2021 będzie najkrótszym rokiem od 1937. Jak to możliwe?

Nawet Wszechświat dąży do tego, aby jak najszybciej pożegnać się z tymi dziwnymi czasami.
2021 będzie najkrótszym rokiem od 1937. Jak to możliwe?
Fot. Unsplash
08.01.2021

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa i wprowadzanego cyklicznie lockdownu wydaje nam się, że czas niemalże stanął w miejscu. Dni spędzane w czterech ścianach zlewają się ze sobą i mamy wrażenie, że ciągną się wręcz niemiłosiernie. Dlatego wszyscy z niecierpliwością wyczekiwaliśmy końca 2020 roku mając nadzieję, że kolejny wreszcie przyniesie powrót do normalności. 

Zobacz również: 2020 rok ma zostać „przedłużony”. Jak wykorzystasz 9 dodatkowych dni?

Wraz z pojawieniem się szczepionki na COVID-19 poczuliśmy nadzieję, że następuje początek końca, ale eksperci studzą zapał i wyjaśniają, że minie jeszcze sporo czasu zanim nasze życie wróci do normalności. Póki co obostrzenia wciąż obowiązują, a wielu z nas spędza w izolacji społecznej kolejny miesiąc.  

Chyba wszyscy mamy dosyć obecnego stanu rzeczy, włącznie z... Wszechświatem. Okazuje się, że nawet nasza Ziemia dąży do tego, aby jak najszybciej pożegnać się z tymi dziwnymi czasami. Zdaniem naukowców rok 2021 będzie najkrótszy od ponad 80 lat i ma to związek właśnie z ruchem naszej planety. Jak to możliwe i na czym dokładnie polega ten fenomen? 

Ziemia przyspieszyła obroty, a rok 2021 będzie najkrótszy od 1937 

Ostatnio naukowcy poinformowali, że Ziemia przyspieszyła obroty wokół własnej osi i obecnie kręci się najszybciej od 50 lat. Nie od dziś wiadomo, że ziemskie obroty nie są precyzyjnie równe. Kula ziemska czasem przyspiesza, czasem zwalnia, więc długość kolejnych dób różni się o ułamki milisekund. W związku z większym tempem obrotów naszej planety dni są nieco krótsze. 

Ta sytuacja sprawiła, że naukowcy po raz pierwszy w historii poważnie zastanawiają się nad tym, żeby w tym roku odjąć jedną sekundę. Do tej pory słyszeliśmy jedynie o przypadkach dodatkowej sekundy. Od lat 70. XX wieku “nadprogramowe” milisekundy były wprowadzane w sumie 27 razy, co miało związek z wolniejszymi obrotami Ziemi wokół własnej osi. Tym razem może stać się zupełnie odwrotnie. 

To, że Ziemia kręci się najszybciej w ciągu ostatnich 50 lat nie ulega wątpliwości. Jest całkiem możliwe, że zaistnieje potrzeba odjęcia jednej sekundy jeśli tempo obrotu Ziemi będzie dalej się zwiększać. Póki co jest jednak za wcześnie aby stwierdzić, czy rzeczywiście tak się stanie 

- wyjaśniał Peter Whibberley, naukowiec z National Physical Laboratory w rozmowie z “The Telegraph”. 

Co to oznacza dla nas? W praktyce – absolutnie nic. Ta zmiana byłaby niezauważalna zarówno dla nas, jak i dla naszych zegarków. Jednak precyzyjne zegary atomowe z pewnością ją zarejestrują. Z danych pobieranych przez te urządzenia wynika, że w roku 2020 zanotowano aż 28 najkrótszych dni od początku pomiarów w latach 60. XX wieku. Były to dni, w których nasza planeta najszybciej obracała się wokół własnej osi. Najkrótszy dzień przypadł 19 lipca 2020 roku i trwał o 1,4602 milisekundy krócej od standardowych 24 godzin. Tym samym pobity został rekord najkrótszego dnia z 5 lipca 2005 roku - wówczas był on krótszy o 1,0516 milisekundy. 

Zobacz również: Ciągle widzisz te same liczby? To nie przypadek. Wszechświat próbuje powiedzieć Ci coś ważnego

Polecane wideo

Horoskop: Ta data w 2021 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza
Horoskop: Ta data w 2021 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.01.2021 21:06
Jestem zdziwiona interesuje się kosmosem od dzieciństwa a to mnie zszokowało nie miała bym pojęcia że ten rok będzie krótrzy😮
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.01.2021 12:49
jeśli 2021 będzie tak samo straszny jak 2020 to dobrze że będzie trwał krótko XD
odpowiedz

Polecane dla Ciebie