Współczesne nastolatki większość czasu spędzają w Internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Szczególnym zainteresowaniem darzą TikToka, gdzie oglądają albo same publikują różne filmiki zgodnie z najnowszymi trendami.
Zobacz również: „Co zrobić by być bardziej atrakcyjną?”. Nowy trend na TikToku przynosi brutalne odpowiedzi
A te czasami są wyjątkowo szkodliwe. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że już najmłodsze nastolatki masowo zadają innym TikTokerom pytania w stylu: “Co mogę zrobić, aby być ładniejsza?” albo: “Jak poprawić swój wizerunek? Bądźcie brutalni, mogę to znieść”. W odpowiedzi dziewczynki nierzadko słyszały, że powinny poddać się operacjom plastycznym.
Trudno się dziwić, że w obliczu takich komentarzy pod swoim adresem, w dodatku skontrastowanych ze zdjęciami “idealnych” modelek z Instagrama nastolatki dorastają zakompleksione i z dramatycznie niską samooceną. Nie inaczej jest w przypadku polskich nastolatek - już co czwarta z nich ma spore zastrzeżenia co do swojego wyglądu.
Fot. iStock
Co czwarta polska nastolatka mówi o sobie, że jest “za gruba” albo “za brzydka”. Tak wynika z raportu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) przygotowanego przez ONZ, którego wyniki cytuje portal kobieta.onet.pl. Nastolatki myślą o sobie w ten sposób nawet jeśli ich waga jest w normie. Przekonanie o nadwadze wyrażają nawet 11-letnie dziewczynki.
Niestety to tylko początek. Z raportu wynika, że z wiekiem kompleksy rosną jeszcze bardziej. Co druga 15-latka chce się odchudzać podczas gdy zaledwie 6 proc. z nich ma podstawy, by mówić o nadwadze. Badanie HBSC jasno pokazuje, że polskie nastolatki mają najniższą samoocenę w całej Europie.
Z czego wynika tak olbrzymie niezadowolenie z własnego wyglądu? Zdaniem ekspertów cytowanych przez portal kobieta.onet.pl dużą rolę odgrywa tu relacja nastolatek z rodzicami. Do wykształcenia negatywnych przekonań na temat swojego ciała przyczyniają się słabe więzi z rodzicami, zaniedbanie emocjonalne czy przemoc – zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Drugim równie istotnym czynnikiem jest obsesja na punkcie piękna lansowana przez naszą kulturę i społeczeństwo. Tym bardziej, że tzw. kanon piękna jest wyjątkowo wąski i promuje głównie szczupłą sylwetkę.
W tym miejscu warto dodać, że negatywna samoocena w młodym wieku często rzutuje także na dorosłe życie. Z danych WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że aż 90 proc. dorosłych Polek nie lubi tego jak wygląda oraz zmaga się z mnóstwem kompleksów. Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że krytyczne ocenianie swojego wyglądu zaczyna się już od najmłodszych lat.
Zobacz również: Polska zajęła 1. miejsce w światowym rankingu. Niestety jest to poważny problem