Znaczenie 10 pięknych, tradycyjnych imion męskich

Chcesz, aby Twój syn nosił piękne i mało popularne imię? Oto klasyczne propozycje, które każdemu przypadną do gustu.
Znaczenie 10 pięknych, tradycyjnych imion męskich
Fot. iStock
24.01.2021

Chociaż imię nie definiuje człowieka, budzi skojarzenia. Czasami odnośnie znajomych, którzy się tak nazywają, a innym razem postaci historycznych, osób działających w show-biznesie, artystów oraz zbrodniarzy. Dlatego tak ważny jest wybór imienia.

Przede wszystkim powinno ładnie brzmieć i pasować do nazwiska. Po drugie lepiej, żeby nie było zbyt oryginalne i nie miało zagranicznego brzmienia. Np. Christian Kiełbasa budzi mieszane uczucia. Christian to niewątpliwie piękne imię, ale w połączeniu z takim nazwiskiem, może narazić właściciela na śmieszność.

Zobacz również: Imiona, które mają w życiu wyjątkowe szczęście. Sprawdź, czy do nich należysz

Statystyki wskazują, że Polacy chętnie wracają do nadawania klasycznych, starodawnych imion. Dzisiaj wzięłyśmy zatem pod lupę znaczenie 10 najpiękniejszych tradycyjnych imion męskich. Jeśli chcesz, aby Twój syn nosił piękne, mało popularne imię, być może któraś z tych propozycji ci się spodoba.

Tradycyjne imiona męskie: znaczenie

Bruno

Bruno to imię pochodzenia germańskiego. Mężczyznom o tym imieniu przypisuje się niedostępność, surowy sposób bycia oraz zazdrość. Wydaje się jednak dobrym kandydatem na męża, ponieważ Bruno potrafi się bardzo mocno zakochać. Jego patronem jest m. in. św. Bruno z Kwerfurtu.

Mieszko

Mieszko to imię słowiańskie. Trzeba przy tej okazji wspomnieć Mieszka I, których pochodził z rodu Piastów. Mieszko jest osobą obiektywną i sprawiedliwą. Doskonale sprawdzi się na wyższym stanowisku. Charakteryzuje się także szlachetnością.

Eryk

Pierwszym skojarzeniem dla wielu będzie słynny bohater „Mody na sukces”. Imię Eryk pochodzi z krajów skandynawskich i jest bardzo popularne wśród tamtejszych rodzin królewskich. Eryk jest szczodry, taktowny oraz impulsywny. Świetnie sprawdza się w rolach reprezentacyjnych.

Gabriel

Imię Gabriel jest pochodzenia hebrajskiego. Gabriele są mężczyznami aktywnymi i mającymi wysokie aspiracje. Cechuje ich analityczny umysł oraz uparty charakter. Lubią się wtrącać w sprawy innych ludzi. Mimo to Gabriel wzbudza duże zainteresowanie płci przeciwnej, gdyż przejawia urok osobisty.

Franciszek

Franciszek jest imieniem pochodzenia germańskiego. Franciszek to osoba rzetelna, ceniąca prostotę oraz tradycję. Sprawia wrażenie chłodnego, zdystansowanego mężczyzny, ale pragnie żyć ze wszystkimi w zgodzie.

Wojciech

Imię Wojciech ma pochodzenie słowiańskie. Mężczyzna, który je nosi, ma nieugiętą wolę i lotny umysł. Często jest przekonany, że tylko on ma rację i trudno z nim o kompromis. Wojciech lubi kontakt z naturą i ceni u innych prostolinijność. To dobry materiał na męża i ojca.

Józef

Józef to imię hebrajskie, a patronem osób o tym imieniu jest św. Józef – mąż NMP. Mężczyźni są skłonni do ustępstw, a nawet poświęcenia. Charakteryzuje ich niespotykana inteligencja, ciekawość świata oraz dobra pamięć. Józef przejawia także sporą determinację i łatwo się nie poddaje, gdy pragnie osiągnąć jakiś cel.

Tadeusz

Imię pochodzenia aramejskiego. Mężczyźni, którzy je noszą, są odważni, odpowiedzialni i sprytni. Odpowiedzialność dotyczy zwłaszcza spraw rodzinnych – do tej sfery życia Tadeusz podchodzi bardzo poważnie. Z pewnością nie zaniedba żony i dzieci, dlatego jest dobrym kandydatem na męża. Wadą Tadeusza jest niecierpliwość.

Cyprian

Imię pochodzenia greckiego. Cyprian jest mężczyzną surowym i zamkniętym w sobie. Może być także przemądrzały, ale jednocześnie szczery. Osoby o tym imieniu są dobrymi pracownikami, ale budzą też niechęć otoczenia. Patronem Cypriana jest biskup lubuski (od 1198 r.).

Dionizy

Imię Dionizy pochodzi z Grecji. Osoby, które je noszą, są niezwykle odpowiedzialne oraz spokojne. Niestety nie grzeszą aktywnością i mają sporo obaw. Dlatego starają się unikać odpowiedzialności. Z drugiej strony Dionizy jest osobą, która docenia sztukę i lubi pogrążać się w marzeniach. Jeżeli marzysz o dziecku-artyście, możesz spróbować z tym imieniem. Patronem Dionizego jest m. in. św. Dionizy – pierwszy biskup Paryża.

Zobacz także: Imiona, których dziecko Ci nie wybaczy

Źrodło: www.znaczenie-imion.net, www.ksiegaimion.com

 

Polecane wideo

Jak wyglądają partnerki najprzystojniejszych facetów na świecie?
Jak wyglądają partnerki najprzystojniejszych facetów na świecie? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 24.01.2021 16:53
Najpiękniejsze imiona dla małych mężczyzn to Leopold, Zygmunt i Witold. Dla niewiast Narcyza, Róża, Maria, Irmina, Idalia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie