Nie będzie Młodzieżowego Słowa Roku 2020. Wiemy jednak, jaki wyraz zwyciężył nieoficjalnie

„Konkurs stał się w tym roku areną walki na słowa”.
Nie będzie Młodzieżowego Słowa Roku 2020. Wiemy jednak, jaki wyraz zwyciężył nieoficjalnie
Fot. Unsplash
07.12.2020

Zakończyło się głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2020, czyli coroczny plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jego celem jest wskazanie wyrażenia, które wywarło największy wpływ na życie społeczne i mowę potoczną młodych ludzi. Swoje głosy można było oddawać do 30 listopada.  

Zobacz również: Naura, rel, kowidiota. Bardzo dziwne słowa, których młodzi ludzie używają w 2020 roku

Tegorocznej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku towarzyszyło wiele kontrowersjiW pewnym momencie na prowadzenie wysunął się wyraz “julka”, którego identyczna definicja zaczęła być masowo zgłaszana przez internautów. Kapituła konkursu zasądziła o dyskwalifikacji tej propozycji. Dlaczego? Pisaliśmy o tym tutaj. 

Teraz jury plebiscytu uznało, że w roku 2020 konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku nie zostanie rozstrzygnięty. Kapituła wyjaśniła to w swoim oficjalnym komunikacie. Mimo to wiemy, jakie wyrazy zostały uznane za najpopularniejsze w mijającym roku oraz które z nich zwyciężyło według internautów. 

Dlaczego Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie zostało wybrane?

Kapituła plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku zadecydowała, że nie wyłoni zwycięskiego wyrazu za rok 2020. To pierwszy taki przypadek w historii. 

Za nami piąta edycja plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Cieszyła się ona rekordowym zainteresowaniem. Odnotowaliśmy 194 tysiące zgłoszeń. Wśród nich wiele ciekawych i słowotwórczo bardzo kreatywnych, takich jak “atencjuszrzepiara, czy . Nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji w kraju i na świecie, m.in. będących odpowiedzią na pandemię i towarzyszące jej zjawiska, np. koronaferiecovidiotazdalka(...) 

Jednocześnie, po raz pierwszy w historii plebiscytu kapituła postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Decyzję podjęło jury w składzie: Marek Łaziński, Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek 

- czytamy na stronie sjp.pwn.pl. A oto treść komunikatu w tej sprawie: 

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć. 

Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, którego zwycięstwo wykluczyliśmy tydzień temu, na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji. Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek). 

Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska). 

Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020. 

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 niewybrane. Oto nieoficjalne wyniki

Jakie słowa znalazły się zatem w pierwszej piątce plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020? Zwycięzcą okazało się określeniesasinić, czyli czasownik utworzony od nazwiska wicepremiera Jacka Sasina 

Tak w ogóle to piąte miejsce w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku zajął znany i lubiany slogan „***** ***”. Słowa nie...

Opublikowany przez Ruch Ośmiu Gwiazd Piątek, 4 grudnia 2020

Sasinić 

„Wydawać pieniądze bez sensu". 

Jest to nawiązanie do organizowanych przez Jacka Sasina wyborów korespondencyjnych, na które wydano 70 milionów złotych, a które nigdy się nie odbyły. 

Julka z Twittera 

Określenie na dziewczynę, która dużo czasu spędza na Twitterze, ma mocno lewicowo-liberalne poglądy, interesuje się astrologią, słucha k-popu i regularnie występuje w obronie osób LGBT, przeżywając dyskusje bardzo emocjonalnie.  

Spewuenić 

Czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec decyzji jury, aby nie wyłaniać zwycięskiego wyrazu w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2020. 

W*********ć 

Wulgarne hasło nawiązujące do protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 

***** *** 

Wulgarne hasło, które zyskało popularność po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, a ostatnio także podczas protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 

Z kolei jury plebiscytu zwróciło uwagę na inny wyraz, nad którym zdaniem ekspertów warto się pochylić - jest to określenie “tozależyzm”. 

Choć kapituła nie wybrała zwycięskiego młodzieżowego słowa roku 2020, staramy się docenić inwencję słowotwórczą zgłaszających. Za najciekawszy neologizm roku uznajemy rzeczownik tozależyzm (zgłoszony ponad 300 razy). Słowo to jest związane z kanałem youtube „Wojna idei” Szymona Pękali i przez niego zostało rozpropagowane, ale nie powstało wcale w tym roku. W sieci można je znaleźć w innych kontekstach co najmniej od roku 2014. 

Rzeczownik utworzono od konstrukcji składniowej z dodatkiem przyrostka abstrakcyjnego –yzm, tak jak niegdyś tumiwisizm. Tozależyzm, w odróżnieniu od tumiwisizmu, jest jednak przynajmniej w pewnym stopniu pożyteczny, chroni nas przed kategorycznością osądu. 

Najciekawsza nadesłana definicja tozależyzmu brzmi „idea mówiąca o tym, że nic nie jest takie, jakie się wydaje”. 

Co sądzicie o nieoficjalnych wynikach plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020? Jak oceniacie decyzję jury, która nie wyłoniła zwycięskiego wyrazu? 

Zobacz również: Górniakować, dziwiszyć, a może sasinić? Nowe propozycje na Słowo Roku 2020

Polecane wideo

Przerobione okładki ELLE podbijają Internet. „To jest siła kobiet”
Przerobione okładki ELLE podbijają Internet. „To jest siła kobiet” - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.12.2020 14:04
Sasin wygrał konkurs, który się nie odbył, o ironio...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie