. wśród młodych Polaków dominowały nastroje prawicowe. W roku 1991 prawie dwukrotnie spadła liczba osób w wieku 18-24 lata deklarująca swoje poglądy jako lewicowe - była to zmiana z 29 proc. do 14 proc. W kolejnych latach (1994-1998) poparcie dla prawicy wśród młodych ludzi zwiększyło się jeszcze bardziej. W roku 2015 wynosiło już 32 proc.  

Z badania CBOS wynika też, że w ostatnim czasie poglądy młodych Polaków zaczęły się coraz bardziej polaryzować, a podział na sympatyków prawicy i lewicy stawał się coraz wyraźniejszy. Od roku 2019 odsetek osób o nieokreślonych poglądach politycznych znacząco zmalał.  

Przypomnijmy, że najbliższe wybory parlamentarne w Polsce odbędą się w roku 2023. 

Zobacz również: Polska z kolejnym niechlubnym „rekordem” w Europie. Z tego pierwszego miejsca nie ma się co cieszyć

Polecane wideo

Tatuaż z błyskawicą. 10 miejsc na ciele, gdzie będzie wyglądał idealnie
Tatuaż z błyskawicą. 10 miejsc na ciele, gdzie będzie wyglądał idealnie - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 4.83 / 5
Korona (Ocena: 1) 11.02.2021 15:47
Zawsze lepiej dwa razy skręcić w prawo nic raz w lewo
zobacz odpowiedzi (2)
Beeee (Ocena: 5) 10.02.2021 15:57
super, wreszcie jakaś pozytywna wiadomość. Stare pokolenie odejdzie a wraz z nim stare, skostniałe wartości które nikomu już nie służą
odpowiedz
Meeee (Ocena: 5) 10.02.2021 15:50
To nie tak łatwo będzie teraz odebrać władze. Po pierwsze nadal ponad 30 procent obywateli głosujących sa za obecna władze ( w tym 27% młodych), po drugie nie ma silnej opozycji i nagle sie nie pojawi, po trzecie nawet jak sie pojawi to zdokowana demokracje tez mało kto chce przejmować a juz na pewno nie ci którzy nie maja pomysłu za to maja wygodne stołki poselskie, po czwarte urzędnicy państwowi w tym prokuratorzy i sędziowie wybiorą pragmatyzm wiec będą działać w interesie wladzy obecnej nie będzie wiec w ich interesie zmiana władzy. Na zmianę będzie trzeba czekać znacznie dłużej niż kilka lat.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.02.2021 12:31
Dopiero 2023? To jeszcze przez te lata zrujnują Polskę swoimi "wspaniałymi" pomysłami. Niech się podają do demisji!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.02.2021 12:14
Wróże że będzie tak jak na Białorusi lub Rosji. Pozostanie jeden dyktator. Raz oddanej władzy już nigdy nie odzyskacie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie