Jak zapobiec ocieplaniu klimatu? Naukowcy chcą.... przyciemnić Słońce

W projekt zaangażował się sam Bill Gates.
Jak zapobiec ocieplaniu klimatu? Naukowcy chcą.... przyciemnić Słońce
Fot. Unsplash
04.02.2021

Ekolodzy już od lat biją na alarm i ostrzegają przed destrukcyjnym wpływem, jaki działalność człowieka wywiera na naszą planetę i ekosystemy. Niestety - bezskutecznie. Masowa produkcja plastiku, wycinka drzew, zanieczyszczenie mórz i oceanów, topnienie lodowców i wymieranie kolejnych gatunków zwierząt zwiastują jedno – grozi nam nieuchronna katastrofa klimatyczna.

Zobacz również: Najsłynniejszy zegar świata budzi grozę. Właśnie zaczął odliczać czas do katastrofy klimatycznej

Jednym ze zjawisk, które ma największy wpływ na zmiany klimatu jest globalne ocieplenie. Zdaniem ekspertów od ekologicznej zagłady dzieli nas już tylko 1,5 stopnia Celsjusza. Jeśli średnia temperatura na Ziemi podniesie się o tę wartość będzie już za późno, by uratować naszą planetę i losy przyszłych istnień.

W związku z tym naukowcy pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mogłyby ocalić Ziemię. Jedno z nich brzmi niczym scenariusz filmu science-fiction, ale okazuje się, że jest jak najbardziej brane pod uwagę. Eksperci zastanawiają się nad... przyciemnieniem Słońca. W projekt zaangażował się sam Bill Gates.

„Przyciemnianie Słońca” sposobem na walkę z kryzysem klimatycznym?

Chodzi o projekt o nazwie Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx). Jego autorami są naukowcy z Harvard University, którzy opracowali technologię blokowania światła słonecznego. Przyciemnienie Słońca ma być możliwe dzięki zastosowaniu węglanu wapnia. Rozpylenie tej substancji do atmosfery ma odbijać część promieni słonecznych docierających do Ziemi.

Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu szacuje, że dzięki tej technologii można by obniżyć średnią globalną temperaturę aż o 1,5 stopnia Celsjusza. Wcześniej jednak należy przeprowadzić odpowiednie testy. Te mają ruszyć w czerwcu w Szwecji.

„Przyciemnianie Słońca” sposobem na walkę z kryzysem klimatycznym?

Fot. Pexels.com

Projekt SCoPEx wspiera sam Bill Gates. Przedsiębiorca zaproponował naukowcom pomoc finansową w dalszych pracach nad tym przełomowym przedsięwzięciem. Jednak eksperci mają sporo zastrzeżeń co do planu. Nie jest jasne, jak uwolnienie węglanu wapnia do atmosfery może wpłynąć na naszą planetę.

Wątpliwości wyrażają także ekolodzy, którzy martwią się, że nowa technologia może stać się przyzwoleniem na dalsze destrukcyjne działania ze strony przemysłowców.

Co sądzicie o pomyśle przyciemniania Słońca?

Zobacz również: 8-latka pozywa Polskę i 32 inne kraje. Chodzi o pogłębiający się kryzys klimatyczny

Polecane wideo

Kiedyś mówiono o niej „żywa lalka”. Dziś znacznie wydoroślała i zachwyca wyglądem
Kiedyś mówiono o niej „żywa lalka”. Dziś znacznie wydoroślała i zachwyca wyglądem - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 04.02.2021 11:19
Niech się sam przyćmi i spada na drzewo, słońce jest potrzebne do wytwarzania wit. D, w ostatnich latach w zimy w ogóle słońca nie widać tylko chmury.
odpowiedz
monty (Ocena: 1) 04.02.2021 10:14
Wpierw wrzeszczeli że wycina się lasy na papierowe opakowania, że trzeba plastikowe opakowania robić by uniknąć katastrofy. Tak robili ze wszystkim. Teraz walczą z tym co wprowadzali, plastiki, atomy, i czort ich wie co jeszcze. Ludzie to idioci, popieraja niestabilnych psychicznie nawiedzonych. Czarno widzę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2021 09:00
To jest psychopata i nic co on proponuję nie jest dobrym rozwiązaniem dla nas ludzi. Przyciemnić słońce? No dobra, ale co z roślinami? One potrzebują słońca do wzrostu. Przez tego idiotę skończymy marnie, i to sybciej niż jest przwidziane.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie